Vláda darovala 150 milionů anonymní firmě, zjistil NKÚ

Petr Holub
20. 9. 2011 0:02
Celkem 186 milionů korun zaplatí stát za přípravu a zrušení nesmyslné zakázky
Alexandr Vondra.
Alexandr Vondra. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Projekt na stavbu ubytovny pro sestry vojenské nemocnice, který měl přijít daňové poplatníky na 6,4 miliardy korun, byl od začátku organizován jako tunel na veřejné finance. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu.

O novinářích se říká, že přehánějí. V případu Ústřední vojenské nemocnice se ale drželi zpátky. Když média před osmnácti měsíci upozornila na projekt, který měl za 5,5 miliardy zajistit ubytování pro 240 zdravotních sester na příštích pětadvacet let, protestovali experti ministerstva obrany i financí.

Tvrdili, že stát zaplatí za stavbu ubytovny pouze jeden a půl miliardy. Další peníze uhradí za její provoz a za úroky bankám, které na stavbu půjčí. V konečném součtu se investice vyplatí.

Teď se ukázalo, že novináři stavbu naopak podcenili. Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že stavba a provoz ubytovny měly přijít na 6,4 miliardy.

NKÚ navíc odhalil, že autoři projektu z ministerstva obrany a Ústřední vojenské nemocnice záměrně používali zkreslené informace, aby výhodnost miliardové investice zdůvodnili.

Obcházeli zákony a činili nevratné kroky, aby vláda nemohla nevýhodnou zakázku zastavit.

Tunel pro čtyři ministry
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Tunel pro čtyři ministry

Karel Kühnl

  • Prosinec 2004
    Ministerstvo obrany rozhodlo o projektu PPP na stavbu ubytovny pro Ústřední vojenskou nemocnici. Investice do ubytovny s 240 lůžky a 200 parkovacími místy měla přijít na 440 milionů
  • Leden 2005 
    Grossova vláda vzala projekt na vědomí
  • Duben 2006
    Projekt rozšířen o hotel a bazén. Objekt měl nyní obsahovat 260 hotelových lůžek, 240 lůžek pro ubytovnu a 295 parkovacích míst. Cena investice se navýšila na 749 milionů, za celý projekt PPP včetně nákladů na dvacetiletý provoz ubytovny měl stát zaplatit 1,3 miliardy

Vlasta Parkanová

  • Září 2007
    Topolánkova vláda projekt schválila na základě nevěrohodné studie, podle níž se při spolupráci se soukromým investorem mělo ušetřit 259 milionů. Zároveň uložila ministryni, ať projekt předloží k novému projednání, pokud dojde k jeho úpravám.
  • Říjen 2007
    Ústřední vojenská nemocnice zahajuje soutěžní dialog, do kterého se hlásí čtyři zájemci. Řídící výbor během dvou let dva z nich vyřadil.
  • Květen 2009
    Topolánkova vláda končí

Martin Barták

  • Prosinec 2009
    Cena PPP projektu se při jednání s jedním ze dvou uchazečů, společností Prague Military Hospital Concession (PMHC), zvyšuje na 6,4 miliardy.
  • Leden 2010
    Druhý zájemce je ze soutěže vyloučen pro nesplnění zadávacích podmínek 
  • Únor 2010
    Ústřední vojenská nemocnice vyhlašuje vítězem firmu PMHC
  • Květen 2010
    Fischerova vláda schvaluje smlouvu na PPP projekt a náměstek Ústřední vojenské nemocnice ji vzápětí podepisuje. Konečná cena zůstává na 6,4 miliardy

Alexandr Vondra

  • Červenec 2010
    Ministerstvo financí odmítlo udělit výjimku, aby soukromá společnost PMHC užívala státní majetek svěřený Ústřední vojenské nemocnici. Proto smlouva na PPP projekt nenabyla právní účinnosti
  • Září 2010
    Ústřední vojenská nemocnice oznámila ministrovi obrany, že novou ubytovnu nepotřebuje a že nemá na její výstavbu peníze
  • Listopad 2010
    Nečasova vláda schvaluje druhý dodatek smlouvy s PMHC, podle kterého po vypovězení smlouvy uhradí stát firmě 175 milionů. Tím vzala Ústřední vojenské nemocnici možnost vypovědět smlouvu kvůli verdiktu ministerstva financí
  • Březen 2011
    Vláda rozhodla o pozastavení projektu
  • Srpen 2011
    Vláda vypovídá smlouvu

Vymyšlené riziko

Ubytovna vojenské nemocnice měla být postavena pomocí projektu PPP, tedy ve spolupráci státu se soukromým sektorem.

Ministerstvo obrany proto vládě předložilo studii, kde prokazovalo, že se spolupráce vyplatí. Pokud soukromá společnost postaví ubytovnu jménem státu a ještě jí bude pětadvacet let provozovat, ušetří stát 269 milionů korun oproti variantě, že bude investovat přímo státní nemocnice.

Topolánkova vláda proto v září 2007 schválila projekt v hodnotě 1,3 miliardy.

Nejvyšší kontrolní úřad upozornil, že výhodnost projektu PPP vyplývá z výpočtu, při kterém se do nákladů přímé státní investice započetlo blíže neurčené riziko ve výši 498 milionů. "V projektu bylo pouze obecně uvedeno, že se při stanovení rizika vycházelo z analýz obecného stavu a ze zkušenosti s výdaji ostatních nemocnic," upozorňuje zpráva NKÚ.

Ani kontroloři se na přímý dotaz v Ústřední vojenské nemocnici nedozvěděli víc. Její experti odpověděli, že nemají k dispozici žádná data. Vycházeli prý ze zahraničních zkušeností.

Předčasné vyhlášení vítěze

Ministerstvo obrany pak podle Nejvyššího kontrolního úřadu porušilo zákon o veřejných zakázkách. Chystaný projekt PPP musí schválit vláda, její souhlas zákon vyžaduje i při větší úpravě projektu.

Topolánkova vláda to ministryni Vlastě Parkanové v usnesení výslovně připomněla, její nástupce Martin Barták však zadání nesplnil.

Ústřední vojenská nemocnice vyloučila během tzv. soutěžního dialogu tři ze čtyř zájemců a zakázku přidělila poslednímu uchazeči, Prague Military Hospital Concession (PMHC), se kterým se dohodla na ceně 6,4 miliardy. Zdražení o 400 procent zdůvodnila tím, že se projekt dále rozšířil a že roste cena stavebních prací. Tento materiál se na vládu dostal až tři měsíce poté, co nemocnice soutěž uzavřela a vyhlásila PHMC vítězem.

NKÚ připomíná, že se tím připravila o možnost soutěž jednoduše zrušit s odůvodněním, že v ní zbyl jediný uchazeč.
Vláda schválila smlouvu čtyři dny před parlamentními volbami v květnu 2010.

Bezdůvodný strach z arbitráže

O čtyři měsíce později sama nemocnice upozornila, že na stavbu nemá peníze. Bartákův nástupce Alexandr Vondra proto přesvědčil vládu, aby schválila ve smlouvě s PMHC dodatek, podle kterého může stát smlouvu zrušit, pokud dodavatelské firmě vyplatí částku až 175 milionů.

Vondra kolegy přesvědčil argumentem, že bez dodatku není možné smlouvu zrušit, pokud se stát nechce vystavit riziku arbitráže v hodnotě miliard korun.

"Ministerstvo obrany nepředložilo žádné doklady, které by prokazovaly, o co obavu z rizika arbitráže opírá. Pouze sdělilo, že vychází z jednání s ministerstvem financí a stanoviska soukromého partnera," komentoval vládní rozhodnutí NKÚ.

Vláda zahazuje zbraně

Kontrolorům se nelíbilo ani to, jak Vondra stanovil částku 175 milionů. Vycházel pouze z požadavků PMHC, které nebyly dostatečně prověřeny. "NKÚ po prověření a posouzení všech souvislostí neshledal žádné relevantní důvody pro zavázání se k úhradě uvedených nákladů," upozornili kontroloři na fakt, že se s projektem ještě nezačalo.

"Hlavním důvodem pro kompenzaci nákladů bylo zamezení případné arbitráže," argumentuje i dnes oficiální stanovisko Vondrova ministerstva. Upřesňuje, že stát nakonec zaplatil odstupné 143 milionů. Ministerští úředníci potvrzují, že dalších 43 milionů stát ztratil tím, že přípravu zakázky zaplatil soukromým poradcům.

NKÚ ovšem upozorňuje, že se stát podepsáním dodatku sám zbavil nástroje, kterým se dalo případným stížnostem dodavatelské firmy účinně bránit.

Nemocnice mohla podle dohodnutých podmínek smlouvu zrušit do tří měsíců od nabytí právní platnosti. Smlouva přitom platnosti nenabyla, protože ji blokovalo ministerstvo financí s odvoláním na zákon o státním majetku.

Ten neumožňuje, aby soukromá firma pětadvacet let provozovala státní hotel na pozemku nemocnice, jak předpokládala smlouva.

Peníze z biomasy

Vláda smlouvu zrušila v srpnu. Ani ministr Vondra přitom nemůže vědět, kdo 143 milionů nakonec inkasuje. Tři čtvrtiny akcií konsorcia PHMC patří společnosti EC Property a čtvrtina stavební firmě Metrostav.

EC Property vznikla po vypsání zakázky v prosinci 2007 a užívá listinné akcie na doručitele. Za jejího majitele se prohlásil do té doby neznámý podnikatel Tomáš Hardt, jeho tvrzení však nejde u anonymních akcií z principu ověřit.

Účast v soutěži o stavbu ubytovny Hardtovi umožnil výhodný obchod s energetickým gigantem ČEZ. Dobřichovický podnikatel se svými kolegy přestavěl jindřichohradeckou teplárnu na pálení biomasy.

Projekt spolufinancovaný Evropskou unií pak prodal ČEZ za částku, která se podle jeho vlastních slov blížila dvěma stům milionům. Tím získal kapitál, který požadovala po účastnících soutěže Ústřední vojenská nemocnice.    

 

Právě se děje

Další zprávy