Vláda chce z fakultních nemocnic udělat univerzitní. Rektoři návrh vítají, odbory jsou proti

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2017 11:46
Ve středu vláda schválila návrh zákona, který by z deseti fakultních nemocnic udělal od příštího roku univerzitní nemocnice. Tyto nové právní subjekty by měly uzavřené smlouvy o spolupráci s vysokou školou, jejíž studenti by se v nich vzdělávali. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík si od předpisu slibuje, že přinese transparentnější a efektivnější řízení veřejných nemocnic. Rozhodnutí má podporu rektorů, naopak výhrady k němu mají odbory i České lékařská komora.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Deset fakultních nemocnic by se od příštího roku mohlo přeměnit na novou právní formu univerzitní nemocnice. Tyto nemocnice by měly uzavřenou smlouvu o spolupráci s vysokou školou, jejíž studenti se budou v nemocnicích vzdělávat.

Počítá s tím návrh zákona o univerzitních nemocnicích, který ve středu schválila vláda, informoval ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Předpis má podporu rektorů, naopak brání se mu odbory i České lékařská komora.

Univerzitní nemocnice by měly být právnickou osobou, kterou bude možné ustavit a zrušit pouze zákonem. Jejím statutárním orgánem bude ředitel jmenovaný a odvolávaný ministrem zdravotnictví. "Univerzity získají vliv v zařízeních, kde se vzdělávají noví lékaři," napsal na Twitter po schválení předpisu Ludvík. Zákonem se nyní bude zabývat parlament.

Ludvík si od předpisu slibuje, že přinese transparentnější a efektivnější řízení veřejných nemocnic. "A stabilizaci základní sítě nemocničních zařízení pro poskytování té nejkvalitnější zdravotní péče pro české pacienty," uvedl v tiskové zprávě.

Vedle statutárních orgánů počítá zákon také s radou univerzitní nemocnice a akademickou radou, ve kterých bude mít zástupce i vysoká škola, se kterou bude mít nemocnice uzavřenu smlouvu. Nemocnice bude hospodařit s majetkem, který na ni stát převede, a výnosy bude moci použít pouze na úhradu nákladů spojených s její činností.

Rektoři si od návrhu slibují, že se univerzity budou moci podílet na rozhodovacích procesech ve spolupracujících nemocnicích, což nyní není možné. Chtějí ale, aby do doby přeměny nemocnic byly vyřešeny finanční problémy některých zdravotnických zařízení.

plánované univerzitní nemocnice

  • Fakultní nemocnice Brno
  • Fakultní nemocnice Hradec Králové
  • Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
  • Fakultní nemocnice Olomouc
  • Fakultní nemocnice Ostrava
  • Fakultní nemocnice Plzeň
  • Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
  • Fakultní nemocnice v Motole
  • Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
  • Vojenská fakultní nemocnice Praha

K zákonu má výhrady Česká lékařská komora, na posledním jednání jej odmítla i tripartita. V minulosti k němu mělo připomínky také ministerstvo financí, některé z nich podle informací ČTK i nadále trvají. Financím se například nelíbí to, že by výnosy z prodeje majetku byly příjmem nemocnice. V příštích letech je naplánován prodej asi za dvě miliardy korun.

Vláda se v koaliční smlouvě zavázala, že přijme zákon o veřejných neziskových nemocnicích. Návrh, který zdravotnickým zařízením umožňoval daňové úlevy a zajišťoval smlouvu se zdravotními pojišťovnami, ale byl kvůli kritice ministrů stažen z prosincového jednání kabinetu. Následně ministerstvo připravilo normu, která se má týkat jen univerzitních nemocnic.

 

Právě se děje

Další zprávy