Vízum za bezinfekčnost: Vláda schválila zákon pro cizince

ČTK ČTK
15. 4. 2015 13:46
Nová podmínka o tom, že žadatel nezavleče do Česka infekční chorobu, by měla zlepšit ochranu před šířením závažných nemocí ze zahraničí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Novou podmínkou pro případné udělení víza cizincům bude doklad, který by měl potvrdit, že žadatel nezavleče do Česka infekční onemocnění.

Opatření by mělo zlepšit ochranu před šířením závažných nemocí ze zahraničí.

Vyplývá to z novel zákona o pobytu cizinců, o dočasné ochraně cizinců a dalších souvisejících zákonů, které dnes schválila vláda. Novelami se nyní budou zabývat zákonodárci.

Poslední dílky skládačky

Kabinet projednal novely několika zákonů, které jsou podle předkládací zprávy "posledními dílky skládačky" v legislativní tvorbě společného evropského azylového systému.

Normy se zabývají hlavně podmínkami pro získání mezinárodní ochrany na území Česka.

Loni o mezinárodní ochranu podle aktuálních údajů ministerstva vnitra požádalo 1156 lidí, což byl meziroční nárůst o 449 žadatelů.

Nejčastěji o azyl nebo doplňkovou ochranu žádali občané Ukrajiny (515), následovali občané Sýrie (108) a Vietnamu (64).

Snížení doby bez práce

Novely předpokládají, že se pravděpodobně sníží maximální doba, kdy žadatelé o udělení mezinárodní ochrany nemohou pracovat.

Zatím tato lhůta činí 12 měsíců, podle evropských směrnic to však může být nejvýše devět měsíců.

"Omezení přístupu na trh práce po určitou dobu je jedním z vhodných nástrojů boje proti zneužívání správního řízení o udělení mezinárodní ochrany k možnosti pobytu na území České republiky, a to i za účelem výdělečné činnosti," uvádí důvodová zpráva.

Podle vládního materiálu totiž země hlavně po roce 2000 čelila náporu cizinců, kteří vstoupili do azylového řízení jen kvůli tomu, aby mohli v Česku bydlet a pracovat.

Povolení nejdřív za 120 dní

Změnit se má také lhůta, do kdy musejí cizinci požádat o vydání povolení k dlouhodobému pobytu nebo prodloužení doby jeho platnosti.

Dosud o to museli požádat nejdříve 90 a nejpozději 14 dní před uplynutím platnosti víza. Nově to bude nejdříve 120 a nejpozději 30 dní před uplynutím platnosti.

Ministerstvo vnitra chce kvůli plánovaným změnám posílit agendu o deset zaměstnanců a zvýšit rozpočet o necelých šest milionů korun na jejich platy.

Dalších pět milionů korun chce resort v souvislosti s novelami zákonů na poskytování právní pomoci cizincům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy