Virtuální asistenti mají šetřit čas lékařů. Zjistí, jak se daří propuštěným pacientům

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
27. 11. 2022 11:19
Čeští vědci chtějí ušetřit čas lékařů i pacientů za pomoci umělé inteligence. Na projektu, jehož jsou hlavními koordinátory, pracuje 21 evropských institucí. Jeho součástí je vyvinutí virtuálních asistentů, se kterými budou moct pacienti komunikovat po propuštění z nemocnice. Zatím chtějí odborníci projekt ověřit u pacientů po mrtvici.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Pacienti často tápou, co všechno si mohou po operaci dovolit. Jestli třeba mohou odjet na dovolenou do zahraničí nebo kdy mohou začít sportovat. V budoucna by jim mohl poradit virtuální asistent.

Čeští vědci ve spolupráci s 21 pracovišti z třinácti evropských zemí chtějí vyvinout mobilní aplikaci, která bude umět odpovídat na dotazy pacientů a zároveň bude sbírat data o jejich zdravotním stavu poté, co opustí nemocnici. 

Aplikace ušetří čas i lékařům. Při kontrole pacienta jim totiž většinu času zabere dotazování se na jeho zdravotní stav. Takto by měl lékař informace k dispozici v digitální podobě. Sám pacient by totiž mohl do aplikace zadat, jaké má příznaky nebo jaké bere léky. Lékař by tak měl na pacienta v ordinaci více času.

"Lékař díky tomu bude moct udělat lepší rozhodnutí, protože bude mít více informací o pacientovi a bude je mít už předzpracované," popisuje vedoucí projektu a neurolog z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny Robert Mikulík.

Například pacienti po mrtvici trpí následky, jako jsou problémy s pohybem nebo řečí. "Sledujeme, jestli mají vysoký krevní tlak, cholesterol, ale mohou mít i depresivní nebo kognitivní poruchy či sexuální dysfunkce. A někdy o těchto následcích nevíme, protože je extrémně časově náročné je zachytit. To by musel pacient strávit v nemocnici půl dne, nelze to udělat v rámci rutinní zdravotní péče," vysvětluje Mikulík. 

Projekt navazuje na databázi RESQ, kterou čeští vědci vyvinuli v minulosti. Lékaři do ní sbírají data o péči o pacienty s mrtvicí. Nástroj jim poskytuje zpětnou vazbu, jak kvalitní péče dostávají jejich pacienti ve srovnání s jinými nemocnicemi. Upozorní je, co by měli zlepšit nebo co se jim naopak daří. Databázi českých vědců dnes používají nemocnice v devadesáti zemích.

Díky tomu, že nemocnice dostávají zpětnou vazbu o tom, jak rychle pacienty léčí, se podle Mikulíka podařilo zkrátit časy od převozu do nemocnice do zahájení léčby z 65 na 20 minut. "Česko se tak stalo jednou z nejlépe fungujících zemí z hlediska rychlosti péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou," vysvětluje Mikulík. 

Problém je, že data do registru dnes musí lékař vkládat ručně, což mu opět zabere mnoho času. Lékaři proto nyní chtějí systém vylepšit a data digitalizovat. Umělá inteligence by měla být schopna sama vkládat data z propouštěcích zpráv do registru a analyzovat je. 

"Naším úkolem je tuto činnost zrychlit, minimalizovat lidské úsilí, práci strávenou tím, že někdo zprávu čte, extrahuje z ní informace a vkládá je do registru. Použijeme k tomu umělou inteligenci. Automaticky bude hledat potřebné informace v propouštěcích zprávách a vkládat je do registru," popisuje Pavel Pecina z Ústavu formální a aplikované lingvistiky Univerzity Karlovy. 

Výhodou pak může být i to, že se budou dát snadno vytvořit zprávy pro pacienta v různých jazycích, které se mu mohou hodit třeba na dovolené.  

Podle Mikulíka bude tento pilotní projekt prvním krokem, který povede k velké revoluci ve zdravotnictví. "Způsob, jakým je poskytovaná zdravotní péče, jak jsou sdíleny informace, jak jsou vyměňovány informace mezi pacientem a lékaři, se v následujících letech hodně změní v důsledku automatizace a elektronizace," dodává Mikulík.

Projekt bude zatím zaměřený na pacienty s mrtvicí, později by však měl být využitelný i v dalších odvětvích medicíny.

"Projekt potrvá čtyři roky a na konci bude prototyp virtuálního asistenta použitelný v několika jazycích. Nejdříve proběhnou rozhovory s pacienty a zdravotníky, abychom zjistili, co od virtuálního asistenta očekávají," popisuje Václav Stupka z Centra vzdělávání, výzkumu a inovací v informačních a komunikačních technologiích Masarykovy univerzity.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy