Vietnamci v Česku stále zůstávají státem ve státě. Důvodem je odcizení i ekonomická soběstačnost

ČTK ČTK
3. 2. 2017 11:43
Česká vietnamská komunita je stále velmi uzavřená. Stojí za tím ekonomická soběstačnost a pocit "cizinectví". Vietnamci se kvůli svým podnikatelským aktivitám stávají státem ve státě, říká etnolog na základě výzkumu, který provedla Akademie věd ČR. Češi na Vietnamce pohlížejí jako na velmi pracovité a bezkonfliktní lidi, nebo je podezírají z nekalých obchodů či výroby drog.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Navzdory veškerým pokusům o integraci se vietnamská komunita v Česku stále uzavírá. Vyplývá to z výzkumu, který uskutečnil Etnologický ústav AV ČR. Podle etnologa Stanislava Broučka z Akademie věd ČR je důvodem především pocit cizinectví a také to, že vietnamská menšina je v Česku ekonomicky soběstačná. To se týká zejména první generace vietnamských prodejců. Druhá generace, tedy mladší lidé převážně narození v Česku, budou zřejmě otevřenější než jejich rodiče.

Integrace se podle výzkumu hodnotí podle znalosti jazyka, schopností orientovat se v české společnosti, kultuře a legislativě a finanční nezávislosti. V ekonomice jsou Vietnamci jako jednotlivci i jako společnost soběstační. A právě to podle vědců stojí za jejich problémy.

"Velikou ekonomickou silou se komunita zaprvé velice rychle stratifikovala, to znamená, že má svoji elitu i střední vrstvy, které jsou početně nejsilnější, a také skupiny na okraji," vysvětluje Bouček. Vietnamskou menšinu studuje a vědecky zkoumá přes 20 let. Letos vydal výsledky svého bádání v odborné knize nazvané The Visible and Invisible Vietnamese in the Czech Republic.

Vietnamci se díky svým podnikatelským aktivitám stávají státem ve státě, tvrdí vědec. "Zatím je to v náznacích, ale za finanční silou jde pochopitelně ruku v ruce i prestiž," popisuje. Tato potřeba zviditelnění zesílila v červenci 2013, kdy se Vietnamci stali oficiálně v ČR národnostní menšinou. Po Ukrajincích a Slovácích jsou nejpočetnější skupinou cizinců, kdy své počty v Česku sami Vietnamci odhadují na 100 tisíc lidí.

Češi na Vietnamce podle Broučka pohlížejí ve dvou extrémech, buď jako na velmi pracovité a bezkonfliktní lidi, anebo je podezírají z nekalého kšeftování nebo výroby drog. "Vcelku jsou viděni jako nekonfliktní a v chudších oblastech Česka, kde obchodovali s laciným zbožím z Asie, některým nemajetným skupinám Čechů pomohli. V žádných jiných oblastech nebyli v obchodu přímo konkurentem české populaci," dodává.

Broučkova kniha se zabývá pomocí Československa válkou postiženému Vietnamu (1958–1989) a sleduje vietnamské etnické skupiny v lokálním českém prostředí po pádu komunistického režimu. Popisuje také ekonomickou prosperitu komunity na hranicích s Německem a proces uznání Vietnamců v ČR za národnostní menšinu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy