Video: Utrpení v chovech, šokující záběry ochránců zvířat

Domácí Domácí
21. 3. 2015 15:59
V České republice je v současnosti 12 registrovaných kožešinových farem a každým rokem je na nich zabito přes deset tisíc zvířat.
Ochránci zveřejnili šokující záběry z kožešinových farem. | Video:

Praha – Obránci zvířat ze spolku OBRAZ zveřejnili video, které dokumentuje žalostné podmínky v českých chovech kožešinových zvířat. Nahrávka ukazuje, jak lišky a norci trpí v malých klecích, často jsou zraněni nebo pro nedostatek prostoru a podnětů upadají do stereotypního chování.

Spolek proto spouští novou kampaň, která bojuje za zákaz kožešinových farem v České republice. Současně vyzývá ministra zemědělství Mariana Jurečku, v jehož kompetenci je příprava legislativy na ochranu zvířat, aby předložil vládě návrh zákona, který povede k zákazu těchto chovů i v České republice.

"Lišky a norci jsou divoká zvířata, život v holých drátěných klecích je pro ně šílenstvím, které vede k těžkým poruchám chování, vzájemným útokům, vážným zraněním a kanibalismu. V takových podmínkách jsou mláďata nucena žít od jara do podzimu, než poprvé získají hustou zimní srst," řekl mluvčí spolku OBRAZ Daniel Cao.

Většina je pro zákaz

V České republice je v současnosti 12 registrovaných kožešinových farem a každým rokem je na nich zabito přes deset tisíc zvířat. Zveřejněné záběry pochází z osmi farem a byly pořízeny v průběhu posledních dvou let. Oproti roku 2012, kdy byly záběry z českých farem publikovány naposledy, nedošlo podle spolku k žádnému zlepšení, ačkoli veterinární správa slíbila častější kontroly.

Dle posledního průzkumu CVVM požaduje 68 % občanů zákaz chovu kožešinových zvířat v České republice. Takový zákaz již platí v mnoha evropských zemích, mimo jiné v Rakousku, Velké Británii, Chorvatsku a Slovinsku.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy