Viróza? Ne, Zeman byl u klenotů opilý, přiznala Němcová

Michal Štůsek Michal Štůsek
7. 11. 2014 6:28
Hrad prezidentův unavený projev při odemykání korunovačních klenotů vysvětloval virózou. Účastnice ceremoniálu potvrdila druhou verzi: ze Zemana cítila alkohol.
Miroslava Němcová byla hostem DVTV. Video spustíte kliknutím. | Video: DVTV

Praha – Vrávoravý krok, nepřítomný pohled, orosené čelo. Když 9. května 2013 prezident Miloš Zeman zaujal veřejnost svým unaveným projevem při odemykání korunovačních klenotů, Pražský hrad vysvětlil situaci tím, že je na vině lehká viróza.

Miroslava Němcová (ODS), která tehdy z funkce předsedkyně Poslanecké sněmovny patřila mezi sedmero klíčníků, ale po roce a půl v pořadu DVTV otevřeně přiznala, že byl prezident opilý.

“Bylo to při výstavě odhalení korunovačních klenotů, což byl duben nebo květen roku 2013. Poznala jsem to proto, že jsem byla těsně vedle něj a z toho dechu cítíte, jestli má virózu, nebo je tam jiný důvod,” uvedla Němcová v DVTV.
Současná předsedkyně mandátového a imunitního výboru dodala, že vzhledem k prezidentovu stavu zvažovala, že ceremonii opustí.

“Já jsem v jednu chvíli přemýšlela, že s tím klíčem odejdu, že by se vůbec ta ceremonie nemohla odehrát, ale pak mi došlo, že bych na sebe zpětně strhla vlnu kritiky, protože kdyby vznikl prostor pro to, mě obvinit, že jsem si něco vymyslela, bez důkazu, že by to ti soudní lidé viděli na vlastní oči, zůstal by na mně jakýsi cejch, že jsem tam hrála jakousi politickou a divnou hru,” dodala.

Viróza, nebo opilost?

Prezidentovo vystoupení na ceremoniálu vyvolalo podezření, že byl pod vlivem alkoholu. Přestože teplota v katedrále byla velmi nízká, prezident měl orosené čelo, vypadal, že se mu ne zcela dobře dýchá, byl zesláblý a místy vrávoral. Miloš Zeman totiž na večerní odemčení pokladnice se vzácnými insigniemi dorazil po oslavách 9. května na ruské ambasádě.

Nikdo z přímých účastníků, ale tehdy tuto verzi nepotvrdil, i Němcová zůstala u neutrálního vysvětlení.

"Viděla jsem to, co vy. Závěry si udělá každý sám," řekla Němcová serveru Lidovky.cz. Diplomaticky odpověděl i další z klíčníků – tehdejší primátor Prahy – Bohuslav Svoboda (ODS). "Je to otázka, na kterou po zralé úvaze nehodlám odpovídat. Já si nemyslím, že by měl kdokoli právo hodnotit svého prezidenta," uvedl na dotaz, zda prezident nebyl "společensky unaven".

Pražský hrad prostřednictvím mluvčí Hany Burianové následně vzkázal, že za nejistý tělesný projev prezidenta mohla viróza, se kterou v té době bojoval.

"Bohužel to došlo do takové fáze, že večer na těch klenotech se mu při výstupu z komnaty zamotala hlava, což bylo způsobené právě horečkou a nachlazením," řekla Burianová.

Za zdůvodnění Hradu se postavil i tehdejší premiér Petr Nečas (ODS), který byl rovněž jedním z klíčníků, a tedy přímým účastníkem ceremonie. "Spekulovat o jiných důvodech, než uvedla hradní mluvčí, bych považoval za lidsky nevkusné," sdělil serveru iDnes.cz.

O měsíc později se ke svému vystoupení vyjádřil i Miloš Zeman, který vystoupil v České televizi.

V pořadu Hydepark 11. června 2013 jako důvod uvedl chřipku, únavu, "devadesát točitých schodů" do komory s korunovačními klenoty a to, že už čtyři roky špatně chodí.

"Když jsem viděl to video, naprosto se nemohu zlobit na lidi, kteří se domnívali, že jsem byl opilý. Skutečnost je bohužel daleko odlišnější. Měl jsem 39,2 horečky a jsem opravdu rád, že Milan Štěch potvrdil, že jsem opilý vůbec nebyl," přiznal prezident v přímém přenosu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V Austrálii protestovaly desetitisíce lidí proti rasismu

Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve Spojených státech konají už více než týden v souvislosti s úmrtím černocha George Floyda při brutálním policejním zásahu. Agentura Reuters píše, že manifestace v Sydney se mohla uskutečnit poté, co soud zrušil zákaz shromažďování, jež platí kvůli pandemii nemoci covid-19.

Odvolací soud Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží, zákaz manifestace zrušil pouhých 12 minut před jejím plánovaným začátkem. Znamená to, že jejím účastníkům nehrozí zatčení. Policie ale vyzývá lidi, aby mezi sebou dodržovali rozestupy.

V Brisbane přišlo proti rasismu protestovat více než 10.000 lidí a nejen tam, ale i v Sydney upozorňovali na diskriminaci Austrálců. Domorodí obyvatelé se na australské populaci podílejí 2,4 procenty, nicméně tvoří více než čtvrtinu odsouzených v australských věznicích, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Mezi lety 1980 a 2011 v policejní vazbě zemřelo 449 Austrálců, což odpovídá 24 procentům všech těchto případů úmrtí.

"Protesty tady jsou inspirovány tím, co se děje ve Spojených státech," řekl CNN australský novinář Angus Watson. "Tady v Austrálii ale také máme problémy," dodal.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy