Vitásková zůstane ve funkci předsedkyně ERÚ i po 1. březnu, potvrdila vláda

ČTK ČTK
29. 2. 2016 15:31
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková zůstane ve funkci i po 1. březnu. Její setrvání ve funkci potvrdila vláda poté, co vzala na vědomí stanovisko Legislativní rady vlády (LRV), že předseda ERÚ nespadá pod služební zákon, a nemusí tedy skládat služební slib, což po Vitáskové dříve požadovalo ministerstvo vnitra. Šéfka ERÚ byla minulý týden nepravomocně odsouzena na 8,5 roku vězení za nezákonné vydání licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově.
Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková
Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková | Foto: Jan Rasch

Praha - Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková zůstane ve funkci i po 1. březnu. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí vlády, která vzala na vědomí stanovisko Legislativní rady vlády ohledně právního postavení předsedy a místopředsedy ERÚ. O postoji vlády informoval Úřad vlády.

Legislativní rada se minulý týden shodla, že na Vitáskovou se nevztahuje služební zákon. Posoudit rozdílné postoje ministerstev uložila legislativní radě vláda.

Ministerstvo vnitra tvrdilo, že Vitásková patří pod služební zákon a do 1. března by měla složit služební slib. V takovém případě by ale ve funkci skončila kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a minulé pondělí byla nepravomocně odsouzena. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) oponovalo, že postavení Vitáskové určuje energetický zákon a její mandát skončí v červenci příštího roku. Rada i vláda nakonec daly za pravdu MPO.

Úřad vlády uvedl, že ministři uložili ministerstvu vnitra předložit vládě návrh změny systemizace služebních a pracovních míst, z nichž budou předseda i místopředsedové ERÚ vypuštěni.

Vitásková byla minulé pondělí nepravomocně odsouzena k 8,5 roku vězení. Důvodem bylo podle rozsudku nezákonné vydání licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově. Šéfka ERÚ se cítí nevinná, proti rozsudku se odvolá a na svou funkci nehodlá rezignovat.

Šéfka ERÚ čelí také obžalobě kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ v listopadu 2014. Podle policie se tak stalo v rozporu s energetickým zákonem a státu kvůli tomu vznikla škoda přes milion korun.

Vitásková je přesvědčena o tom, že energetický zákon neporušila. Vesecká stále na úřadu pracuje v nižší pozici. Vitásková podala kvůli zahájení stíhání ústavní stížnost, se kterou ovšem neuspěla.

 

Právě se děje

Další zprávy