Vláda chce nalákat české vědce domů, dá půl miliardy

ČTK ČTK
18. 8. 2011 7:54
Program Návrat potrvá do roku 2019 a bude stát 465 milionů
Zlatá mřížka na umístění preparátu
Zlatá mřížka na umístění preparátu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Brno - Stát chce nalákat zpět úspěšné české výzkumníky, kteří odešli do zahraničí. Ministerstvo školství proto v září spustí takzvaný projekt Návrat. Potrvá do roku 2019 a jeho rozpočet je 465 milionů korun.

Peníze půjdou na platy vědců a také nákup patřičných přístrojů a dalšího laboratorního vybavení, napsaly Hospodářské noviny. S podobným projektem přišel také Jihomoravský kraj.

Ministerstvo čeká, že v prvním roce se podaří zpět přilákat 15 vědců, v dalších dvou letech pak 16 dalších. Vzniklo by tak 31 nových výzkumných týmů.

O dotaci mohou žádat vědecká pracoviště a vysoké školy. Aby jim byla přidělena, musí v žádosti popsat vědecký projekt a tým, v němž bude badatel zařazen.

"Výzkumná organizace musí v návrhu uvést jmenovitě osobu, kterou chce ze zahraničí přitáhnout," řekla deníku mluvčí ministerstva Kateřina Savičová.

Jižní Morava dala 117 milionů, pomohla Unie

Celý projekt Návrat bude hrazen ze státního rozpočtu. O případnou dotaci z Evropské unie by se totiž podle pravidel nemohla ucházet pražská pracoviště.

Podobný projekt jako ministerstvo plánuje samostatně také Jihomoravský kraj, náklady vyčíslil na 117 milionů korun. V Brně totiž sídlí čtyři univerzity, vznikají tam také mezinárodní vědecká centra za evropské miliardy.

"Dostali jsme dotaci 47 milionů korun z EU a dalších 70 milionů vyhradí ze svého rozpočtu kraj. Za tyto peníze si univerzity a výzkumná pracoviště mohou najmout zahraniční vědce, nebo se pokusit z ciziny nalákat úspěšné Čechy," řekla deníku Eva Janů, která má projekt s názvem SoMoPro, jenž odstartuje v lednu, na starosti.

Kraj již podobný projekt realizoval loni, za 100 milionů se podařilo přivést 19 cizinců a sedm Čechů.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy