Videa pražské městské policie prověří kvůli Železnému Úřad pro ochranu osobních údajů

ČTK ČTK
22. 3. 2023 19:35
Úřad pro ochranu osobních údajů chce prověřit, podle čeho pražská městská policie vybírá videa ke zveřejnění ze svých zásahů a zda dostatečně chrání identitu lidí v těchto záznamech, uvedl pro server E15.cz mluvčí úřadu Milan Řepka. Věcí se podle něj úřad bude zabývat i s ohledem na aktuální případ.
Hádka moderátora Jakuba Železného se strážníky městské policie | Video: Městská policie hlavního města Prahy

Pražská městská policie minulý týden na Facebooku zveřejnila video, ve kterém uživatelé sociálních sítí identifikovali moderátora České televize Jakuba Železného. "Mohu potvrdit, že Úřad pro ochranu osobních údajů se věcí bude zabývat systémově a zkoumat, na základě jakých kritérií jsou městskou policií vybírána a publikována videa ze zásahů či incidentů, stejně tak jako tím, zda jsou dostatečně používány techniky, které mají znemožnit identifikaci osob na publikovaných záznamech, a to i s ohledem na tento aktuální případ," uvedl Řepka.

K věci se vyjádřil také ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Na Twitteru ve středu uvedl, že kdyby byl pražským zastupitelem, ptal by se, proč a jakým právem zveřejnila pražská městská policie právě toto video. "I přestupkové řízení má být podle zákona neveřejné…" dodal.

Městská policie v Praze věří, že předpisy neporušila. "Pražská městská policie zveřejňuje svá videa v souladu s právními předpisy o ochraně osobních údajů. V minulosti již byla jako orgán veřejné moci kontrolována a je opětovně připravena pro případnou další kontrolu poskytnout potřebnou součinnost," řekla E15 mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Minulý týden zveřejněný záznam pochází podle městské policie z konce loňského roku. Muž, který má na videu záměrně rozmazaný obličej a pozměněný hlas, na nahrávce řeší s městskými a pak i státními policisty svoje parkování na Václavském náměstí.

Chybu uznal, s pokutou tisíc korun souhlasil, jako "arogantní" kritizoval chování strážníků. "Snaha vyřešit banální dopravní přestupek upozorněním a výzvou k odjezdu se rozvinula ve čtyřicetiminutový proces, který vedle strážníků zaměstnal zcela zbytečně i policisty," napsala městská policie k videu, které označila za konverzační etudu.

"Vteřina, kdy se dovíte: blízký se neuzdraví. Zastavíte. Blbě. Strážník hned řve. PAK zapne kameru," uvedl k nahrávce Železný v úterý na Twitteru. Městská policie podle něj video sestříhala. "I tak měla má reakce být jiná! Mrzí mě to, omlouvám se," dodal moderátor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

K čínské vesmírné stanici odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů

K čínské vesmírné stanici Tchien-kung v noci na úterý z pouště Gobi odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů, kteří vystřídají dosavadní posádku stanice. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž jde o pátý takový let k čínské vesmírné stanici od roku 2021.

Raketa Dlouhý pochod 2F, která loď nese, z vesmírného střediska v Ťiou-čchüanu na severozápadě Číny odstartovala v 9:31 místního času (3:31 SELČ). Na palubě Šen-čou 16 je podle agentury DPA poprvé i civilista. Vědec Kuej Chaj-čchao se má na vesmírné stanici soustředit na experimenty. Všichni dosavadní čínští astronauti byli členy armády.

Astronauti, kteří byli poslední půlrok na vesmírné stanici, se na Zem vrátí zřejmě v sobotu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy