Vítězství Trumpa jako hrozba. ČT informovala o amerických volbách jednostranně, kritizuje rada

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 12. 1. 2017 18:14
Česká televize podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání porušila zákon během zpravodajského pořadu Americká volební noc, který vysílala v den amerických prezidentských voleb. Podle rady televize porušila svou povinnost poskytovat "objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů." Česká televize zatím neobdržela podrobné stanovisko RRTV. "K dílčím informacím z tiskové zprávy Rady nemůžeme podrobněji vyjádřit," tvrdí mluvčí ČT Plívová. Podle Plívové je televize přesvědčená, že vysílání "bylo objektivní a ve svém celku vyvážené".
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Praha – Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) upozornila Českou televizi na porušení zákona, ke kterému došlo při znevýhodnění amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Pochybení se stala ve zpravodajském speciálu Americká volební noc, který Česká televize uvedla 9. listopadu loňského roku. Televize podle rady porušila svou povinnost "poskytovat objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů." K nápravě má televize sedm dní od doručení upozornění. 

Podle mluvčí ČT Alžběty Plívové Česká televize podrobné stanovisko RRTV neobdržela. "K dílčím informacím z tiskové zprávy Rady se nemůžeme podrobněji vyjádřit. Jsme však nadále přesvědčeni o tom, že dvanáctihodinové vysílání ČT24 věnované americkým prezidentským volbám bylo objektivní a ve svém celku vyvážené," tvrdí Plívová.

Informace uvedené v tiskové zprávě se České televizi v tento okamžik jeví jako neúplné. "Ve vysílání ČT24 k prezidentským volbám v USA vystoupilo 24 hostů, jedenáct z nich pak přímo v úseku, na který se RRTV zaměřila, přičemž šlo o diverzifikovanou názorovou skupinu. Její součástí bylo i pět respondentů-občanů USA, rozhodně se však nejednalo o „transparentní příznivce“ pouze jednoho či druhého kandidáta," uzavřela Plívová.

Česká televize podle usnesení rady manipulativně informovala o petici, kterou proti Trumpovi sepsaly americké známé osobnosti. "V obraze byly zařazeny fotografie osobností, čímž mohl být u diváka vytvořen jednoznačný dojem, že se jedná právě o osoby, které se připojily ke zmiňované petici. Mezi těmito osobami přitom figurují i Clint Eastwood nebo Chuck Norris, tedy herci, kteří naopak v kampani otevřeně Donalda Trumpa podpořili," vysvětlila RRTV v dokumentu.

Štáb České televize do vysílání zařadil také rozhovory se čtyřmi zainteresovanými respondenty – občany USA. Všichni tito respondenti byli podle rady transparentními příznivci Clintonové a odpůrci Trumpa. "Byli pozváni hosté zastupující výhradně jen jednu stranu, a to v poměru 4:0. Tento výběr respondentů výrazným způsobem ovlivnil vyznění pořadu," vytkla ČT rada.

V několika případech podle vyjádření RRTV nedokázala Česká televize ve svém vysílání respektovat zásadu, že "názory nebo hodnotící komentáře musí být odděleny od informací zpravodajského charakteru." Trumpovo vítězství bylo podle rady opakovaně spojováno s pocitem ohrožení a jako ryze negativní jev.

Česká televize také využívala jen jediný mediální zdroj informací z amerického prostředí – televizi CNN, která před volbami otevřeně sympatizovala s kandidátkou Clintonovou. "Tento výběr zdroje informací přispěl rovněž k celkově jednostrannému vyznění pořadu Americká volební noc. V těchto případech tedy došlo k porušení povinnosti zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti," uzavřela RRTV.

 

Právě se děje

Další zprávy