Český diplomat: Vím, že se Zemanovy výroky Ukrajině nelíbí. Zahraniční politiku ale určuje vláda

Michael Švec Jan Hejl Michael Švec, Jan Hejl
9. 8. 2017 20:00
Český velvyslanec v Kyjevě Radek Matula v ukrajinských médiích vysvětloval vyjádření prezidenta Miloše Zemana. Na něj a jeho proruské názory totiž směřovala velká část otázek novinářů. Ti se ale ptali i na poslance, kteří v rozporu s ukrajinskými zákony jezdí na Krym či na Donbas. Diplomat zdůraznil, že zahraniční politiku v Česku určuje vláda, nikoli prezident.
Český velvyslanec v Kyjevě Radek Matula s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.
Český velvyslanec v Kyjevě Radek Matula s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. | Foto: president.gov.ua

Praha/Kyjev - Především kontroverzní vyjádření prezidenta Miloše Zemana na účet Ukrajiny vysvětloval v rozhovoru pro ukrajinský server Jevropejska pravda nový český velvyslanec v Kyjevě Radek Matula.

Diplomat upozornil, že názory různých českých politiků se liší. "Nejsou ale žádné pochybnosti o tom, že česká vláda, která odpovídá za koncepci zahraniční politiky státu, má zájem na dobrých vztazích s Ukrajinou," vysvětlil Matula.

Zdůraznil, že Česko v důležitých otázkách stojí za Ukrajinou - plně podporuje její suverenitu a územní celistvost, neuznává anexi Krymu, zasazuje se o její sblížení s Evropskou unií a žádá principiální přístup EU k Rusku, a to včetně otázky sankcí.

"Pokud jde o prezidenta Zemana… Jako velvyslanec respektuji právo prezidenta vyjadřovat svůj názor k otázkám zahraniční politiky," doplnil diplomat. "Samozřejmě vím, že řada jeho výroků se Ukrajině nelíbila. Většina z nich ale pochází z let 2014 a 2015," dodal.

"Co poradíte občanu Ukrajiny, který v médiích vidí a slyší českého prezidenta, jak říká, že Krym nemůže být ukrajinský. Jak na to má reagovat?" ptali se novináři velvyslance. "Je třeba vzít v úvahu, že každá země má svůj politický systém. Někde má prezident řadu pravomocí, ale v Česku za zahraniční politiku odpovídá vláda, ne prezident. Oficiálním postojem Česka je pozice vlády. Věřím, že vedení Ukrajiny i většina ukrajinských občanů vnímá kladně pozici české vlády k tématům, která jsou pro Ukrajinu nejdůležitější," řekl velvyslanec.

Zdůraznil, že Praha podporuje udržování protiruských sankcí do doby, než bude vyřešena jejich příčina - tedy do naplnění minských dohod. I pak bude Česko trvat na sankcích, které jsou spojené s anexí Krymu, vysvětlil diplomat, který věří, že se tato pozice nezmění ani po říjnových parlamentních volbách.

Pro Aktuálně.cz už diplomat svá slova dál komentovat nechtěl. "Byl to rozhovor určený pro ukrajinské čtenáře a já k tomu v tuto chvíli nemám co dodat," sdělil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy