Vítězové poodkryli strategii, odchod z vlády v ní není

Karel Schwarzenberg se zatím nechystá rezignovat na pozici ministra zahraničí

Praha - Oba finalisté prezidentské volby slíbili, že před druhým kolem nepovedou proti svému protivníkovi negativní kampaň. Miloš Zeman i Karel Schwarzenberg to potvrdili v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. 

"Kdo vede negativní kampaň, škodí sám sobě," prohlásil v ČT Zeman. "Negativní kampaň se mi osobně příčí," dodal Schwarzenberg.

O novém prezidentovi se rozhodne 25. a 26. ledna, kdy se bude konat druhé kolo voleb. Miloš Zeman získal v prvním kole 24,2 procenta hlasů, druhý Karel Schwarzenberg měl jen o 0,8 procenta méně.

Kdo levičák a kdo ne?

První debata finalistů jen potvrdila, kterým směrem povedou Zeman a Schwarzenberg kampaň.

Zeman se bude pokoušet přesvědčit voliče, že tady jde o zásadní souboj levice a pravice, Schwarzenberg bude vysvětlovat, že je to nesmyslné dělení a že tu jde o souboj osobností.

Karel Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg. | Foto: Ludvík Hradilek

"To jsou takové ty šibolety," řekl Schwarzenberg, když poprvé Miloš Zeman téma rozehrál.

Zeman pak potvrdil, jak mu na takovém chápaní souboje záleží, protože zcela účelově uvedl, že pravice je ta, která zvyšuje daně a schvaluje církevní restituce.

Popsal tedy konkrétní kroky vlády a ještě se pokoušel namluvit voličům, že tak chápají levici a pravici učebnice politologie. "Je to straně 3 až 5," řekl.

Jeho úskok pak poněkud vyrovnal moderátor, když připomněl, že i v programu Zemanovy strany SPOZ je zvýšení DPH na 21-25 procent a zvýšení DPH u potravin na 10 procent.

Schwarzenberg se místo dělení na levici a pravici chce před druhým kolem bavit o tom, co by měl budoucí prezident ve svém úřadě dělat. Předseda TOP 09 prohlásil, že chce například revidovat ústavu. Zeman pak jmenoval zákonu o původu peněz či o hospodářském růstu.

Podívejte se do volebních štábů kandidátů na prezidenta:

Na kampaň uvolní miliony

Schwarzenberg v České televizi prohlásil, že před druhým kolem voleb nehodlá rezignovat ani na post ministra zahraničí, ani předsedy TOP 09.

Chce se však s premiérem Petrem Nečasem v příštím týdnu sejít a domluvit se, jaké kroky by měl v dalších 14 dnech dělat.

Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Zatímco Schwarzenberg nastínil, že chce utratit zhruba pět milionů korun, druhý z kandidátů - Miloš Zeman - přesné číslo neuvedl.

"Deset milionů je zbytečně mnoho. Nedovedu si představit, za co bych těch deset milionů utratil. Nejdůležitější bude série televizních debat," prohlásil Zeman.

Schwarzenberg v České televizi přiznal, že během kampaně našetřili zhruba pět milionů. "A ty hodláme vydat," uvedl předseda TOP 09.

Klaus: Je to debakl pravice

Současný prezident Václav Klaus v neděli označil výsledek voleb za strašlivou prohru pravice.

Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: Ludvík Hradilek

Zklamán byl zejména z toho, že kandidát ODS Přemysl Sobotka získal jen zhruba 2,4 procenta.

"Tyto volby byly největším debaklem pravice v historii postkomunistické éry, čímž velmi trpím. Samozřejmě, že to byla strašlivá prohra ODS a dominantně vyhrála levice. Jsem z toho smutný a mám pocit, že je s tím třeba něco udělat," prohlásil Klaus.

Na druhou stranu je ale podle svých slov rád, že do druhého kola postoupili dva politici. Schwarzenberg slova o prohře pravice odmítl. Podle něj lidé volili osobnosti a ne podle stranické příslušnosti.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč), RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy