Vítězní učitelé zvládli nejtěžší rok v kariéře. Jsou z Rychnova, Horažďovic a Brna

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
10. 6. 2021 21:44
Letošní národní kolo soutěže Global Teacher Prize o nejinspirativnější učitele bylo specifické. Vítězové museli vyniknout v roce, kdy řadu měsíců potřebovali zaujmout žáky na dálku, přes obrazovku svého počítače. Museli také zvládat rychlé střídání prezenční a distanční výuky nebo problémy dětí jako: "Teď nemohu mluvit, protože mluví moje sestra" nebo "Táta si vzal notebook do práce".
Zprava: Vítězka Barbora Heřmanová, stříbrný Petr Curko a bronzová Pavlína Loňková.
Zprava: Vítězka Barbora Heřmanová, stříbrný Petr Curko a bronzová Pavlína Loňková. | Foto: Zuzana Hronová

Letos se v Česku konal čtvrtý ročník soutěže Global Teacher Prize Czech Republic, kterou organizuje obecně prospěšná společnost EDUin. Zvítězila v ní Barbora Heřmanová, která učí na prvním stupni v Základní škole Mozaika v Rychnově nad Kněžnou a působí zde také jako speciální pedagožka a mentorka. Druhé místo získal učitel biologie a chemie Petr Curko ze ZŠ Blatenská v Horažďovicích na Klatovsku a třetí příčku obsadila učitelka prvního stupně z brněnské Základní školy Labyrinth Pavlína Loňková.

Porota letos vybírala vítěze z jedenácti finalistů, kteří vzešli z 32 semifinalistů. Celkem se do soutěže přihlásilo kolem 130 pedagogů. Letos oceňovala nejen jejich práci ve třídě, ale také kvalitní a promyšlenou distanční výuku s důrazem na citlivý přístup k dětem a vnímavost k jejich individuálním možnostem.

Jak složitá byla jejich situace, demonstrovaly při vyhlašování cedule s bublinami, obsahující výroky žáků během distanční výuky: "Teď nemohu mluvit, protože mluví moje sestra" nebo "Táta si vzal notebook do práce", "Teď tu chvíli nebudu, musím jít se psem" nebo "Pane učiteli, někdo zvoní, asi přijela pošta". 

Finalisté soutěže Global Teacher Prize.
Finalisté soutěže Global Teacher Prize. | Foto: Zuzana Hronová

Barbora Heřmanová porotce zaujala právě svým individuálním přístupem k žákům, zapojením rodičů do vzdělávání i svým uměním vést děti k zodpovědnosti, samostatnosti, spolurozhodování, komunikaci či sebeprezentaci. Ve třídě neznámkuje a nepíše testy. Místo toho v každém čtvrtletí absolvuje žák tzv. triádu, kdy za přítomnosti rodiče předloží paní učitelce důkazy toho, v čem pokročil v matematice, češtině a předmětu Náš svět, zároveň ale odprezentuje i to, v čem se ještě potřebuje zlepšit. "A já s rodičem sladíme noty tak, aby bylo výsledkem co nejlepší vzdělávání dítěte, což je náš společný zájem. My jsme dva dospěláci, kteří mu mají maximálně pomoci," líčí Heřmanová.

Petr Curko se během distanční výuky proslavil především svými výukovými videohodinami na YouTube, podle kterých učili kolegové napříč republikou. Cenný je i jeho badatelský způsob vyučování a propojování oborů. 

Pavlína Loňková porotce zaujala mimořádným nasazením v práci s žáky i rodiči, v podpoře spolupráce mezi učiteli a svou bohatou mimoškolní činností.

Všichni letošní finalisté, ale i účastníci minulých ročníků se společně sejdou na začátku srpna na letní škole soutěže.

Ceny Global Teacher Prize CZ se mohou zúčastnit všichni učitelé základních a středních škol v ČR. Pedagogy, kteří se do soutěže přihlásí, hodnotí nezávislá odborná porota na základě předem daných kritérií. Patří mezi ně podpora žáků, inovativní výuka, podpora ostatních učitelů či seberozvoj.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy