Češi na EET nadávají, Vietnamce zajímá. Babiš jim v Sapě slíbil linku do Hanoje a nechal se ostříhat

Martin Ťopek Martin Ťopek
12. 6. 2016 13:19
Ministr financí Andrej Babiš přijel vysvětlovat fungování elektronické evidence tržeb vietnamským obchodníkům do pražské tržnice Sapa. Nechal se i ostříhat vietnamskou kadeřnictví. Návštěvníkům své přednášky o EET slíbil přímé letecké spojení s Hanojí. A soudě podle nálady v sále, vietnamští obchodníci se na novou povinnost snad i těší.
Andrej Babiš se nechal ostříhat v Sapě
Andrej Babiš se nechal ostříhat v Sapě | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Pokud by ministr financí Andrej Babiš usuzoval podle nálady v sále největší restaurace ve známé tržnici Sapa, musel by dojít k závěru, že se vietnamští obchodníci na zavedení elektronické evidence tržeb vysloveně těší.

Babiš do Sapy přijel s přednáškou nazvanou Fakta a fámy o elektronické evidenci tržeb. Na dvou promítacích plátnech běžel ve smyčce dokument o vietnamských obchodnících, podkreslený melodiemi stejného původu. Ten však zajímal spíše ojedinělé české účastníky konference.

Vietnamští zájemci ve frontě před vchodem do restaurace Hoang Thanh měli starost spíše o to, aby se dostali do rychle se plnícího sálu a aby na ně zbyla sluchátka se simultánním překladem.

Před příchodem ministra už byl sál s více jak dvěma stovkami židlí obsazený do posledního místa. Další zájemci stáli podél zdi. U řečnického stolu vedle Babiše seděla i jeho náměstkyně Alena Schillerová, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček a předseda Svazu vietnamských podnikatelů Pham Long.

Chválil kadeřnici

Babiš dokázal svým typicky lidovým projevem přítomné podnikatele nadchnout. Zejména, když namísto slov o elektronické evidenci slíbil přítomným přímé lety do Vietnamu a pochválil místní kadeřnici, u které se nechal ostříhat. "Taky vám povím vtip: přijde paní k vietnamskému obchodníkovi a ptá se ho, zda nemá křečové žíly, když je celý den na nohou. Nemám, ale do zítra seženu, odpověděl obchodník," vyslal do sálu historku.

Po projevu si sedl mezi ostatní účastníky v sále a sledoval přednášky lidí z ministerstva financí, kteří na projekčních plátnech ukazovali, co zavedení elektronické evidence přinese.

"Kolem zákona se nese spousta různých fám a dezinformací, je potřeba je vysvětlovat, abyste se nebáli třeba toho, že se v obchodech začnou tvořit fronty," začala náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Pozornější posluchače při debatě o EET už těžko kdy bude mít. Vietnamští obchodníci hltali každé slovo a nespouštěli oči z pláten, na kterých běžela prezentace ve vietnamštině - zejména ve chvíli, kdy náměstkyně mluvila o takzvaných kontrolních nákupech, když obchodníkům popisovala, jak budou úředníci chodit nakupovat a sledovat, zdali obchodníci tisknou stvrzenky.

Návštěvníci přednášky vesměs potvrzovali, že je téma EET zajímá. "Přednáška byla zajímavá, i když už jsem si spoustu věcí našel dopředu na internetu. Těším se na další část programu, jaké budou padat otázky," řekl o přestávce obchodník z areálu Sapy Le Hong.

Víc znalostí než Češi

Z dotazů bylo jasné, že na konferenci rozhodně nepřišli lidé, kteří toho o EET mnoho neslyšeli. Tazatelé měli mnohdy znalosti větší než leckterý český obchodník. "Jaká je struktura údaje, který budu odesílat na server ministerstva?" byl první dotaz. Jiní obchodníci se zajímali o další vzniklé povinnosti plynoucí ze zavedení EET nebo o způsob vyžádání autentizačních údajů na ministerstvu

V sále navíc nebyli jen podnikatelé. "Jsem tu za své vietnamské rodiče, ale mě samotného tohle téma také zajímá, jak to bude fungovat, jakou techniku koupit a podobně," uvedl student Martin Tran.

Podle předsedy Asociace malých a středních podnikatelů Karla Havlíčka zájem Vietnamců o EET dokazuje i návštěvnost webové stránky ve vietnamském jazyce, kterou asociace o elektronické evidenci zřídila. Ta má údajně už stovky tisíc přístupů. "Zájem vietnamských obchodníků o elektronickou evidenci je obrovský. Z webové stránky k nám chodí spousty dotazů, odpovídáme do čtyřiceti osmi hodin. Vietnamci jsou navíc v tomto směru velmi taktní, skutečně se o téma zajímají, to Češi spíše nadávají," uvedl Karel Havlíček.

Vietnamci platí daně

Předseda Svazu vietnamských podnikatelů Pham Long říká, že mezi obchodníky obavy ze zavedení EET nepanují. "Jednak se o to naši lidé zajímají a také opravdu hodně spolupracujeme s ministerstvem financí. Když jsme ohlásili dnešní konferenci, přihlásilo nám mnohem více lidí než pojme tento sál, i když jsme ještě rozšířili počet míst. Neobávám se toho, že by naši lidé nevěděli, jak na elektronickou evidenci," řekl Long.

Babiš se na konci konference netajil svoji spokojeností, mimo jiné i s tím, jak jej podnikatelé přijali. Pro spoustu Vietnamců je očividně idolem, kdekdo se s ním chtěl vyfotit. "Jsem v Sapě poprvé v životě, ale už jsem tady zažil spoustu věcí. Vietnamská komunita je pro nás hrozně důležitá a není pravdivý názor, že Vietnamci neplatí daně. Sám jsem se unáhlil, když jsem něco podobného řekl," uvedl ministr Babiš.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy