Vietnamci v Česku stále zůstávají státem ve státě. Důvodem je odcizení i ekonomická soběstačnost

ČTK ČTK
3. 2. 2017 11:43
Česká vietnamská komunita je stále velmi uzavřená. Stojí za tím ekonomická soběstačnost a pocit "cizinectví". Vietnamci se kvůli svým podnikatelským aktivitám stávají státem ve státě, říká etnolog na základě výzkumu, který provedla Akademie věd ČR. Češi na Vietnamce pohlížejí jako na velmi pracovité a bezkonfliktní lidi, nebo je podezírají z nekalých obchodů či výroby drog.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Navzdory veškerým pokusům o integraci se vietnamská komunita v Česku stále uzavírá. Vyplývá to z výzkumu, který uskutečnil Etnologický ústav AV ČR. Podle etnologa Stanislava Broučka z Akademie věd ČR je důvodem především pocit cizinectví a také to, že vietnamská menšina je v Česku ekonomicky soběstačná. To se týká zejména první generace vietnamských prodejců. Druhá generace, tedy mladší lidé převážně narození v Česku, budou zřejmě otevřenější než jejich rodiče.

Integrace se podle výzkumu hodnotí podle znalosti jazyka, schopností orientovat se v české společnosti, kultuře a legislativě a finanční nezávislosti. V ekonomice jsou Vietnamci jako jednotlivci i jako společnost soběstační. A právě to podle vědců stojí za jejich problémy.

"Velikou ekonomickou silou se komunita zaprvé velice rychle stratifikovala, to znamená, že má svoji elitu i střední vrstvy, které jsou početně nejsilnější, a také skupiny na okraji," vysvětluje Bouček. Vietnamskou menšinu studuje a vědecky zkoumá přes 20 let. Letos vydal výsledky svého bádání v odborné knize nazvané The Visible and Invisible Vietnamese in the Czech Republic.

Vietnamci se díky svým podnikatelským aktivitám stávají státem ve státě, tvrdí vědec. "Zatím je to v náznacích, ale za finanční silou jde pochopitelně ruku v ruce i prestiž," popisuje. Tato potřeba zviditelnění zesílila v červenci 2013, kdy se Vietnamci stali oficiálně v ČR národnostní menšinou. Po Ukrajincích a Slovácích jsou nejpočetnější skupinou cizinců, kdy své počty v Česku sami Vietnamci odhadují na 100 tisíc lidí.

Češi na Vietnamce podle Broučka pohlížejí ve dvou extrémech, buď jako na velmi pracovité a bezkonfliktní lidi, anebo je podezírají z nekalého kšeftování nebo výroby drog. "Vcelku jsou viděni jako nekonfliktní a v chudších oblastech Česka, kde obchodovali s laciným zbožím z Asie, některým nemajetným skupinám Čechů pomohli. V žádných jiných oblastech nebyli v obchodu přímo konkurentem české populaci," dodává.

Broučkova kniha se zabývá pomocí Československa válkou postiženému Vietnamu (1958–1989) a sleduje vietnamské etnické skupiny v lokálním českém prostředí po pádu komunistického režimu. Popisuje také ekonomickou prosperitu komunity na hranicích s Německem a proces uznání Vietnamců v ČR za národnostní menšinu.

 

Právě se děje

Další zprávy