Víme, kolik peněz dají hejtmani ČSSD za pacienty

Vendula Křížová
1. 12. 2008 15:25
Zrušení poplatků u lékaře vidí každý z šéfů krajů jinak
Hejtmani přemýšlejí, jak zrušit placení v nemocnicích.
Hejtmani přemýšlejí, jak zrušit placení v nemocnicích. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Slib, který sociálním demokratům pomohl vyhrát krajské volby, dělá nyní jejich hejtmanům starosti.

Poplatky u lékaře, které slibovali zrušit, mohou zaplatit jen z krajských rozpočtů. Zatím se ovšem ani nedohodli, jak to vlastně udělat.

Vědí jen, že chtějí postupovat společně a ve všech krajích zavést stejný systém.

Novým vládcům nad kraji zároveň běží čas. Většinou totiž slíbili, že lidé přestanou poplatky platit od ledna. Už tento týden se proto sejdou na jednání Asociace krajů.

K dohodě, jak naložit s volebním slibem a jak darovat občanům na zaplacených poplatcích přinejmenším desítky milionů korun, by je měl přesvědčit a dovést jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Hejtmani nejsou jednotní

Hejtmani se zatím neshodují ani v tom, co to vlastně je krajská nemocnice, kde slíbili poplatky odpustit.

Například Olomoucký kraj za ni považuje každou nemocnici na území kraje. "Zrušit poplatky bychom chtěli bez rozdílu ve všech nemocnicích," říká tamní náměstek hejtmana pro zdravotnictví Michael Fišer.

Všechny zbývající kraje zatím zůstávají u toho, že poplatky zruší jen v nemocnicích, kde mají vlastnický podíl.

I tady ale mohou nastat problémy: ne všechna zařízení vlastní kraje stoprocentně. Určité podíly mohou mít třeba i města. A pokud radnici řídí zastupitelé ODS, nemusí zrušení poplatků projít.

Poplatky ČSSD využila jako volební tahák. Co s nimi teď?
Poplatky ČSSD využila jako volební tahák. Co s nimi teď? | Foto: Aktuálně.cz

Na jednání s městy o zrušení poplatků v nemocnici Milosrdných bratří v Brně nebo v nemocnicích v Blansku, Boskovicích a Hustopečích se chystá třeba právě vedení Haškova Jihomoravského kraje.

Nemocnice budou obcházet zákon

Další nejasnost mají hejtmani v tom, jakým způsobem budou za občany poplatky hradit.

V Karlovarském kraji plánují vybrané peníze vracet hned u vedlejší přepážky. Jihočeský hejtman Jiří Zimola a také pardubický hejtman Radko Martínek pro změnu chtějí pacientům nechat možnost poplatek zaplatit. "Kdo nebude chtít slevu, tak ji nedostane," řekl deníku Aktuálně.cz Zimola.

Ostatní hejtmani chtějí, aby lidé u lékaře neplatili vůbec. Měla by to umožnit smlouva o transferu peněz občanům, kterou kraje chystají.

Smlouva by řešila způsob placení. "Metodika bude jednoduchá. Každý poplatek má evidenční kód, a na konci měsíce tedy na kraj příjde od nemocnice účet a my jej uhradíme," vysvětlil liberecký hejtman Stanislav Eichler.

Takový postup ovšem Antimonopolní úřad už dříve označil za nedovolenou veřejnou podporu.

Julínek varuje

David Rath se stal hlavním bojovníkem proti poplatkům.
David Rath se stal hlavním bojovníkem proti poplatkům. | Foto: Ondřej Besperát

Ministerstvo zdravotnictví zase poukazuje na to, že kraje tím nutí občany obcházet platný zákon.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich navíc v pořadu České televize Otázky Václava Moravce upozornil, že pojišťovny mají ze zákona povinnost pokutovat zdravotnické zařízení, pokud poplatky nevybírá.

"Pokud se v krajích tato praxe rozšíří, budeme nuceni přistoupit ke správním řízením," řekl. Pojišťovny mohou opakovaně uložit až padesátitisícovou pokutu.

Hejtmani Pardubického kraje Radko Martínek, Kraje Vysočina Jiří Běhounek a Jihomoravského kraje Michal Hašek se nyní znovu na Antimonopolní úřad obrátili, aby jejich plán s poplatky posoudil.

Poskytnutím "daru" chce poplatky za své občany platit i Jihočeský, Plzeňský, Ústecký a Středočeský kraj v čele s Davidem Rathem.Nechci slevu zadarmo

Neshody jsou mezi hejtmany i v tom, jaké poplatky rušit, a jaké ne.

Některé kraje uvažují zrušit všechny, jiné se stále brání a chtějí zachovat poplatky za pohotovost nebo pobyt v nemocnici - jako například hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová.

Podobně jako v nemocnicích usilují kraje i o zrušení vybírání doplatků za léky v lékárnách vlastněných krajem.

Ve sněmovně nyní leží několik návrhů zákonů, které ruší poplatky pro děti a důchodce.

Opozice se je pokusila zařadit do programu schůze, což ale poslední jednání poslanců zcela zablokovalo. Pokud by měly změny platit od prvního ledna, musela by být svolána mimořádná schůze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Francie zadržela britskou rybářskou loď, spor kolem práv na rybolov se stupňuje

Francie v noci na čtvrtek zadržela britskou rybářskou loď, která podle místní vlády lovila u ústí řeky Seiny bez patřičného povolení. Média incident spojují s eskalujícím sporem mezi Británií a Francií o právo na rybolov v britských vodách v návaznosti na brexit.

Paříž vyhrožuje sankcemi za to, že Britové podle ní nevydali francouzským rybářům dostatečný počet licencí, Londýn ve čtvrtek slíbil odvetu a hovořil o porušení mezinárodního práva. Londýn oznámil, že si chce předvolat francouzskou velvyslankyni v Británii.

Zadržená britská loď skončila v přístavu Le Havre, kde mohou úřady zkonfiskovat úlovek a plavidlo zadržovat do uhrazení poplatku, píše zpravodajská společnost BBC. Francouzská státní tajemnice pro námořní otázky Annick Girardinová sdělila, že hlídka v zálivu u ústí Seiny narazila ještě na jedno britské plavidlo, jehož posádka dostala slovní varování. Posádky obou lodí zároveň podle vládního prohlášení dostaly pokuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy