Znepokojivé video z D1. Vichr skácel stromy přímo před projíždějícími auty

Video Video
17. 2. 2022 16:28
Silný vítr, který dnes působí škody na celém území Česka, ohrozil i provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl zveřejnil video, na kterém je vidět, jak se postupně skácí dva vzrostlé smrky přes oba pruhy dálnice.
Vichr skácel stromy na D1. Dvě auta nestačila zabrzdit, dokazuje záběr z kamery | Video: Twitter/Jan Rýdl

K incidentu došlo na Benešovsku na 43. kilometru. Po pádu prvního stromu už řidiči osobního auta a kamionu nestihli zabrzdit a strom přejeli. Kamion jedoucí v pomalém pruhu přejel silnější část kmene, osobní auto pouze špičku koruny stromu. O sekundu později pak padl na vozovku další smrk.

"Vlivem větru jsme měli úplně zastavenou nebo částečně omezenou dálnici kvůli spadlým stromům zatím jenom čtyřikrát. I když máme stromy v bezprostředním ochranném pásmu, nemáme právo jako správce komunikace preventivně kácet. Smíme řezat pouze havarijní stromy," vysvětloval ve svém tweetu pod videem mluvčí ŘSD.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Třinec narazí v Lize mistrů na Skellefteu, Davos a Belfast

Extraligový šampion Třinec se v příštím ročníku hokejové Ligy mistrů utká v základní skupině H se švédským klubem Skelleftea AIK, švýcarským Davosem a britským Belfastem. Vicemistr Sparty narazí ve skupině A na další švédský celek Lulea HF, finský Jukurit Mikkeli a dánský Aalborg. Cesta do Švédska čeká také vítěze základní části extraligy Hradec Králové, který narazí ve skupině G na Frölundu, Eisbären Berlín a francouzský Grenoble. Rozhodl o tom dnešní los v dějišti mistrovství světa v Tampere.

před 30 minutami

Obchodníci zřejmě budou moci přijít o nevyužívanou kapacitu v zásobnících plynu. Novelu schválila vláda

Obchodníci, kteří nevyužívají svou rezervovanou kapacitu v plynových zásobnících v požadovaném minimálním množství, o část své kapacity mohou přijít. Počítá s tím novela energetického zákona, kterou dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci o tom informoval premiér Petr Fiala (ODS). Sněmovna by normu měla podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) projednat ve stavu legislativní nouze, řekl dnes.

Cílem navrhované úpravy je reagovat na současnou energetickou situaci vyvolanou válečným konfliktem na Ukrajině. "Je třeba bezodkladně přijmout opatření v oblasti zásobníků plynu s cílem posílit energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky," uvádí předkládací zpráva.

Změna by zavedla princip zvaný "use it or lose it". "Zavádí novou povinnost ukladatelům do zásobníků plynu, kterou je využívat rezervovanou skladovací kapacitu v minimálním požadovaném rozsahu. Pokud ukladatel nebude plnit požadovaná minimální množství plynu ve stanovených časových úsecích, pozbyde do konce skladovacího roku právo využívat rezervovanou skladovací kapacitu, a to v rozsahu, ve kterém požadované minimální množství plynu nesplnil," uvádí se v předkládací zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy