Video: Nepřítel státu po pěti letech stále na svobodě

Roman Staněk
28. 3. 2008 12:20
Neznámý muž před pěti lety ochromil Olomouc
Foto: Petr Protivánek, Aktuálně.cz

Olomouc - Ani pět let poté, co neznámý vyděrač ochromil Olomouc, policie nezná jeho totožnost. Případ tzv. Olomouckého vyděrače proto odložila.

I přesto, že by se vyšetřování mohlo posunout ze slepé uličky zveřejněním některých klíčových údajů, policie veškeré informace tají a odmítá se k případu vyjadřovat.

Není například stále jasné, zda byl pachatelem profesionál - například bývalý voják, či pouze šikovný amatér. Neví se také nic o penězích, které měla policie shodit vrtulníkem na různá místa severní i jižní Moravy.

Na začátku března roku 2003 obdržela policie anonymní dopis, v němž stálo, že pokud na různých místech Moravy nebudou shozeny balíčky s částkou 10 milionů korun, odpálí bomby na veřejných místech.

Jako důkaz, že své hrozby myslí vážně, umístil na železničním přejezdu v Olomouci funkční výbušninu. To bývalého olomouckého hejtmana Jana Březinu přesvědčilo o tom, že pachatel bude pravděpodobně profesionál.

Hejtman se poté dostal do sporu s tehdejším ministrem vnitra Stanislavem Grossem, který nechtěl o případu zveřejnit žádné informace. Hejtman přesto den před hrozícími útoky, 24. 3., obyvatele varoval.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy