Vláda dostala varování, že v řekách je rekordní sucho

ČTK ČTK
23. 4. 2014 18:10
Odborníci varují, že pokud nezačne pršet, hrozí Česku jedno z největších such v jeho novodobé historii.
Sucho v zátoce lipenské přehrady, 2014.
Sucho v zátoce lipenské přehrady, 2014. | Foto: Jan Lipold

Praha - Ačkoli na jaře bývají řeky obvykle plné vody po tání sněhu, letos se průtoky řek na mnoha místech České republiky pohybují na nejnižších historických hodnotách. V povodí horního Labe, horní Vltavy, Berounky, Ohře a Opavy byla zaznamenána historická minima. Nejvíce míst, které ohrožuje sucho, se v současnosti nachází na jižní Moravě. O aktuálním vývoji a riziku sucha ve středu vládu informoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Odborníci varují, že pokud nezačne pršet, hrozí Česku jedno z největších such v jeho novodobé historii.

Březen byl podle dokumentu srážkově průměrný, ale teploty se pohybovaly nad normálem. Nejvíce pršelo ve východních Čechách, naopak nejméně na jihu Moravy. Hladiny řek slabě kolísaly, nebo mírně klesaly. V porovnání s dlouhodobými dubnovými průměry byly průtoky podprůměrné.

Aby se situace zlepšila, mělo by podle Petra Boušky z Výzkumného ústavu vodohospodářského mírně vytrvale pršet minimálně týden. "Nepršelo zatím tolik, že bychom mohli říct, teď jsme za vodou. Letošní rok může být velmi suchý, pokud 40 dní nenastane Medardova kápě, kdy bude stále pršet," řekl ČTK Bouška.

Hydrologické sucho, kdy hodnoty průtoku klesnou pod denní limit, je podle ministerské zprávy aktuálně na šesti řekách - Chrudimce ve východočeské Svídnici; Malši pod vodní nádrží Římov, Blanici v Husinci a Skalici ve Varvažově v jižních Čechách; na Ohři pod vodním dílem Skalka v Karlovarském kraji a Dyji v jihomoravském Travním Dvoře.

Aktuální průtoky řek se dotýkají nejnižších historických hodnot v tomto období, přitom jaro bývá na množství vody obvykle bohaté. V povodí horní Labe, horní Vltavy, Berounky, Ohře a Opavy jsou dokonce zaznamenána historická minima pro daný kalendářní den, píše se v dokumentu.

Díky srážkám na počátku dubna se situace zlepšila hlavně u povrchových vod a u části objektů podzemních vod. Hladiny většiny sledovaných nádrží v březnu mírně stoupaly, v první dekádě dubna oproti březnu velmi mírně stoupaly, nebo byly setrvalé. Vodní nádrže jsou plné z více než 70 procent s výjimkou Lipna (62 procent) a Skalky (21 procent) v jižních Čechách, nádrže Horka (66 procent) v Karlovarském kraji, přehrady Šance (54 procent) v Moravskoslezském kraji a Brněnské přehrady (64 procent). Některé se však přes zimu opravovaly, nebo před zimou upouštěly.

Ministerstvo slibuje, že vládě v nejbližší době předloží návrh strategie přizpůsobení se změně klimatu s dopady na krajinu, biodiverzitu i lidské zdraví a preventivní řešení. Vznikla i expertní skupina, která s Výzkumným ústavem vodohospodářským připravuje strategii na udržení vody v krajině.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy