Víkend v Česku bude opět deštivý. Do vyšších míst se vrátí sníh a v noci může mrznout

Domácí Domácí
2. 5. 2019 12:00
Počasí se před víkendem opět zkazí, protože v pátek začne přes naše území zvolna postupovat k jihovýchodu zvlněná studená fronta. Za ní k nám bude proudit studený vzduch od severozápadu, který přinese ochlazení na celém území. V noci mohou teploty klesat pod nulu ve vyšších polohách se může vyskytnout déšť se sněhem.
Deštivé počasí
Deštivé počasí | Foto: ČTK

Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno, během dne se mohou vyskytnout přeháňky a ojediněle také bouřky. Na celém území očekávejte teploty v rozmezí od 17 do 21 stupňů Celsia. V polohách nad 1000 metrů budou teploty kolem 10 stupňů Celsia, tvrdí meteorologové.

Zamračené počasí přinese také pátek. V průběhu dne bude oblačno až zataženo. Na většině území očekávejte občasný déšť nebo přeháňky. Na některých místech se mohou objevit také bouřky. Teploty se budou pohybovat od 10 do 14 stupňů Celsia, v noci mohou klesnout až 5 stupňům.

Deštivé počasí z pátku v Česku vydrží i během víkendu. V sobotu bude zataženo a oblačno, přijde také déšť a přeháňky, v polohách nad 600 metrů se mohou vyskytnout také srážky smíšené a sněhové. Denní teploty se budou pohybovat mezi 6 a 10 stupni Celsia, Na jižní Moravě až 12 stupňů, na západě Čech ale jen jeden stupeň. V noci klesnou teploty až k 3 stupňům Celsia.

V neděli bude oblačno až zataženo, v Čechách přechodně i polojasno. Místy se na jihovýchodě území objeví déšť a přeháňky. Teploty se budou pohybovat od 7 do 11 stupňů Celsia. V noci mohou teploty v Čechách klesnout až na minus dva stupně Celsia, jinde pouze na jeden stupeň nad nulou.

Chladněji by podle meteorologů měl být i příští týden. V pondělí bude oblačno až polojasno s teplotami od 8 do 12 stupňů. Srážky se mohou ojediněle objevovat a v oblastech nad 600 metrů nad mořem mohou být i smíšené a sněhové. V Čechách klesnou teploty pod bod mrazu. Na jižní Moravě k 5 stupňům Celsia.

Velké oteplení nepřinesou ani další dny. Počítá se s teplotami mezi 10 a 14 stupni, postupně vyrostou na maximálně 18 stupňů Celsia. Většinou bude oblačno až polojasno, občas se vyskytnou přeháňky, na horách budou smíšené a sněhové. V noci klesnou teploty k bodu mrazu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy