VIP kšeft: Vyšehradský hřbitov kupčil s hroby osobností

ČTK ČTK
13. 12. 2012 10:07
Lidé blízcí vedení Prahy na Vyšehradě potají kupovali hroby, některé pak přeprodávali
Kšeftovat se dá i s hroby, v nichž spí svůj věčný spánek slavné osobnosti...
Kšeftovat se dá i s hroby, v nichž spí svůj věčný spánek slavné osobnosti... | Foto: Jan Lipold

Praha - Za bývalého vedení Správy pražských hřbitovů potají kupovali hroby se známými osobnostmi na Vyšehradě lidé, kteří měli blízko k vedení města. Některé pak dále nabízeli k prodeji.

Ve čtvrtek o tom informoval Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Náměstek pražského primátora Ivan Kabický (ODS) uvedl, že v současné době takové transakce nejsou možné. Obchody, které se uskutečnily, však už není možné zrušit.

Radiožurnál připomněl, že pro běžné lidi je nemožné koupit od hřbitovní správy hrob na Vyšehradě, výjimečně se to povede pozůstalým po významných lidech. Správa však před rokem prodala například hrob malíře Cypriána Majerníka se sochou od Karla Lidického za 38 000 korun, novým majitelem je bývalý člen představenstva fotbalové Slavie Tomáš Rosen.

Prodán byl i hrob profesora Karlovy univerzity Filipa Počty, který stojí na jednom z nejprestižnějších míst Vyšehradu, a řada dalších. Podle Radiožurnálu hroby kupovala skupina lidí za 20 000 až 30 000 korun, jejich tržní cena je ale několikanásobně vyšší. Některé z nich byly vzápětí nabídnuty na portálu Pohřeb.cz.

Bedřich Bedrlík, který tehdy správu hřbitovů řídil, řekl, že prodeje se uskutečnily na příkaz magistrátu. "Té garnitury, která loni odešla. Za mého fungování se to stalo ve dvou, ve třech případech, jinak ne," uvedl Bedrlík. Naznačil, že k prodejům byl nucen nadřízenými.

Bývalý pražský radní Petr Dolínek (ČSSD), který měl oblast pohřebnictví na starosti, však v této souvislosti jakýkoliv zásah magistrátu odmítl.

Podle náměstka Kabického se na Vyšehradě nesmějí pronajímat žádné hroby do doby, než se tam dokončí digitalizace všech míst. Nový ředitel správy hřbitovů Martin Červený uvedl, že zvrátit předešlé prodeje není možné. "Tam byly uzavřeny smluvní vztahy, do kterých již nemáme možnost zasahovat," řekl Červený.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

před 1 hodinou

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

Další zprávy