Víkendové teploty vystoupají ke 20 stupňům, objeví se však i přeháňky či déšť

Domácí Domácí
27. 9. 2019 12:26
Závěr pracovního týdne přinesl studenou frontu, kvůli které začal do Česka proudit studený vzduch od severozápadu až severu a mírně se tak ochladilo. Přesto bude víkend místy ve znamení babího léta s teplotami kolem 20 stupňů. Je však třeba počítat s občasným deštěm a přeháňkami. Vyplývá to z týdenního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

V pátek bude oblačno až zataženo, během dne může být na jihu polojasno. Později odpoledne a večer očekávejte zejména v Čechách přeháňky a ojediněle i bouřky. Teploty se budou pohybovat od 19 do 23 stupňů Celsia, na západě Čech však pouze 17 stupňů. V noci pak teploty klesnou na 10 až 14 stupňů Celsia, na Moravě a ve Slezsku budou od 8 do 12 stupňů Celsia. 

Počasí v sobotu bude oblačné až polojasné, na horách místy očekávejte přeháňky. V jihovýchodní polovině území bude oblačno až zataženo, místy déšť. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od 17 do 21 stupňů Celsia. V noci se ochladí na 10 až 14 stupňů.

V neděli bude oblačno až polojasno, v severní polovině území bude místy zataženo a ojediněle se mohou objevit přeháňky. Večer začne v Čechách od severozápadu přibývat oblačnosti, později se místy objeví déšť nebo přeháňky. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od 18 do 22 stupňů Celsia. V noci teploty klesnou na 7 až 11 stupňů Celsia.

V pondělí bude převážně oblačno, od severozápadu začne během dne postupně přibývat oblačnosti, lze očekávat oblačný déšť i přeháňky. Mírně se ochladí na 15 až 19 stupňů Celsia, na jihozápadě bude tepleji s teplotami kolem 21 stupňů. Po půlnoci teploty klesnou na 10 až 14 stupňů Celsia.

Úterý očekávají meteorologové oblačné až zatažené, v jihovýchodní částí Česka bude zpočátku polojasno. Od severozápadu se na většině území může objevit občasný déšť nebo přeháňky. Rtuť teploměrů bude ukazovat nejvyšší teploty 16 až 20 stupňů, v noci 7 až 11 stupňů.

Ve zbytku pracovního týdne bude zpočátku oblačno až zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami. Teploty od 14 do 18 stupňů Celsia. V noci pak teploty budou klesat na 8 až 12 stupňů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy