Viróza? Ne, Zeman byl u klenotů opilý, přiznala Němcová

Michal Štůsek Michal Štůsek
7. 11. 2014 6:28
Hrad prezidentův unavený projev při odemykání korunovačních klenotů vysvětloval virózou. Účastnice ceremoniálu potvrdila druhou verzi: ze Zemana cítila alkohol.
Miroslava Němcová byla hostem DVTV. Video spustíte kliknutím. | Video: DVTV

Praha – Vrávoravý krok, nepřítomný pohled, orosené čelo. Když 9. května 2013 prezident Miloš Zeman zaujal veřejnost svým unaveným projevem při odemykání korunovačních klenotů, Pražský hrad vysvětlil situaci tím, že je na vině lehká viróza.

Miroslava Němcová (ODS), která tehdy z funkce předsedkyně Poslanecké sněmovny patřila mezi sedmero klíčníků, ale po roce a půl v pořadu DVTV otevřeně přiznala, že byl prezident opilý.

“Bylo to při výstavě odhalení korunovačních klenotů, což byl duben nebo květen roku 2013. Poznala jsem to proto, že jsem byla těsně vedle něj a z toho dechu cítíte, jestli má virózu, nebo je tam jiný důvod,” uvedla Němcová v DVTV.
Současná předsedkyně mandátového a imunitního výboru dodala, že vzhledem k prezidentovu stavu zvažovala, že ceremonii opustí.

“Já jsem v jednu chvíli přemýšlela, že s tím klíčem odejdu, že by se vůbec ta ceremonie nemohla odehrát, ale pak mi došlo, že bych na sebe zpětně strhla vlnu kritiky, protože kdyby vznikl prostor pro to, mě obvinit, že jsem si něco vymyslela, bez důkazu, že by to ti soudní lidé viděli na vlastní oči, zůstal by na mně jakýsi cejch, že jsem tam hrála jakousi politickou a divnou hru,” dodala.

Viróza, nebo opilost?

Prezidentovo vystoupení na ceremoniálu vyvolalo podezření, že byl pod vlivem alkoholu. Přestože teplota v katedrále byla velmi nízká, prezident měl orosené čelo, vypadal, že se mu ne zcela dobře dýchá, byl zesláblý a místy vrávoral. Miloš Zeman totiž na večerní odemčení pokladnice se vzácnými insigniemi dorazil po oslavách 9. května na ruské ambasádě.

Nikdo z přímých účastníků, ale tehdy tuto verzi nepotvrdil, i Němcová zůstala u neutrálního vysvětlení.

"Viděla jsem to, co vy. Závěry si udělá každý sám," řekla Němcová serveru Lidovky.cz. Diplomaticky odpověděl i další z klíčníků – tehdejší primátor Prahy – Bohuslav Svoboda (ODS). "Je to otázka, na kterou po zralé úvaze nehodlám odpovídat. Já si nemyslím, že by měl kdokoli právo hodnotit svého prezidenta," uvedl na dotaz, zda prezident nebyl "společensky unaven".

Pražský hrad prostřednictvím mluvčí Hany Burianové následně vzkázal, že za nejistý tělesný projev prezidenta mohla viróza, se kterou v té době bojoval.

"Bohužel to došlo do takové fáze, že večer na těch klenotech se mu při výstupu z komnaty zamotala hlava, což bylo způsobené právě horečkou a nachlazením," řekla Burianová.

Za zdůvodnění Hradu se postavil i tehdejší premiér Petr Nečas (ODS), který byl rovněž jedním z klíčníků, a tedy přímým účastníkem ceremonie. "Spekulovat o jiných důvodech, než uvedla hradní mluvčí, bych považoval za lidsky nevkusné," sdělil serveru iDnes.cz.

O měsíc později se ke svému vystoupení vyjádřil i Miloš Zeman, který vystoupil v České televizi.

V pořadu Hydepark 11. června 2013 jako důvod uvedl chřipku, únavu, "devadesát točitých schodů" do komory s korunovačními klenoty a to, že už čtyři roky špatně chodí.

"Když jsem viděl to video, naprosto se nemohu zlobit na lidi, kteří se domnívali, že jsem byl opilý. Skutečnost je bohužel daleko odlišnější. Měl jsem 39,2 horečky a jsem opravdu rád, že Milan Štěch potvrdil, že jsem opilý vůbec nebyl," přiznal prezident v přímém přenosu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy