reklama
 
 

Vláda chce nalákat české vědce domů, dá půl miliardy

18. 8. 2011 7:54
Program Návrat potrvá do roku 2019 a bude stát 465 milionů

Praha/Brno - Stát chce nalákat zpět úspěšné české výzkumníky, kteří odešli do zahraničí. Ministerstvo školství proto v září spustí takzvaný projekt Návrat. Potrvá do roku 2019 a jeho rozpočet je 465 milionů korun.

Peníze půjdou na platy vědců a také nákup patřičných přístrojů a dalšího laboratorního vybavení, napsaly Hospodářské noviny. S podobným projektem přišel také Jihomoravský kraj.

Ministerstvo čeká, že v prvním roce se podaří zpět přilákat 15 vědců, v dalších dvou letech pak 16 dalších. Vzniklo by tak 31 nových výzkumných týmů.

O dotaci mohou žádat vědecká pracoviště a vysoké školy. Aby jim byla přidělena, musí v žádosti popsat vědecký projekt a tým, v němž bude badatel zařazen.

"Výzkumná organizace musí v návrhu uvést jmenovitě osobu, kterou chce ze zahraničí přitáhnout," řekla deníku mluvčí ministerstva Kateřina Savičová.

Jižní Morava dala 117 milionů, pomohla Unie

Celý projekt Návrat bude hrazen ze státního rozpočtu. O případnou dotaci z Evropské unie by se totiž podle pravidel nemohla ucházet pražská pracoviště.

Podobný projekt jako ministerstvo plánuje samostatně také Jihomoravský kraj, náklady vyčíslil na 117 milionů korun. V Brně totiž sídlí čtyři univerzity, vznikají tam také mezinárodní vědecká centra za evropské miliardy.

"Dostali jsme dotaci 47 milionů korun z EU a dalších 70 milionů vyhradí ze svého rozpočtu kraj. Za tyto peníze si univerzity a výzkumná pracoviště mohou najmout zahraniční vědce, nebo se pokusit z ciziny nalákat úspěšné Čechy," řekla deníku Eva Janů, která má projekt s názvem SoMoPro, jenž odstartuje v lednu, na starosti.

Kraj již podobný projekt realizoval loni, za 100 milionů se podařilo přivést 19 cizinců a sedm Čechů.

autor: ČTK | 18. 8. 2011 7:54

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama