Vláda dala další půlmiliardu na silnice po povodních

ČTK ČTK
19. 6. 2013 16:30
Ministerstvo dopravy má k dispozici na opravy povodňových škod celkem miliardu korun
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda uvolnila další půlmiliardu korun na opravy místních komunikací po povodních. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu v demisi to řekl ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS).

Zrušen byl nouzový stav v posledních šesti krajích, který byl vyhlášen při záplavách, které nedávno zasáhly Českou republiku.

Ministerstvo dopravy má k dispozici celkem miliardu korun, kterou využije pro obnovu infrastruktury poničené povodněmi.

Financovat bude nejen opravy místních komunikací, ale též obnovu dalšího majetku obcí postižených velkou vodou.

Stanjura kabinet informoval, že ministerstvo dopravy obdrželo k úternímu datu od obcí vyčíslené škody ve výši téměř miliardy korun.

Ministerstvo během povodní zveřejnilo formulář pro odhad škod a návod, jak v této situaci vypisovat veřejné zakázky.

"S ohledem na skutečnost, že někteří zástupci obcí ještě volají, že nemají zcela vyčísleny škody, můžeme předpokládat, že ani tyto náklady ve výši necelé miliardy korun nebudou konečné," uvedl Stanjura.

Doprava by podle něj mohla vládu dodatečně žádat o další peníze na opravy poničené infrastruktury. Záleží na aktuální situaci, sdělil.

Stát se na financování úhrad škod způsobených povodněmi na dopravní infrastruktuře a majetku obcí souvisejícího s dopravou podílí ve výši 85 procent uznatelných nákladů.

Podívejte se, jak vypadala povodeň v Praze z výšky:

Po pondělní demisi premiéra Petra Nečase (ODS) je v demisi i celá vláda. Kabinet se chce nyní soustředit zejména na řešení následků záplav. Podle prezidenta Miloše Zemana by neměl činit žádná strategická rozhodnutí.

Nečas rezignoval v souvislosti s kauzou své nejbližší spolupracovnice Jany Nagyové, která je ve vazbě kvůli zneužití Vojenského zpravodajství a zapojení do korupční kauzy.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy