Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí vyzvalo na začátku září neziskové organizace, aby zažádaly o granty na sociální péči a sociální integraci. Mnoho malých neziskovek se jich už ale nedočká.
Kvůli zpožděným platbám z ministerstva totiž radikálně omezilo nebo rovnou zrušilo své služby a zaniklo. Obdobná situace panovala už na začátku roku, ani v pololetí se ale nezlepšila.
Mnohem horší ale bude situace příští rok. Ve vládním rozpočtu je na dotace pro poskytovatele sociálních služeb vyčleněno o dvě miliardy méně.
"Loni dostali poskytovatelé sociálních služeb sedm miliard. To snížení znamená o čtvrtinu méně peněz, než jsme dostali letos. A už letos je to pro mnoho organizací skoro likvidační," uvádí prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.
Zpožděné platby poškozují postižené
Jedním z příkladů, jak chybějí peníze, je Institut rehabilitace zrakově postižených.
"V červnu jsme se zaregistrovali jako poskytovatelé sociálních služeb a teď jen čekáme a doufáme, že peníze, o které jsme žádali, přijdou," uvádí jeho ředitel Pavel Wiener.
Kvůli problémům s financováním pracují jeho dva kolegové zadarmo a nájemné za prostory, kde institut učí slepé lidi samostatnosti, platí ze svých úspor.
Dva měsíce zpoždění
Čtvrtletní zálohy na provoz totiž z ministerstva chodí až s dvouměsíčním zpožděním.
"Teprve před pár dny jsme dostali vyrozumění, že dostaneme půl milionu. Ale přijdou v září nebo v říjnu," říká Martin Zika z děčínského sdružení Slunečnice, které poskytuje péči lidem s postižením.
Přitom jde o finance, které měly pokrýt náklady na srpen až říjen. Kvůli tomu už v Děčíně zanikl třeba projekt Jablůňka pro postižené děti bez rodičů.
"Navíc to demotivuje zaměstnance, kteří nevidí šanci na zlepšení," dodává. Nejhůře jsou na tom ale postižení, kteří se nedostanou ke službám, které potřebují.
V souvislostech:
Postižení varují stát: zastavte dotace
Neziskovky ještě dostaly naději přežít
Zákon postiženým v ústavech nepomůže
Peníze už odešly
Ministerstvo práce a sociálních věcí ale tvrdí, že všechny finanční prostředky již odeslalo.
Zpoždění plateb pak svaluje na organizace, které o dotace žádají. "Velká část vyúčtování dotací z předchozího roku (na jejichž základě se posílají platby na rok následující) je chybná a to celý proces zpomaluje," uvádí ředitel odboru sociálních služeb a sociálního začleňování Martin Žárský.
Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb, Jiřího Horeckého, se zpožděné platby z ministerstva dotýkají především malých neziskových organizací, které poskytují především terénní a ambulantní služby. "Vím minimálně o deseti, které již zanikly," uvádí.
Bude se demonstrovat
Například Člověk v tísni, jedna z největších neziskových organizací v Česku, musel kvůli zpožděným platbám z ministerstva zavřít kontaktní centra v sociálně vyloučených lokalitách v Chomutově. Nyní se jedná o uzavření dalších v Liberci. "Naši zaměstnanci buď museli odejít, nebo si zkrátit úvazek a za klienty chodí do terénu nebo se s nimi kontaktují přes telefon," říká Iva Jánská z Člověka v tísni.
Asociace neziskovek tak svým členům radí, ať tolik nespoléhají na dotace ministerstva a evropských fondů a zkusí se napojit na rozpočty obcí, vzít si překlenovací úvěr nebo najít vhodného sponzora.
Kvůli nespokojenosti se systémem financování a nesouhlasu s kroky ministerstva se chystá i generální stávka poskytovatelů sociálních služeb. O dotace ministerstva práce a sociálních věcí mohou organizace žádat do konce září.
V souvislostech:
Reportéři Aktuálně.cz v ústavech sociální péče
Sociální pracovníci budou stávkovat. V postelích