reklama
 
 

Vítr dál láme stromy, na horách hrozí laviny

6. 1. 2012 14:37
Počasí už zapříčinilo několik nehod, na silnicích je rozbředlý sníh

Česká republika - Silný vítr a sněžení už druhým dnem komplikují život a zejména dopravu v Česku. Vítr láme stromy, husté sněžení už zastavilo několik železničních tratí.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) také pro pátek platí výstraha před extrémně silným větrem, který v horských oblastech může foukat až silou orkánu.

Kvůli přívalům nového sněhu vyhlásila horská služba v Krkonoších a Jeseníkách třetí stupeň lavinového nebezpečí. Lidé by se tak neměli pohybovat v oblastech lavinového katastru a mimo značené cesty.

Situace by se ale měla během dne zlepšit, intenzivní sněžení by mělo ustávat, a komplikací na silnicích by tak mělo ubývat. Utišit by se měl postupně i vítr.

Podívejte se, jaké škody za sebou zanechal orkán Andrea

Nepříznivé počasí znepříjemňuje dopravu lidem z Pardubického kraje. Kvůli silnému větru v pátek ráno havarovaly na Svitavsku dva autobusy, při nehodách naštěstí nebyl nikdo zraněn.

Jeden autobus havaroval na silnici ve směru na Litomyšl, druhý i s dvanácti cestujícími sjel mimo silnici a uvízl v příkopu.

Jiný autobus pak také kvůli poryvu větru skončil v příkopu v obci Kamenec u Poličky. Ani v tomto případě nebyl nikdo zraněn.

Na většině silnic ve vyšších polohách Pardubického kraje leží nový i rozbředlý sníh, přes noc totiž intenzivně nasněžilo. Místy řidiči narazí až na deseticentimetrovou sněhovou vrstvu. Navíc fouká silný vítr.

Na horách se tvoří "bílá tma"

Liberecký kraj rovněž hlásil komplikace, odpoledne se ovšem situace zlepšila. Silnice I/10 na Harrachov a Polsko je od odpoledne pro kamionovou dopravu opět průjezdná. Na frekventovaném tahu byly od čtvrtečního pozdního večera problémy kvůli sněhu a uvízlým kamionům. 

Řidiči ale mnohou mít problémy na řadě dalších míst, například na hřebenech Jizerských hor a Krkonoš.

Problémy v noci byly i v okolí Vysokého nad Jizerou, kde se na silnici vytvořily závěje. Nyní je už průjezdná.

Jízdu se zvýšenou opatrností doporučují silničáři motoristům také na většině vozovek v Olomouckém kraji. Na některých leží rozbředlý sníh či ujetá vrstva sněhu. Ve výše položených oblastech místy sněží.

V Jeseníkách dokonce platí třetí stupeň lavinového nebezpečí. Důvodem je současný příval sněhu. Horští záchranáři varují návštěvníky hor, aby se nepouštěli nejen do lavinových katastrů, ale i do ostatních míst mimo turisticky značené cesty.

"Je to značné nebezpečí. V žádném případě nedoporučujeme pohyb v těchto lokalitách. Nedoporučujeme ani sjíždění odlesněných pasek, kde je opravdu možné při zatížení uvolnit masu sněhu a strhnout na sebe menší lavinu," dodal šéf jesenické horské služby.

Železničářům se v poledne po zhruba 24 hodinách podařilo zprovoznit trať mezi Starým Městem a Hanušovicemi na Šumpersku, kterou ve čtvrtek zatarasilo několik stromů. Na odstraňování překážek pracovali i v noci a pokračovali během čtvrtečního dopoledne. Škody budou v řádu desetitisíců korun.

Silničáři kvůli sněhu uzavřeli také několik silnic v Krušných horách v Ústeckém kraji. Před nárazovým větrem a sněžením varují podle policie také na dálnici D8.

Na Lounsku padl ráno přes silnici strom, v Teplicích vítr až k zemi ohnul reklamní tabule u nákupního centra.

Nesjízdné jsou v pátek ráno silnice mezi Výsluním a Rusovou a Horní Halží a Loučnou pod Klínovcem na hřebeni Krušných hor. Silničáři podle policie na místě odklízejí sněhové jazyky.

Problémy mohou řidiči čekat také na Děčínsku, pod kopcem Šébr u Varnsdorfu leží na silnici uježděný sníh a tvoří se ledovka. Hasiči během čtvrtečního večera a noci na pátek vyjížděli k 11 spadlým stromům.

Na hřebenech hor v Karlovarském kraji silný vítr nadále komplikuje dopravu. Silnice z Božího Daru na Neklid a Klínovec je kvůli vichřici uzavřena.

Závěje se vyskytují i v okolí Přebuzi nebo Počátků na Kraslicku. V nižších polohách jsou ale silnice většinou holé po chemickém ošetření.

Pozor na zbytky sněhové kaše

Ve vyšších polohách Královéhradeckého kraje připadlo v noci na pátek zhruba deset centimetrů sněhu. V Krkonoších a Orlických horách stále sněží, v některých oblastech Orlických hor se tvoří sněhové jazyky. Všechny komunikace jsou však se zvýšenou opatrností sjízdné.

Kvůli vytrvalému sněžení už v Krkonoších stouplo lavinové nebezpečí na třetí stupeň. Třetí stupeň je nejzrádnější, túry již vyžadují zkušené posouzení.

Hasiči v noci na Trutnovsku a Náchodsku vyjížděli k popadaným stromům. Například krátce před sedmou hodinou museli hasiči rozřezat strom, který spadl na vozovku ve Špindlerově Mlýně.

I některé komunikace na Valašsku pokrývá rozbředlý sníh nebo zbytky sněhové kaše. Na cestách v horských oblastech pak leží až sedmicentimetrová vrstva ujetého sněhu. Stále navíc padá déšť se sněhem, a viditelnost je tak vlivem srážek snížena. Řidiči by měli proto i tady jet opatrně.

Ostatní komunikace první třídy ve Zlínském kraji jsou holé a mokré, v ranních hodinách by si řidiči měli dát pozor také na náledí.

Silnice na Vysočině pokrývá ujetý nebo rozbředlý sníh. V noci na pátek se kvůli silnému nárazovému větru tvořily na vozovkách místy až 20 centimetrů vysoké návěje, největší problémy působily na Žďársku.

Na sněhové jazyky mohou řidiči narazit i nyní. Silnice jsou jízdné se zvýšenou opatrností, upozornila krajská správa a údržba.

Také většina silnic první třídy v Jihočeském kraji je sjízdná jen se zvýšenou opatrností. Platí to také o úseku dálnice D3 na Táborsku.

Řidiči si musí dát pozor především na Prachaticku. Tam leží na vozovkách první třídy vrstva sněhu.

Dopravní situace na Bruntálsku se během noci na pátek výrazně zlepšila. Všechny silnice jsou sjízdné, místy ale jen se zvýšenou opatrností. Občas se navíc vinou silného větru tvoří sněhové jazyky.

Na silnicích první a druhé třídy leží zbytky těžkého mokrého sněhu. V noci pak silničáři měli problémy i s namrzáním silnic.
Podobná situace je i na dalších místech Moravskoslezského kraje.

autoři: Domácí, ČTK | 6. 1. 2012 14:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama