Expres z Krakova jel dřív, než měl. Na vině jsou Poláci, tvrdí ČD. Chybný řád mají i Němci a Švýcaři

Petr Koděra Petr Koděra
1. 11. 2016 20:11
Ve sporu českých a polských drah o to, kdo zavinil chybu v jízdním řádu týkající se odjezdu nočního expresu z Krakova do Prahy, vytáhl tuzemský dopravce nový trumf: informace z portálů dalších evropských dopravců. I v Německu či Švýcarsku mají cestující špatné informace a nesprávný čas odjezdu vlaku Silesia z krakovského nádraží. Je tam napsáno 22:00, ovšem ve skutečnosti lůžkový expres odjíždí o šestnáct minut dříve. I proto několik pasažérů vlak zmeškalo. Dráhy tak posilují své tvrzení o tom, že informace dostaly z Polska pozdě a navíc až poté, co si je samy vyžádaly. Poláci přitom vzkázali, že informace poslali už koncem srpna, přitom chyba byla v jízdním řádu ještě minulý týden.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

PrahaČeské dráhy trvají na tom, že nezanedbaly úpravu jízdního řádu, v němž byl minimálně dva měsíce chybný čas odjezdu nočního expresu Silesia z polského Krakova do Prahy. Jak informoval online deník Aktuálně.cz, kvůli omylu několik cestujících vlak zmeškalo. Zatímco v jízdním řádu bylo uvedeno 22:00, mezinárodní souprava opouštěla krakovské nádraží o šestnáct minut dříve.

Polský dopravce PKP IC tvrdí, že změnu času oznámil české straně už koncem srpna, přitom ještě začátkem minulého týdne byl v jízdním řádu mylný údaj.

České dráhy ale upozornily, že Poláci nedodržují mezinárodní dohody a nedávají vědět čas. Jako důkaz nově připojily informace z portálů dalších evropských dopravců. I v Německu, Rakousku nebo Švýcarsku byl i během pondělka 31. října – tedy týden po upozornění Aktuálně.cz na chybu v českém jízdním řádu – nesprávný čas odjezdu expresu Silesia, tedy 22:00.   

"Pokud PKP IC informovala své evropské partnery o změně jízdního řádu, nelze předpokládat, že by oni tyto změny do svých elektronických vyhledávačů nezapracovali," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Podle mluvčího je nepravděpodobné, aby k opomenutí nebo špatné práci došlo na straně tolika zemí a železnic najednou. "Zejména v Rakousku, které je navíc přímo zapojeno do provozu uvedeného spoje EN 402 Silesia formou přímých vozů," dodal Šťáhlavský.

Připomněl také, že ČD v Polsku neprovozují žádné vlaky a veškeré spoje mezi oběma zeměmi jezdí ve spolupráci s polskými partnery. Pokud tedy k problému dojde v Polsku, musí ho zákazník řešit u tamní společnosti bez ohledu na to, kde a u kterého dopravce si zakoupil jízdenku. To proto, že v dopravě obecně platí, že časy odjezdů je třeba ověřovat vždy u svého dopravce, jak v železniční, tak letecké nebo v autobusové dopravě. V tomto případě v Krakově šlo tedy o dopravce PKP IC, protože ČD v Polsku nepůsobí.

"Tento princip funguje i opačně. Cestující s jízdenkou PKP IC zakoupenou v Polsku by se při cestě z Prahy obracel na ČD, protože zde jsme dopravcem my a na území ČR jsme partnerem cestujícího, stejně jako PKP IC je partnerem našeho cestujícího v Polsku," podotkl Petr Šťáhlavský.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy