Video: SPD je fašistické hnutí, sorry za to, řekla Šlechtová. Okamura se usmíval, teď chce omluvu

Michael Švec Barbora Němcová Michael Švec, Barbora Němcová
21. 12. 2017 16:41
Ministryně obrany Karla Šlechtová v předvolební televizní debatě označila hnutí SPD za fašistické. Okamuru teď po dvou měsících požaduje, aby se ministryně omluvila, nebo odešla z vlády.
Tomio Okamura a Karla Šlechtová na TV Barrandov. | Video: TV Barrandov

Praha - Nečekanou dohru má předvolební debata z poloviny října, na níž nynější ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) označila hnutí SPD za fašistické. Tomio Okamura ji teď vyzval, aby se omluvila, nebo odstoupila z funkce.

"Tady chci ještě říct, pane Okamuro, jednu věc, ohledně toho islámu. Vy jste si na tom postavil celé novodobé, možná fašistické hnutí. Sorry za to," řekla Šlechtová 17. října na televizi Barrandov.

Okamura po dvou měsících tento výrok uvedl jako jeden z důvodů, proč jeho hnutí nechce podpořit menšinovou vládu Andreje Babiše. "Tak jestli si o nás myslí, že jsme možná fašistická strana, tak to našim voličům opravdu vadí," vzkázal po jednání s ANO Okamura.

Šlechtová ale Okamurovu výzvu odmítla. "Je především na panu předsedovi Okamurovi a SPD, aby dokázali, ze nejsou na místě obavy, které vzbuzují u velké části slušných lidi," napsala Šlechtová redakci Aktuálně.cz.

Ministryně zdůraznila, že jde o "starou věc", neboť se pořad vysílal již před dvěma měsíci. "Pan Okamura seděl v daném televizním pořadu vedle mě a usmíval se. Mé jméno nyní SPD využívá k politickým hrátkám," dodala Šlechtová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy