Viróza? Ne, Zeman byl u klenotů opilý, přiznala Němcová

Michal Štůsek Michal Štůsek
7. 11. 2014 6:28
Hrad prezidentův unavený projev při odemykání korunovačních klenotů vysvětloval virózou. Účastnice ceremoniálu potvrdila druhou verzi: ze Zemana cítila alkohol.
Miroslava Němcová byla hostem DVTV. Video spustíte kliknutím. | Video: DVTV

Praha – Vrávoravý krok, nepřítomný pohled, orosené čelo. Když 9. května 2013 prezident Miloš Zeman zaujal veřejnost svým unaveným projevem při odemykání korunovačních klenotů, Pražský hrad vysvětlil situaci tím, že je na vině lehká viróza.

Miroslava Němcová (ODS), která tehdy z funkce předsedkyně Poslanecké sněmovny patřila mezi sedmero klíčníků, ale po roce a půl v pořadu DVTV otevřeně přiznala, že byl prezident opilý.

“Bylo to při výstavě odhalení korunovačních klenotů, což byl duben nebo květen roku 2013. Poznala jsem to proto, že jsem byla těsně vedle něj a z toho dechu cítíte, jestli má virózu, nebo je tam jiný důvod,” uvedla Němcová v DVTV.
Současná předsedkyně mandátového a imunitního výboru dodala, že vzhledem k prezidentovu stavu zvažovala, že ceremonii opustí.

“Já jsem v jednu chvíli přemýšlela, že s tím klíčem odejdu, že by se vůbec ta ceremonie nemohla odehrát, ale pak mi došlo, že bych na sebe zpětně strhla vlnu kritiky, protože kdyby vznikl prostor pro to, mě obvinit, že jsem si něco vymyslela, bez důkazu, že by to ti soudní lidé viděli na vlastní oči, zůstal by na mně jakýsi cejch, že jsem tam hrála jakousi politickou a divnou hru,” dodala.

Viróza, nebo opilost?

Prezidentovo vystoupení na ceremoniálu vyvolalo podezření, že byl pod vlivem alkoholu. Přestože teplota v katedrále byla velmi nízká, prezident měl orosené čelo, vypadal, že se mu ne zcela dobře dýchá, byl zesláblý a místy vrávoral. Miloš Zeman totiž na večerní odemčení pokladnice se vzácnými insigniemi dorazil po oslavách 9. května na ruské ambasádě.

Nikdo z přímých účastníků, ale tehdy tuto verzi nepotvrdil, i Němcová zůstala u neutrálního vysvětlení.

"Viděla jsem to, co vy. Závěry si udělá každý sám," řekla Němcová serveru Lidovky.cz. Diplomaticky odpověděl i další z klíčníků – tehdejší primátor Prahy – Bohuslav Svoboda (ODS). "Je to otázka, na kterou po zralé úvaze nehodlám odpovídat. Já si nemyslím, že by měl kdokoli právo hodnotit svého prezidenta," uvedl na dotaz, zda prezident nebyl "společensky unaven".

Pražský hrad prostřednictvím mluvčí Hany Burianové následně vzkázal, že za nejistý tělesný projev prezidenta mohla viróza, se kterou v té době bojoval.

"Bohužel to došlo do takové fáze, že večer na těch klenotech se mu při výstupu z komnaty zamotala hlava, což bylo způsobené právě horečkou a nachlazením," řekla Burianová.

Za zdůvodnění Hradu se postavil i tehdejší premiér Petr Nečas (ODS), který byl rovněž jedním z klíčníků, a tedy přímým účastníkem ceremonie. "Spekulovat o jiných důvodech, než uvedla hradní mluvčí, bych považoval za lidsky nevkusné," sdělil serveru iDnes.cz.

O měsíc později se ke svému vystoupení vyjádřil i Miloš Zeman, který vystoupil v České televizi.

V pořadu Hydepark 11. června 2013 jako důvod uvedl chřipku, únavu, "devadesát točitých schodů" do komory s korunovačními klenoty a to, že už čtyři roky špatně chodí.

"Když jsem viděl to video, naprosto se nemohu zlobit na lidi, kteří se domnívali, že jsem byl opilý. Skutečnost je bohužel daleko odlišnější. Měl jsem 39,2 horečky a jsem opravdu rád, že Milan Štěch potvrdil, že jsem opilý vůbec nebyl," přiznal prezident v přímém přenosu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Policista v Texasu zastřelil černošku skrze okno její ložnice, cítil se ohrožený

V texaském Fort Worthu o víkendu bílý policista zastřelil 28letou černošku poté, co k jejímu domu hlídku uprostřed noci přivolali znepokojení sousedé kvůli otevřeným vchodovým dveřím. Strážce zákona vystřelil, když při obcházení domu zahlédl v okně ložnice lidskou postavu. Podle prohlášení místní policie se cítil v ohrožení.

K domu Atatiany Jeffersonové policejní hlídka dorazila kolem půl třetí ráno tamního času v noci na sobotu, uvádí zpravodajský web BBC. Video z kamery umístěné na uniformě strážníka ukazuje, jak dvojice policistů nejdříve kontroluje vchodové dveře a následně za svitu baterek míří podél obvodu stavení. V jistém momentě se záběr stáčí k oknu ložnice, kde se objevila postava. Policista křičí "Ruce vzhůru! Chci vidět vaše ruce!", načež prakticky okamžitě střílí.

Jeffersonová střelné ráně na místě podlehla. V ložnici s ní v osudném momentě byl ještě osmiletý synovec, kterého podle vyjádření rodiny měla tu noc doma na hlídání. Policie uvedla, že v pokoji se našla zbraň, není však jasné, zda ji Jeffersonová před smrtí držela v ruce.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

V Národním divadle se dnes lidé rozloučí s Vlastou Chramostovou

Historická budova divadla na Národní třídě bude otevřená od 10:30, lidé mohou přinášet květiny a poklonit se herečce či zapsat vzkaz do kondolenční knihy. V 11:00 začne na pódiu smuteční obřad. Známá herečka a jedna z prvních signatářů Charty 77 zemřela 6. října ve věku 92 let.

S proslovem vystoupí ředitel Národního divadla Jan Burian, rektor Akademie múzických umění Jan Hančil nebo herec David Prachař. Recitovat bude Zuzana Stivínová. Zhruba padesátiminutový program bude v přímém přenosu přenášet Česká televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy