Víme, kolik peněz dají hejtmani ČSSD za pacienty

Vendula Křížová
1. 12. 2008 15:25
Zrušení poplatků u lékaře vidí každý z šéfů krajů jinak
Hejtmani přemýšlejí, jak zrušit placení v nemocnicích.
Hejtmani přemýšlejí, jak zrušit placení v nemocnicích. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Slib, který sociálním demokratům pomohl vyhrát krajské volby, dělá nyní jejich hejtmanům starosti.

Poplatky u lékaře, které slibovali zrušit, mohou zaplatit jen z krajských rozpočtů. Zatím se ovšem ani nedohodli, jak to vlastně udělat.

Vědí jen, že chtějí postupovat společně a ve všech krajích zavést stejný systém.

Novým vládcům nad kraji zároveň běží čas. Většinou totiž slíbili, že lidé přestanou poplatky platit od ledna. Už tento týden se proto sejdou na jednání Asociace krajů.

K dohodě, jak naložit s volebním slibem a jak darovat občanům na zaplacených poplatcích přinejmenším desítky milionů korun, by je měl přesvědčit a dovést jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Hejtmani nejsou jednotní

Hejtmani se zatím neshodují ani v tom, co to vlastně je krajská nemocnice, kde slíbili poplatky odpustit.

Například Olomoucký kraj za ni považuje každou nemocnici na území kraje. "Zrušit poplatky bychom chtěli bez rozdílu ve všech nemocnicích," říká tamní náměstek hejtmana pro zdravotnictví Michael Fišer.

Všechny zbývající kraje zatím zůstávají u toho, že poplatky zruší jen v nemocnicích, kde mají vlastnický podíl.

I tady ale mohou nastat problémy: ne všechna zařízení vlastní kraje stoprocentně. Určité podíly mohou mít třeba i města. A pokud radnici řídí zastupitelé ODS, nemusí zrušení poplatků projít.

Poplatky ČSSD využila jako volební tahák. Co s nimi teď?
Poplatky ČSSD využila jako volební tahák. Co s nimi teď? | Foto: Aktuálně.cz

Na jednání s městy o zrušení poplatků v nemocnici Milosrdných bratří v Brně nebo v nemocnicích v Blansku, Boskovicích a Hustopečích se chystá třeba právě vedení Haškova Jihomoravského kraje.

Nemocnice budou obcházet zákon

Další nejasnost mají hejtmani v tom, jakým způsobem budou za občany poplatky hradit.

V Karlovarském kraji plánují vybrané peníze vracet hned u vedlejší přepážky. Jihočeský hejtman Jiří Zimola a také pardubický hejtman Radko Martínek pro změnu chtějí pacientům nechat možnost poplatek zaplatit. "Kdo nebude chtít slevu, tak ji nedostane," řekl deníku Aktuálně.cz Zimola.

Ostatní hejtmani chtějí, aby lidé u lékaře neplatili vůbec. Měla by to umožnit smlouva o transferu peněz občanům, kterou kraje chystají.

Smlouva by řešila způsob placení. "Metodika bude jednoduchá. Každý poplatek má evidenční kód, a na konci měsíce tedy na kraj příjde od nemocnice účet a my jej uhradíme," vysvětlil liberecký hejtman Stanislav Eichler.

Takový postup ovšem Antimonopolní úřad už dříve označil za nedovolenou veřejnou podporu.

Julínek varuje

David Rath se stal hlavním bojovníkem proti poplatkům.
David Rath se stal hlavním bojovníkem proti poplatkům. | Foto: Ondřej Besperát

Ministerstvo zdravotnictví zase poukazuje na to, že kraje tím nutí občany obcházet platný zákon.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich navíc v pořadu České televize Otázky Václava Moravce upozornil, že pojišťovny mají ze zákona povinnost pokutovat zdravotnické zařízení, pokud poplatky nevybírá.

"Pokud se v krajích tato praxe rozšíří, budeme nuceni přistoupit ke správním řízením," řekl. Pojišťovny mohou opakovaně uložit až padesátitisícovou pokutu.

Hejtmani Pardubického kraje Radko Martínek, Kraje Vysočina Jiří Běhounek a Jihomoravského kraje Michal Hašek se nyní znovu na Antimonopolní úřad obrátili, aby jejich plán s poplatky posoudil.

Poskytnutím "daru" chce poplatky za své občany platit i Jihočeský, Plzeňský, Ústecký a Středočeský kraj v čele s Davidem Rathem.Nechci slevu zadarmo

Neshody jsou mezi hejtmany i v tom, jaké poplatky rušit, a jaké ne.

Některé kraje uvažují zrušit všechny, jiné se stále brání a chtějí zachovat poplatky za pohotovost nebo pobyt v nemocnici - jako například hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová.

Podobně jako v nemocnicích usilují kraje i o zrušení vybírání doplatků za léky v lékárnách vlastněných krajem.

Ve sněmovně nyní leží několik návrhů zákonů, které ruší poplatky pro děti a důchodce.

Opozice se je pokusila zařadit do programu schůze, což ale poslední jednání poslanců zcela zablokovalo. Pokud by měly změny platit od prvního ledna, musela by být svolána mimořádná schůze.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy