Video: Špatně jsem se vyjádřil, přiznal Zeman k odsunu

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
23. 1. 2013 17:15
Miloš Zeman uvedl na pravou míru, co si myslí o odsunu Němců
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Diskuse, která se strhla okolo poválečného odsunu německého obyvatelstva, se stala jedním z hlavních trumfů v předvolební kampani Miloše Zemana.

Videorozhovor, který Aktuálně.cz v úterý odpoledne natočilo, ovšem dokazuje, že názor na odsun, který teď vyčítá svému soupeři Karlu Schwarzenbergovi, Miloš Zeman zastával a otevřeně říkal už v říjnu 1990.

Aktuálně.cz se zeptalo favorita volby: Stále ještě zastáváte názor, že poválečný transfer německého obyvatelstva byl přesně v duchu stalinských migračních přesunů? Pokud ne, proč jste tento svůj postoj z roku 1990 změnil?

Miloš Zeman odpověděl vyhýbavě a sám přiznal, že se špatně vyjádřil. Navíc svého protikandidáta nepravdivě nařkl, že odsun Němců označil za genocidu.

Podívejte se na odpověď Miloše Zemana

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Zeman ve své úterní odpovědi zdůraznil, že jeho výrok z roku 1990 se týkal divokého odsunu, který probíhal bezprostředně po skončení války. To ale, jak vyplývá z dobového záznamu, není jasně patrné.

"Možná jsem se vyjádřil nepřesně, ale znovu opakuji, jednalo se o divoký odsun," řekl Zeman.

Při projevu ve Federálním shromáždění v říjnu 1990 přitom odsun Němců z Československa po roce 1945 označil doslova za "transfer německého obyvatelstva přesně v duchu stalinských migračních přesunů". Před dvaceti třemi lety ale zapomněl dodat, že má na mysli pouze tzv. divoký odsun. 

Migrační přesuny ve stalinistickém Sovětském svazu přitom způsobily rozsáhlé přemísťování celých etnických skupin, mezi nimi třeba Čečenců, Poláků, povolžských Němců nebo krymských Tatarů. Na nehostinnou Sibiř a do jiných oblastí centrálního Sovětského svazu bylo nuceno odejít přes 3 miliony lidí. Odhaduje se, že skoro polovina z nich v důsledku migračních přesunů zahynula. 

Citujte mě přesně

Přestože je Miloš Zeman znám svým řečnickým uměním a lpí na přesných citacích, sám ve své odpovědi chybně ocitoval svého protikandidáta Karla Schwarzenberga.

"On dokonce mluvil o genocidě a řekl, že Benešovy dekrety jsou ostuda," odpověděl Zeman na otázku, zda tedy souhlasí se Schwarzenbergem, který řekl, že odsun Němců bylo vlastně vyhnání.

Přitom současný ministr zahraničí odsun Němců ke genocidě, neboli vyvražďování či vyhlazování, nikdy nepřirovnal.

"To, co jsme v roce 1945 spáchali, by dnes bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv. Asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta Beneše ocitla v Haagu," řekl Schwarzenberg minulý týden v prezidentském duelu v České televizi.

Přepis rozhovoru

Miloše Zemana jsme se ptali v úterý, když přicházel na předvolební debatu iDnes.cz a MF Dnes, která se konala v Národní technické knihovně v Praze.

A.cz: Dobrý den, Sandra Štefaniková, Aktuálně.cz. Stále zastáváte názor, že transfer německého obyvatelstva po druhé světové válce byl jako stalinistický migrační přesun obyvatel?

To se týkalo divokého odsunu, ale v okamžiku, kdy byla přijata Postupimská dohoda a její článek 13, už byl tento transfer legální.

A.cz: Takže jste svůj názor nezměnil od doby, kdy jste toto řekl ve Federálním shromáždění v roce 1990?

Možná jsem se vyjádřil nepřesně, ale znovu opakuji, jednalo se o divoký odsun. A jinak celých dvacet let říkám jedno a to samé. To znamená, že sudetští Němci byli pátou kolonou Adolfa Hitlera, a když si vezmete moje výroky za posledních 20 let, tak je tam najdete.

A.cz: Vy jste také říkal, že Benešovy dekrety jsou "vyprchané"?
Jsou vyhaslé. Citujte mě přesně. To znamená zkonzumované, což je něco úplně jiného, než řekl pan Schwarzenberg. Ten původně řekl, že byly před dvaceti lety zrušeny.

A.cz: Takže nesouhlasíte s panem Schwarzenbergem, když řekl, že odsun Němců byl vlastně vyhnání?

On dokonce mluvil o genocidě a řekl, že Benešovy dekrety jsou ostuda. Ale na to se zeptejte jeho. A teď mě nerušte, ano.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy