Vidíme to černě. Učitelé přijdou oblečeni v černém, vadí jim pomalý růst platů

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
27. 3. 2019 13:06
Čeští učitelé základních i středních škol přijdou ve čtvrtek - na Den učitelů - do tříd oblečeni do tmavého oblečení. Přidají se tak ke kolegům ze Slovenska, kteří s nápadem přišli. Chtějí tím vyjádřit, že se jim nelíbí nedostatek peněz ve školství nebo rychlé střídání ministrů. V poledne budou navíc držet minutu ticha za lepší školství.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

S nápadem obléci se do černého přišla Iniciativa slovenských učitelů, podle které se k protestu přihlásilo již osm set škol. Slovenští učitelé chtějí vyjádřit nesouhlas s návrhem nového zákona o pedagogických a odborných zaměstnancích, který má podle nich obsahové nedostatky. 

Připojit se k nim však rozhodli i čeští učitelé, které sdružují spolky Pedagogická komora a Učitelská platforma. České a slovenské kolegy spojuje nelibost, co se týče výše platů. Mají totiž jedny z nejnižších platů v porovnání s jinými učiteli v rámci zemí OECD. 

"Potýkáme se s obdobnými problémy jako Slováci. Školství je stále výrazně podfinancované. Vláda nenaslouchá učitelům z praxe a připravuje změny, s nimiž pedagogové nesouhlasí. Den učitelů v černém má upozornit veřejnost, že školství ve skutečnosti není pro politiky prioritou," říká prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

"Učitelů je 150 tisíc a koordinovat masovou akci je těžké. Chceme vyzkoušet, zda se zvedne vlna zájmu. Doufám, že nespokojenost zesílí. Důležité je, že máme podporu ze strany ředitelů, protože učitelé se bez podpory vedení často bojí projevit," říká předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová. 

Ministr školství Robert Plaga (ANO) na protest reagoval slovy, že se financování školství daří zlepšovat. "Jistě se shodneme na tom, že toho českému školství za posledních patnáct, dvacet let hodně dlužíme. Tento dluh se nám ale v posledních letech daří splácet. Co se týče platů pedagogů, současná vláda plní svůj závazek v jejich navyšování. Držíme vládní závazek z programového prohlášení, že na konci školního roku 2020 - 2021 bude průměrný plat českého učitele 150 procent úrovně roku 2017," řekl Aktuálně.cz.

Ve hře je i stávková pohotovost

Ačkoliv učitelé měli od ledna dostat přidáno 15 % a jejich hrubý plat v loňském roce vzrostl na 35 089 korun, reálně se na jejich výplatních páskách projevilo pouze přidání o 11 %. "Průměrná mzda vzrostla o 8 %, platy učitelů se tudíž zvýšily o pouhé 3 % oproti ostatním zaměstnancům," podotkl Sárközi s tím, že pokud se situace nezlepší, Pedagogická komora vyzve učitele, aby vstoupili do stávkové pohotovosti. 

"S učitelskými platy se velmi manipuluje. To, že je průměrný učitelský plat 35 tisíc, neodpovídá realitě. Od ledna se nám zvedly platy o 10 %, ale 5 % šlo na odměny, které nedostávají všichni učitelé. Idea je taková, aby měl učitel 150 % průměru v dané zemi, takže když se zvyšuje průměrná mzda, o to víc by se měly zvyšovat platy učitelů," podotkla Mazancová.

Zatímco se učitelé chystají na protest, politici se ve sněmovně hádají o to, zda a jak rychle jim přidají. Opoziční poslanci v úterý večer vyzvali vládu, aby peníze pro učitele zvýšila rychleji tak, aby do roku 2020 měli 130 procent průměrné mzdy. Tak to stojí i v programovém prohlášení vlády. V roce 2021 už by měli podle tohoto prohlášení učitelé dostávat průměrně 46 tisíc korun. Koaliční poslanci však prosadili rozhodnutí, kterým usnesení zrušili. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy