Soudce Ondřej Růžička v krátkém odůvodnění rozsudku uvedl, že celková délka trestního řízení nepřiměřená nebyla. Upozornil zejména na rozsáhlost celého trestního řízení.
Trestní kauza Vitáskové se týká solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun. Majitelé, bratři Alexandr a Zdeněk Zemkovi, byli odsouzeni za to, že dostali od Energetického regulačního úřadu (ERÚ) licence na základě nepravdivých revizních zpráv a získali podvodně právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu.
Vitásková čelí obvinění od roku 2013. Brněnský krajský soud ji původně poslal do vězení na 8,5 roku za zneužití pravomoci, odvolací senát ji však v lednu 2018 pravomocně zprostil obžaloby. Do případu se letos vložil Nejvyšší soud, který stanovil, že důvody zproštění je potřeba zpřesnit.
Podle právního zástupce Vitáskové Pavla Kohúta žena na odškodnění nárok má. K rozhodnutí soudu se po jednání vyjádřit nechtěl. Kohút v žalobě poukazoval například na to, že vyhotovení rozsudku brněnskému soudu trvalo déle než sto dní. Celé řízení by podle něj také mohlo být rychlejší, kdyby byla věc Vitáskové projednávána odděleně.
S tím nesouhlasila zástupkyně státu Kateřina Tomášková, která upozornila na to, že trestní věci spolu souvisely a nemohly být řešeny zvlášť. Celá kauza podle ní byla navíc mimořádně složitá. Soudní jednání byla nařizována v krátkém časovém sledu po sobě, podotkla také Tomášková. Rozsudek brněnského soudu měl podle ní navíc 167 stran, tudíž byla délka jeho zpracování přiměřená.
Provinit se měla i jmenováním Vesecké
Vitásková čelí ještě druhé obžalobě. Podle kriminalistů porušila povinnosti při správě cizího majetku a zneužila svou pravomoc, když jmenovala místopředsedkyní ERÚ bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou, která neměla potřebnou praxi. Jihlavský soud v případu rozhodne 1. listopadu.
Obvodní soud už v minulosti zamítl žalobu Vitáskové, ve které za stíhání požadovala 35 milionů korun. Důvodem zamítnutí bylo to, že její stíhání ještě neskončilo. Vitásková zažalovala ministerstvo spravedlnosti v době, kdy měla v ruce pravomocný rozsudek, který ji zprostil viny.
Alena Vitásková stála v čele ERÚ v letech 2011 až 2017. Prezident Miloš Zeman ji loni vyznamenal medailí Za zásluhy.