Video: Tak Zeman vrávoral nad korunovačními klenoty

Domácí Domácí
10. 5. 2013 23:17
Snímky z otevření komory s korunovačními klenoty vyvolaly velkou debatu na internetu
Miloš Zeman, Miroslava Němcová a kardinál Dominik Duka při slavnostním aktu.
Miloš Zeman, Miroslava Němcová a kardinál Dominik Duka při slavnostním aktu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ani slavnostní akt otevření komory s korunovačními klenoty na Pražském hradě neunikl pozornosti kreativců ze sociálních sítí.

Lidé pod hojně sdílenou fotografií z ceremoniálu diskutují o stavu jednoho ze sedmi klíčníků, prezidenta Miloše Zemana. Objevily se názory, že by za viditelnou malátností hlavy státu mohla stát společenská únava.

Prezident totiž na večerní odemčení pokladnice se vzácnými insigniemi, které veřejnost spatřila naposledy před pěti lety, dorazil po oslavách 9. května na ruské ambasádě.

Podle hradní mluvčí Hany Burianové může za nejistý tělesný projev prezidenta viróza, se kterou bojuje několik dní, a po ceremonii ulehl na lůžko.

Také slavnostní ceremoniál otevření komory s korunovačními klenoty uvízl v sítí internetových kreativců.
Také slavnostní ceremoniál otevření komory s korunovačními klenoty uvízl v sítí internetových kreativců. | Foto: Facebook

"Bohužel to došlo do takové fáze, že večer na těch klenotech se mu při výstupu z komnaty zamotala hlava, což bylo způsobené právě horečkou a nachlazením," řekla Burianová serveru lidovky.cz.

Špatný zdravotní stav stál podle Hradu také za vrávoráním prezidenta útrobami budovy České televize těsně po vyhlášení výsledku přímé volby. Tehdy mluvčí vysvětlila pád ze schodů tím, že si Zeman léčil bolavý palec u nohy.

Na zhlédnutí symbolů české státnosti, svatováclavské koruny, žezla a jablka, má veřejnost deset dní. Zájem je veliký, pořadatelé upozorňovali na možnost dlouhého čekání, které se může přiblížit až pěti hodinám. V první den výstavy je jasné, že se slova organizátorů naplní. Dopoledne se i v nepříznivém počasí utvořil před Hradem dlouhý zástup čekajících.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy