Za výbuch ve Vrběticích má lidi odškodnit viník. Místní ale nevěří, že se někdy najde

Jan Kočenda
12. 8. 2017 18:48
Stát má vyměnit nebo vykoupit pozemky, které zasáhl výbuch muničního skladu ve Vrběticích. Majitelé se však obávají, že jim odkoupení pozemků škodu nenahradí, a budou se tak muset obracet na viníka, stejně jako ostatní místní. Lidé nevěří, že se ještě po třech letech podaří viníka dopadnout. Přesné stanovení způsobu výměny či vykoupení pozemků bude vláda projednávat v září.
Zničený muniční sklad ve Vrběticích.
Zničený muniční sklad ve Vrběticích. | Foto: Policie ČR

Vrbětice - Dalibor Olšák skoupil lesy ve Vrběticích dva měsíce před výbuchem muničních skladů v roce 2014. Od té doby své pozemky neviděl a neví, v jakém jsou stavu. Každý měsíc však musí splácet úvěr devět milionů korun a plánované příjmy z vrbětických lesů jsou v nedohlednu.

Až nyní mu svitla naděje na finanční pomoc od státu, který od něj chce pozemky odkoupit. Nabídka však podle něj není adekvátní. V okolí Vrbětic vlastní 110 hektarů lesů, do kterých se nedostane. Stát chce ale odkoupit pouze 22 hektarů, které se nacházejí přímo v muničním areálu.

Vojenské lesy podle Olšáka navíc chtějí jeho pozemky odkoupit za nynější hodnotu po výbuchu. "Stávající hodnota pozemků je úplně jiná než před výbuchem. Otázka je, kde se pak máme dožadovat rozdílové částky. Nejspíš u viníka," popsal situaci Olšák.

Způsob výměny či vykoupení pozemků od poškozených vlastníků má být přesně stanoven až v září, kdy to bude projednávat vláda. "Ministerstvo obrany připravuje v současné době materiál na jednání vlády," vysvětlil tiskový mluvčí ministerstva obrany Vladimír Lukovský.

Vlastníci pozemků mají přitom největší naději na odškodné. Ostatní se musejí se svými žádostmi obracet na viníka, který ale stále není znám. Situaci zkomplikovala bezpečnostní rizika, kvůli kterým vyšetřování začalo později. Lidé z okolních obcí jsou proto skeptičtí a nevěří, že by se po třech letech viníka ještě podařilo dopadnout.

Odškodné na účet viníka

Pro obyvatele obcí v okolí Vrbětic je dopadení pachatele klíčové. Když v loňském roce žádali peníze za škody na majetku, ušlý zisk nebo vyšší cestovní výdaje, tak se jim dostalo odpovědi, že stát za takové škody neodpovídá a lidé mají náhradu žádat po viníkovi. Ze 136 žádostí se tehdy úřady rozhodly proplatit pouze dvě.

To se lidem nelíbí. Například starostka Haluzic Stanislava Zvonková musela kvůli uzavírce denně ujet místo 12 kilometrů hned přes šedesát. I její žádost o zhruba 20 tisíc korun byla neúspěšná. "Neměli jsme jinou možnost, než uzavřenou silnici složitě objíždět," popsala situaci starostka.

Otázkou momentálně není kdy, ale jestli vůbec se viníka podaří dopadnout. "Odškodné máme žádat po viníkovi, ale ten se nenašel a lidé už nevěří, že se najde," dodala starostka. "I od prezidenta zazněly pochybnosti, že se uvidí, jestli se viník vůbec najde. Když i státní činitel má pochybnosti, tak si člověk říká, jak to vlastně dopadne," řekl starosta Vlachovice Zdeněk Hověžák.

Prezident Zeman v roce 2015 žádal, aby se vyšetřování urychlilo. "Když ohledáte místo činu až po roce, hrozí nebezpečí, že se k důkazům nedostanete," vysvětlil.

K odpovědnosti za škody se nikdo nehlásí

Vše začalo na podzim roku 2014, kdy vybuchly dva muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku. Sklad číslo 16 explodoval 16. října 2014 a druhý sklad číslo 12 nečekaně vybuchl 3. prosince. V obou skladech se nacházela munice, která se po explozi rozletěla do vzdálenosti až jednoho kilometru. Při incidentu zemřeli dva zaměstnanci společnosti Imex Group, která si od státu sklady pronajímala.

Lidé spekulovali, jestli nejde o pojišťovací podvod ze strany Imex Group, která měla vybuchlé sklady v pronájmu. Z firmy však nebyl nikdo obviněn. "Pojišťovny vojenskou munici nepojistí, proto se nemohlo o pojišťovací podvod jednat," vysvětlil právník Imex Group Radek Ondruš.

Soud minulý rok obvinil pět lidí a firmy Excalibur Army či Real Trade Praha, které podle obžaloby skladovaly zakázané výbušniny. Ukázalo se ale, že firmy podle předsedy soudu Jiřího Dufka neskladovaly výbušné miny, ale jen jejich těla, což se nedá považovat za zakázané. Soud tak všechny zprostil obžaloby a viník stále není znám.

Odpovědnost nenese ani státní Vojenský technický ústav, který je zřizovatelem a provozovatelem skladů. "VTÚ je jednou z poškozených stran, nikoliv viníkem této mimořádné situace. My máme povinnost objekt udržovat v provozuschopném stavu. Kontrolu munice ale provádí Policie ČR. Nemáme váhu, abychom vážili, jestli si někdo nepřivezl o krabičku navíc," bránil se už dříve bývalý ředitel VTÚ Václav Irovský.

Obce v okolí Vrbětic se přiklání k tomu, aby stát vzal odpovědnost na sebe. "Zástupci se bojí, že kdyby zodpovědnost přijali, tak by vytvořili precedent pro další takové případy, kdy by stát musel převzít zodpovědnost," dodal starosta Vlachovic Hověžák.

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého však bylo důležité se nejprve dostat k epicentru a teprve potom začít s ohledáváním místa či se zjišťováním příčin výbuchu.

V současnosti je ukončení celé operace naplánované na polovinu roku 2018. "Bezpečnostní opatření ve Vrběticích je bezesporu největší, nejdražší a nejdelší v dějinách Policie České republiky," řekla tisková mluvčí policie Zlínského kraje Monika Kozumplíková.

V současné době zbývá podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška ještě třetina prací v muničních skladech. Za dobu ohledání prvního epicentra exploze pyrotechnici sesbírali celkem 3775 kusů munice. "Čeká nás zřejmě nejnáročnější část při ohledání druhého muničního skladu," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy