Viry jsou stále sofistikovanější. Zahraniční hackeři se snaží ukrást státní tajemství

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 21. 9. 2016 19:50
V Česku stále přibývá špionážních kybernetických útoků, které cílí na úřady i soukromé firmy. Počítačové viry jsou navíc rok od roku sofistikovanější, zaměřují se například na získávání hesel k bankovním účtům nebo získávání citlivých státních dokumentů. Odborníci z Národního centra kybernetické bezpečnosti měsíčně řeší až stovku nahlášených útoků. Například loni museli řešit útok na jednoho zaměstnance státní správy. Z jeho počítače vir odesílal podvodné zprávy do dalších úřadů zemí Evropské unie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CyberGym Europe

Brno – Ještě před třemi lety byl počítačový virus, který by kradl citlivé dokumenty, data a hesla v Česku spíš raritou a předmětem teoretických úvah počítačových expertů. Letos a loni však špionážních malwarů, jak se tyto škodlivé programy nazývají, podstatně přibylo. Odborníci na kybernetickou bezpečnost zároveň varují: V poslední době narůstá počet útoků na české úřady i soukromé firmy.

Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB), které útoky hackerů na úřady a strategické firmy řeší, eviduje až sto nahlášených incidentů s počítačovými viry měsíčně. Podle experta instituce Radima Ošťádala jsou navíc počítačové útoky stále sofistikovanější.

"Vytvoření špionážních malwarů je poměrně náročné a drahé. Cílí většinou na velké firmy a státní správu," popisuje Ošťádal. Útočníci prostřednictvím těchto programů útočí na nejcitlivější místa – chtějí získat tajné dokumenty, data nebo peníze prolomením hesel u bankovních účtů.

Například loni v únoru musely české úřady čelit malwarovému útoku na jednu z domén, kterou navštěvovaly i počítače ze státní správy. "Jednalo se o špionážní kampaň. Skript měl za účel infikovat návštěvníka stránek, případně provést jinou činnost vedoucí k odcizení dat," uvádí nově zveřejněná Zpráva o stavu kybernetické bezpečnosti za rok 2015.

V listopadu se pak neznámým hackerům podařilo umístit virus do počítače jednoho ze zaměstnanců státního úřadu. Z něj pak automaticky rozesílal podvodné zprávy do dalších státních institucí zemí Evropské unie.

Není dost odborníků

Kvůli zvyšujícímu se počtu kybernetických útoků centrum nabírá nové zaměstnance. V současnosti v úřadu, který sídlí v Brně a spadá pod Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), pracuje zhruba čtyřicítka odborníků. "Letos přibíráme dalších osm lidí a stejný počet nově zaměstnáme i v roce 2017 a 2018," říká mluvčí NBÚ Radek Holý.

Další práce počítačovým expertům přibyla se zákonem o kybernetické bezpečnosti, který v Česku platí od roku 2015. Od letošního ledna mají státní orgány i soukromé společnosti pracující s citlivými údaji (například mobilní operátoři) povinnost hlásit podezření na kybernetický útok. Před přijetím zákona to bylo jen dobrovolné. "Drtivá většina útoků pochází ze zahraničních sítí. Instituce mají ovšem stále problém útoky detekovat, proto se zaměřujeme na osvětu," vysvětluje Daniel Bagge z NCKB.

Podle vedení centra je nabírání nových expertů problematické. V České republice stále chybí dostatek kvalifikovaných pracovníků, proto spolupracují s vysokými školami, například Masarykovou univerzitou.

"Mnoho absolventů po škole odchází spíš do soukromé sféry," doplňuje Radim Ošťádal. Nabírání nových pracovníků také komplikuje povinnost bezpečnostní prověrky na stupeň tajné a přísně tajné.

Národní centrum kybernetické bezpečnosti v Česku funguje od poloviny roku 2014. Usnesení o jeho zřízení přijala vláda Petra Nečase o tři roky dříve. Instituce má za úkol předcházet kybernetickým útokům.

Odborníci NCKB v poslední době například řešili například kauzu ukradených emailů premiéra Bohuslava Sobotky. Ty se na začátku roku objevily na extremistickém serveru White media. Šéf vlády tehdy v souvislosti s útokem zadal audit bezpečnostních směrnic a postupů na Úřadu vlády.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy