Ministerstvo zahraničí se ohradilo proti ruské nótě stěžující si na článek Respektu

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 4. 2020 20:16
Ministerstvo zahraničí se ohradilo proti nótě ruského velvyslanectví, jež si stěžovalo na článek týdeníku Respekt, podle kterého do Prahy přicestoval pracovník ruských tajných služeb údajně vybavený jedem ricin. Česká diplomacie považuje ruskou nótu za nepatřičnou snahu o narušování svobody tisku. Výbor Senátu mezitím vyzval vládu, aby odmítla ruské vyhrožování v kauze Koněv.
Foto: ČTK

Ruské velvyslanectví v pondělí v nótě uvedlo, že útoky na Rusko a jeho zastupitelský úřad v Praze jsou nepřípustné. Článek v Respektu označilo za nehorázné a lživé pomluvy a součást diskreditační kampaně v českých médiích.

České ministerstvo zahraničí považuje ruskou nótu za nepatřičnou, protože se v ní ambasáda ohrazuje proti svobodě médií, uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová. Ministerstvo podle ní zaslalo ruské ambasádě vlastní nótu. "V odpovědi stojí, že v České republice dodržujeme a ctíme svobodu tisku a zákaz cenzury podle listiny základních práv a svobod. Ministerstvo zahraničí do těchto svobod nehodlá a nebude nikdy zasahovat. Odmítáme také to, že by se o něco podobného měl pokoušet některý cizí stát," řekla Štíchová.

"V odpovědi také připomínáme smlouvu o přátelských vztazích mezi Českou republikou a Ruskem, ve které se obě strany zavázaly dodržovat fakt, že se nebudou vměšovat jeden druhému do vnitřních záležitostí," uvedla Štíchová. Diplomacie podle ní také Rusku sdělila, že Česko dodržuje veškeré své mezinárodní závazky plynoucí z mezinárodního práva.

Respekt v aktuálním čísle s odvoláním na neupřesněné zdroje uvádí, že pracovník ruských tajných služeb údajně vybavený jedem ricin přicestoval před třemi týdny s diplomatickým pasem a na letišti ho vyzvedlo auto ruské ambasády. České bezpečnostní složky podle Respektu vyhodnotily přítomnost muže jako bezpečnostní riziko pro pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09). Oba čelí výhrůžkám kvůli odstranění sochy maršála Koněva z Prahy 6.

"Je faktem, že zhruba před třemi týdny se ze služební cesty do Prahy vrátil řádně akreditovaný ruský diplomat, kterého jeho kolegové skutečně vyzvedli na letišti. K detailům se ministerstvo zahraničí vyjadřovat nebude, to je otázka na tajné služby," řekla dnes k záležitosti Štíchová.

Senátní výbor chce tvrdší vymezení vlády

Česko si podle premiéra Andreje Babiše nenechá líbit, aby cizí mocnosti ovlivňovaly její politické záležitosti. Předseda vlády to uvedl po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Spory s Ruskem ale podle něj nejsou na vypovězení velvyslance.

K důraznější reakci v úterý vyzval senátní výbor pro zahraničí obranu a bezpečnost" Vyhrožování veřejným činitelům České republiky ze strany cizí moci je bezprecedentním útokem na suverenitu státu. V případě Ruské federace jde o akt o to závažnější, že ruské tajné služby se v nedávné minulosti opakovaně dopustily násilných trestných činů na území cizích států," stojí v úterním usnesení výboru, které na twitteru zveřejnil jeho předseda Pavel Fischer (nezávislý).

Moskva už kvůli odstranění sochy Koněva pohrozila odvetnými opatřeními. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu požádal o trestní stíhání lidí, kteří za odstraněním sochy z roku 1980 stojí. Rusko má od počátku dubna zákon, podle něhož hrozí až pět let vězení za poškozování válečných hrobů a pomníků, a to jak v Rusku, tak v zahraničí.

Ministerstvo již dříve uvedlo, že přemístění Koněvovy sochy neporušuje žádnou z platných mezinárodních smluv mezi ČR a Ruskem. Pokud bude socha umístěna na důstojném místě, dostojí ČR svým závazkům z Česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích z roku 1996. Podle Prahy 6 by socha měla být umístěna v připravovaném Muzeu paměti 20. století.

Video: Žiji s policií za zády, říká starosta Prahy 6 Kolář ke kauze Koněv

Nebojím se o sebe, ale o naši republiku, Rusové se vměšují do našich záležitostí, trestní stíhání je prapodivná ruská hra, říká Ondřej Kolář. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 20 minutami

Höschlovým nástupcem v čele Národního ústavu duševního zdraví se stal Winkler

Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) povede Petr Winkler (38). Do funkce ho v úterý jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Winkler, který uspěl v otevřeném výběrovém řízení, se řízení ústavu ve středočeských Klecanech ujme ve středu, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Ve funkci nahradí psychiatra Cyrila Höschla, který rezignoval počátkem dubna.

Winkler působí v NÚDZ od roku 2011 na pozici vedoucího výzkumného pracovníka. Dříve svou praxi rozvíjel také v Psychiatrickém centru Praha, uvedlo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy