Vláda bude rychle, její základ do měsíce, míní Nečas

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
25. 5. 2010 20:30
Rozhovor s lídrem ODS Petrem Nečasem o vládě i změně volebního systému
Foto: Petr Protivánek, Jan Němec

Praha - První, na co by jako premiér sáhl nejdřív, je příprava rozpočtu. S eurem by počkal, až jak to dopadne v eurozóně a důchodovou reformu by nejraději dokončil do roku 2012.

Nový volební lídr Petr Nečas, naděje ODS, ovšem není mezi stranickými špičkami žádnou novou tváří.

Přesto říká, že má představu, jak poměry v ODS zlepšit. Jen na to zatím nemá mandát. Zda ho dostane, napoví už tyto volby.

První část rozhovoru s Petrem Nečasem ZDE.

Vláda bude rychle

A.cz: Co bude podle vás muset nová vláda řešit jako první, co hoří? Nemyslím krizovou situaci obecně, ale konkrétní věc...

Rozpočet na rok 2011. To je klíčová priorita, ke které se bude muset vláda postavit velmi rychle, protože do 30. září bude muset ten rozpočet být poslán do Poslanecké sněmovny. Ten rozpočet musí vyjadřovat reformní vůli vlády, musí jasně naznačovat trend ke konsolidaci veřejných financí. A musí přesvědčit i finanční trhy a ratingové agentury.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

2x s Radkem Johnem:

2x s Milošem Zemanem:

2x s Ondřejem Liškou:

2x s Cyrilem Svobodou:

2x s Vojtěchem Filipem:

2x se Schwarzenbergem a Kalouskem:

2x s Jiřím Paroubkem:

FAKTA: Petr Nečas

  • narozen 19. 11. 1964
  • vystudoval fyziku na univerzitě v Brně
  • do 1989 pracoval v rožnovské Tesle
  • od 1991 člen ODS
  • od 1992 nepřetržitě poslancem
  • od 1999 místopředsedou ODS, v letech 2004-6 prvním místopředsedou, pak neobhájil proti Pavlu Bémovi
  • 2002 neúspěšně kandidoval na předsedu strany, porazil ho Mirek Topolánek
  • 2006-9 vicepremérem a ministrem práce v druhé Topolánkově vládě
  • lídr jarních obstrukcí ODS ve sněmovně
  • 1. 4. 2010 se stal volebním lídrem ODS (jako místopředseda pověřený vedením strany)

A.cz: Některé pesimistické scénáře o sestavování vlády mluví o tom, že jednání budou probíhat až do komunálních voleb, aby se strany "neušpinily" tou či onou koalicí. Čekáte vy, že to potrvá tak dlouho?

Jen můj odhad, nemám pro to žádné reálné podklady: jsem přesvědčen, že to jednání bude poměrně rychlé a troufám si spekulovat, že do měsíce do dvou po volbách bude jasno o půdorysu vlády.

Dotáhnout reformu penzí

A.cz: Letos bude na důchodovém účtu 40 miliard deficit. Co by vaše vláda podnikla?

Je evidentní, že se musí pokračovat v důchodové reformě. Ten výpadek je primárně dán důsledky ekonomického poklesu - poklesla celková míra zaměstnanosti, pokleslo tempo růstu mezd, zvýšil se tlak na předčasné důchody.

A.cz: A ten první zásah hned pro letošek?

Ten výpadek příjmů musí být nahrazen jinými příjmy státního rozpočtu. Musíme ještě v novém volebním období, to znamená do roku 2014, ale já bych přednost už roku 2012, dotáhnout všechny fáze důchodové reformy.

A.cz: Včetně opt-outu, tedy možnosti dát část pojištění ne do státního systému, ale do soukromých fondů?

Zda to bude opt-out nebo ne... Musí se vytvořit další dodatkové pilíře, není možné se spoléhat jen na státem organizovaný průběžný systém. Jsme připraveni respektovat závěry tzv. druhé Bezděkovy komise a svým způsobem i rezignovat na své stranické představy.

S eurem rozvážně

A.cz: Z vašeho pohledu: přijmout euro ano, nebo ne? I s ohledem na krizi a Řecko...

Aktuální informace z Německa by nás měly vést k předběžné ostražitosti. Tzn. být velmi opatrní k jakýmkoliv vazbám na euro. Musíme zastavit zadlužování. Ne kvůli euru, ale kvůli naší vlastní ekonomice. Pak nám podmínky umožní teoreticky přijmout euro.

A.cz: A rozhodnout se až podle vývoje eura?

Rozhodnout se až podle vývoje v eurozóně, co bude pro ČR výhodnější. Mimochodem vůbec nemůžeme vyloučit, že projekt eura se bude nějak razantně modifikovat. Dokonce není ani jisté, zda eurozóna přežije v její stávající podobě.

Bonus pro vítěze voleb

A.cz: Je nutná změna volebního systému?

Určité změny by byly pozitivní. Mně osobně by se líbil jednomandátový většinový systém, ale politicky je neprosaditelný. Ale například v návrhu ještě minulé vlády bylo vrátit se k přepočítávacímu koeficientu, který se používal dřív, a zavést bonus pro vítěze...

A.cz: Ten systém byl přece ještě víc poměrný než současný, zatímco vy jste pro většinový...

Ale s bonusem. Čili tam jsou paradoxně prvky většinového systému.

A.cz: Jak velký bonus pro vítěze byste si představoval?

Třeba všechny mandáty, které se v tom starém systému přerozdělovaly ve druhém skrutiniu, by byly bonusem vítěze. (Např. v roce 1996 se ve druhém skrutiniu rozdělilo ještě 12 mandátů - pozn. A.cz)

Kalousek ať mlčí

A.cz: Mirek Topolánek mluvil o kmotrech v pozadí obou velkých stran. Jak velký je vliv mocných podnikatelů na rozhodování v ODS?

Já jsem vždycky odmítal používat podobné termíny. Jsou tu legitimní vedení regionů, zástupci ve výkonné radě. Ale to nebezpečí tu je. U všech politických stran je snaha mít současně vrstvu lidí, kteří se jaksi zpoza kulis, v příšeří, snaží za nitky ovlivňovat politiku. Já říkám: chcete-li mít politický vliv, musíte na světlo ramp. ODS není v této věci na tom o nic hůř než jakákoliv jiná politická strana. Jenom jsme dokázali tuto věc otevřeně pojmenovat.

A.cz: Přesto - jedna věc je, co chcete vy, druhá, jak to skutečně funguje. Napřílad Miroslav Kalousek prohlásil, že v čele ODS budete jen tak dlouho, dokud budou tyto mocné síly v pozadí chtít. Skutečně na sebe teď žádný tlak necítíte?

Miroslav Kalousek se svou politickou minulostí není v pozici toho, kdo by měl někoho známkovat z hlediska politické kultury. Já si myslím, že se se situací uvnitř ODS vyrovnám a dokážu jí zvládnout. Mám svou jasnou představu, co se má v ODS změnit. K tomu potřebuji silný mandát od voličů, ale i od ODS.

A.cz: Pokud ODS bude skutečně druhá, cítil byste to jako mandát ucházet se o křeslo předsedy?

To teď nechci hodnotit, co...

A.cz: Bude se to odvíjet třeba od získaných procent?

Bude se to odvíjet od konkrétního volebního výsledku a od interpretace tohoto volebního výsledku.

Co s Bémem?

A.cz: Razantnější očista před volbami je riskantní, ale nepomohla by v situaci, ve které je teď ODS, víc, než kosmetické změny, očistit se víc?

Termíny jako očista užívám vždycky s jistou ostýchavostí. Fungující politická strana má své demokratické mechanismy a ty musí respektovat. Chceme-li dát přednost důvěryhodným lidem, tak to musíme činit demokratickými mechanismy. Ne autoritativně na někoho ukazovat.

A.cz: Podle průzkumů vás v Praze táhne dolů Pavel Bém. Vy sám jste řekl, že výsledek v Praze bude klíčový. Měl zůstat na kandidátce?

Jakékoliv změny na kandidátkách by mohly být jen na základě regionálního sněmu.

A.cz: A cítíte problém v pražské ODS?

S pražskou ODS komunikuji intenzivně a věřím, že jim jde primárně o dobrý volební výsledek.

A.cz: Zeptám se tedy jinak: jste jako občan spokojen třeba s projektem Opencard?

Tam je velké množství otazníků. Nepochybuji o tom, že klíčoví představitelé magistrátu a rady budou chtít tento projekt rehabilitovat, odstranit ty slabiny a přesvědčit veřejnost, že se vydali správnou cestou.

A.cz: Není ale zvláštní, jak byly nastaveny původně?

Já nepopírám, že tam celá řada otazníků byla. Ale současně nepochybuji, že je maximální snaha je odstranit. Dát prostě věci do pořádku.

Signály hodnoťte vy

A.cz: Ivan Langer ani Petr Gandalovič nejsou v "kompetenčním týmu", oficiálně to zdůvodňujete vytížeností v kampani. Takže žádný jemný signál pro voliče?

Vědomě jsem sestavil kompetenční tým s lidmi, kteří se mnou spolupracovali na konkrétních prioritách programu. Ano, přiznávám, že je tam signál pro voliče například v tom, že v kompetenčním týmu jsou dvě dámy, že jsem dal přednost lidem střední a mladší generace, že jsem tam chtěl dát i některé neokoukané tváře.

A.cz: A konkrétně v případě Ivana Langera nebo Petra Gandaloviče - je to jemný signál nebo ne?

Já tady nebudu spekulovat o jemných signálech nebo nejemných signálech, to je úkol vás novinářů.

A.cz: Ale když říkáte střední generace - to je přece i Ivan Langer...

Ivan je mladší střední generace. Ale hodnocení signálů je úkol pro vás novináře.

Kdo a jak na Hrad?

A.cz: V nadcházejícím volebním období se bude volit prezident. Rýsuje se pro vás osobně prezidentský kandidát? Řekl si o to Přemysl Sobotka...

Já osobně, jako Petr Nečas, si myslím, že pan předseda Senátu Přemysl Sobotka je člověk, který je dostatečně kvalitní a schopný, lidsky i politicky vyzrálý zastávat úřad prezidenta. Ale žádnou debatu jsme zatím v ODS nevedli.

A.cz: Pouhý den před volbami se ve sněmovně bude řešit přímá volby prezidenta. Přímou volbu máte v programu - zvednete ruku pro návrh ČSSD?

Není přece vyjasněná otázka především druhého kola, kdo do něho má postupovat. Zda dva nejlepší kandidáti, nebo všichni, kteří dosáhnou určitého procenta. Sociální demokracie z toho jen dělá předvolební mítink. Potřebuje ústavní většinu v obou komorách, ale o nějakou průřezovou shodu vůbec neusiluje. Má smysl o tom hlasovat tehdy, když je dosaženo širší politické shody.

A.cz: Čekáte, že se přímá volba prosadí v tom nadcházejícím volebním období, nebo to dopadne jako v tomto?

To je spíš otázka na jiné politiky. Já osobně jsem známý tím, že spíše z tradicionalistických důvodů preferuji dosavadní systém nepřímé volby.

A.cz: Nicméně ODS má přímou volbu v programu...

Bude-li dosaženo širší politické shody na přímé volbě, jsem připraven ji podpořit.

 

 

Právě se děje

Další zprávy