Viewegh porazil bulvár. Kdo na lži vydělá, musí platit

Tomáš Fránek
19. 3. 2012 11:16
Ústavní soudci vyhověli stížnosti spisovatele Michala Viewegha
Spisovatel Michal Viewegh přišel na pódium i se svojí ženou Veronikou. Četli z nové Vieweghovy knihy Pohádky pro unavené rodiče.
Spisovatel Michal Viewegh přišel na pódium i se svojí ženou Veronikou. Četli z nové Vieweghovy knihy Pohádky pro unavené rodiče. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Bulvární média se musí připravit na to, že budou platit za lži a nepodložená tvrzení výrazně vyšší sumy než dosud.

Spisovatel Michal Viewegh totiž ve sporu, který může sloužit jako vzor pro posuzování podobných případů, dosáhl zastání u Ústavního soudu. Ten uznal, že odškodnění ve výši 200 tisíc korun za nepravdivé informace není dostatečné.

"Náhrada ve výši 200 tisíc korun se jeví z ústavněprávního hlediska jako zcela nedostatečná," uvedla v nálezu soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová s tím, že šlo o výrazný zásah do  intimní  sféry soukromého života spisovatele (sexuální život).  "Jde především o zásah do samotné podstaty lidství, to je lidské důstojnosti," rozhodli soudci.

Zpráva o milence

Podle ústavních soudců díky zprávám o soukromí známých lidí bulvární média vydělávají, a proto by měla za případné lži nebo nepřesné informace platit vyšší odškodnění.

Podle ústavní soudkyně Wagnerové, pro ketrou to je poslední případ u soudu, bulvár využil Vieweghovi proslulosti spisovatele za účelem  navýšení svých zisků. "Tak zcela bezohledně zaútočil a poškodil lidskou důstojnost," rozhodli ústavní soudci.Viewegh zažaloval deník Aha!. Ten lživou informaci o milence otiskl v době, kdy Vieweghova manželka čekala dítě. Spisovatel také dlouhodobě tvrdí, že nízké postihy neodrazují bulvár od zveřejňování nepodložených a nepravdivých zpráv.

Viewegh ve své stížnosti zpochybňuje způsob, jakým Vrchní soud v Praze stanovil odškodnění právě na 200 000 korun. Verdikt podle něj neobsahuje žádný právní rozbor ani právní hodnocení nemajetkové újmy, která Vieweghovi vznikla.

Viewegh bojuje s bulvárem dlouhodobě. Společně s hercem Markem Vašutem inicioval petici proti nevybíravým praktikám českého bulvárního tisku. Připojila se k ní řada významných umělců. Signatáři petice poukazovali například na "nevkus, netaktnost, vulgaritu, polopravdy vydávané za pravdu, provokace, fotomontáže, smyšlené rozhovory, bezohlednost a neskrývaný novinářský hyenismus".

Je to hyenismus 

Zatím nejvyšší odškodnění vysoudil právě Marek Vašut. Jeden milion korun přiznal známému herci Městský soud v Praze za články v deníku Aha!, které pojednávaly o jeho údajné promiskuitě a depresích.

Mnohem nižší odškodné vysoudil také herec Lukáš Vaculík. Ve stejné době Nejvyšší soud rozhodl, že mu časopis Pestrý svět musí zaplatit 300 tisíc korun za lživou zprávu o jeho homosexualitě.

 

 

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy