VIP kšeft: Vyšehradský hřbitov kupčil s hroby osobností

ČTK ČTK
13. 12. 2012 10:07
Lidé blízcí vedení Prahy na Vyšehradě potají kupovali hroby, některé pak přeprodávali
Kšeftovat se dá i s hroby, v nichž spí svůj věčný spánek slavné osobnosti...
Kšeftovat se dá i s hroby, v nichž spí svůj věčný spánek slavné osobnosti... | Foto: Jan Lipold

Praha - Za bývalého vedení Správy pražských hřbitovů potají kupovali hroby se známými osobnostmi na Vyšehradě lidé, kteří měli blízko k vedení města. Některé pak dále nabízeli k prodeji.

Ve čtvrtek o tom informoval Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Náměstek pražského primátora Ivan Kabický (ODS) uvedl, že v současné době takové transakce nejsou možné. Obchody, které se uskutečnily, však už není možné zrušit.

Radiožurnál připomněl, že pro běžné lidi je nemožné koupit od hřbitovní správy hrob na Vyšehradě, výjimečně se to povede pozůstalým po významných lidech. Správa však před rokem prodala například hrob malíře Cypriána Majerníka se sochou od Karla Lidického za 38 000 korun, novým majitelem je bývalý člen představenstva fotbalové Slavie Tomáš Rosen.

Prodán byl i hrob profesora Karlovy univerzity Filipa Počty, který stojí na jednom z nejprestižnějších míst Vyšehradu, a řada dalších. Podle Radiožurnálu hroby kupovala skupina lidí za 20 000 až 30 000 korun, jejich tržní cena je ale několikanásobně vyšší. Některé z nich byly vzápětí nabídnuty na portálu Pohřeb.cz.

Bedřich Bedrlík, který tehdy správu hřbitovů řídil, řekl, že prodeje se uskutečnily na příkaz magistrátu. "Té garnitury, která loni odešla. Za mého fungování se to stalo ve dvou, ve třech případech, jinak ne," uvedl Bedrlík. Naznačil, že k prodejům byl nucen nadřízenými.

Bývalý pražský radní Petr Dolínek (ČSSD), který měl oblast pohřebnictví na starosti, však v této souvislosti jakýkoliv zásah magistrátu odmítl.

Podle náměstka Kabického se na Vyšehradě nesmějí pronajímat žádné hroby do doby, než se tam dokončí digitalizace všech míst. Nový ředitel správy hřbitovů Martin Červený uvedl, že zvrátit předešlé prodeje není možné. "Tam byly uzavřeny smluvní vztahy, do kterých již nemáme možnost zasahovat," řekl Červený.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy