VIP kšeft: Vyšehradský hřbitov kupčil s hroby osobností

ČTK ČTK
13. 12. 2012 10:07
Lidé blízcí vedení Prahy na Vyšehradě potají kupovali hroby, některé pak přeprodávali
Kšeftovat se dá i s hroby, v nichž spí svůj věčný spánek slavné osobnosti...
Kšeftovat se dá i s hroby, v nichž spí svůj věčný spánek slavné osobnosti... | Foto: Jan Lipold

Praha - Za bývalého vedení Správy pražských hřbitovů potají kupovali hroby se známými osobnostmi na Vyšehradě lidé, kteří měli blízko k vedení města. Některé pak dále nabízeli k prodeji.

Ve čtvrtek o tom informoval Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Náměstek pražského primátora Ivan Kabický (ODS) uvedl, že v současné době takové transakce nejsou možné. Obchody, které se uskutečnily, však už není možné zrušit.

Radiožurnál připomněl, že pro běžné lidi je nemožné koupit od hřbitovní správy hrob na Vyšehradě, výjimečně se to povede pozůstalým po významných lidech. Správa však před rokem prodala například hrob malíře Cypriána Majerníka se sochou od Karla Lidického za 38 000 korun, novým majitelem je bývalý člen představenstva fotbalové Slavie Tomáš Rosen.

Prodán byl i hrob profesora Karlovy univerzity Filipa Počty, který stojí na jednom z nejprestižnějších míst Vyšehradu, a řada dalších. Podle Radiožurnálu hroby kupovala skupina lidí za 20 000 až 30 000 korun, jejich tržní cena je ale několikanásobně vyšší. Některé z nich byly vzápětí nabídnuty na portálu Pohřeb.cz.

Bedřich Bedrlík, který tehdy správu hřbitovů řídil, řekl, že prodeje se uskutečnily na příkaz magistrátu. "Té garnitury, která loni odešla. Za mého fungování se to stalo ve dvou, ve třech případech, jinak ne," uvedl Bedrlík. Naznačil, že k prodejům byl nucen nadřízenými.

Bývalý pražský radní Petr Dolínek (ČSSD), který měl oblast pohřebnictví na starosti, však v této souvislosti jakýkoliv zásah magistrátu odmítl.

Podle náměstka Kabického se na Vyšehradě nesmějí pronajímat žádné hroby do doby, než se tam dokončí digitalizace všech míst. Nový ředitel správy hřbitovů Martin Červený uvedl, že zvrátit předešlé prodeje není možné. "Tam byly uzavřeny smluvní vztahy, do kterých již nemáme možnost zasahovat," řekl Červený.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy