Muž zastavil na zákazu, strážníci ho srazili na zem a odtáhli do auta. Byl agresivní, vysvětlují

Domácí Domácí
22. 5. 2018 13:10
Video zachycující zákrok strážníků natočil kolemjdoucí v březnu loňského roku na Václavském náměstí. V minulých dnech obletělo sociální sítě.
Zásah strážníků proti muži, který odstavil svůj vůz na Václavském náměstí | Video: Spolek Šalamoun

Praha - "Gestapo", "hnus" nebo "ubožáci". Tak komentují lidé na Facebooku video, které zachycuje zásah strážníků proti muži, který nerespektoval značku zastavení. Strážníci muže povalili na zem, spoutali a naložili do vozidla městské policie.

Video, které bylo natočeno na konci března loňského roku na Václavském náměstí, v minulých dnech obletělo sociální sítě. Zveřejnil ho spolek Šalamoun, který se angažuje v případech, kdy je podezření na chybné vyšetřování policie nebo rozhodnutí soudů.

Podle videa muž zastavil v místě, kde je to zakázáno. Údajně tam čekal na svou těhotnou partnerku. Mezitím ale k muži přišli strážníci a vyzvali ho k předložení dokladů. "Řidič však chtěl místo předložení dokladu totožnosti s vozidlem z místa ujet," uvedli policisté s tím, že muž se poté v autě zamkl.

"Hlídka proto celou věc ihned oznámila operačnímu středisku," doplňují strážníci s tím, že poté, co se u vozidla objevila partnerka muže, vyšel z auta ven. Strážníci ho poté opět vyzvali, aby předložil doklady, jinak bude předveden na policejní služebnu.

"Vzhledem ke skutečnosti, že opakovaně nerespektoval pokyny a výzvy zakročujících strážníků, kladl odpor a choval se agresivně, bylo zahájeno jeho předvedení za použití donucovacích prostředků včetně služebních pout," popisují strážníci situaci.

Muže zpacifikovali celkem čtyři strážníci, kteří ho povalili na zem a nasadili mu pouta. Zadržený muž kopl do jejich vozu, do kterého ho následně městští policisté naložili. Strážníci zjistili, že u sebe muž nemá zbraň, a nalezli jeho doklady.

Při nakládání do auta muž nadával "zk**vení měšťáci", načež zasahující strážnici kopl. Ta následně prohlásila: "Co do mě kopeš, ty z**de?!"

Kvůli tomu, že muže po zákroku bolela záda a zrychleně dýchal, byli na místo přivoláni i záchranáři, kteří ho převezli do nemocnice na vyšetření.

Z videa je zřejmé, že partnerka zadrženého celou dobu zákroku křičela, že je těhotná a potřebuje do nemocnice. "Ze strany zakročujících strážníků byla opakovaně nabízena pomoc přítomné ženě," upřesňují strážníci. Žena ale jejich pomoc podle videa odmítla.

Zadržený muž proti zásahu strážníků podal trestní oznámení. "Celá věc byla Policií ČR na základě výsledku provedeného šetření odložena, protože se podezření ze spáchání trestného činu ani přestupku zakročujícími strážníky nepotvrdilo, respektive bylo jednoznačně vyloučeno," doplňují strážníci. 

Zadržený muž proto podal stížnost k dozorovému státnímu zástupci. Ten ale jeho stížnost zamítl a dal za pravdu policii.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy