Vicepremiér Hamáček má posílenou ochranku. Není jasné, zda kvůli Vrběticím

ČTK ČTK
20. 4. 2021 18:29
Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Serveru iDnes.cz to potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Více informací, například zda to souvisí se sobotním zveřejněním zprávy o podílu ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích, však nesdělil. Připomněl, že jako ministr vnitra má ochranku ze zákona, připustil ale, že ji má posílenou.
Foto: ČTK

"On ji má samozřejmě ze zákona danou, protože jako ministr vnitra, stejně jako ministr obrany a předsedové komor parlamentu to mají, ale mám potvrzenou informaci, že ji má posílenou, ale nic víc k tomu nemám," řekl Krátoška.

Server iDnes.cz napsal, že mluvčí nepotvrdil, avšak ani nevyvrátil, že Hamáček má k dispozici také opancéřovanou limuzínu.

Posílení bezpečnosti ministra vnitra a současně pověřeného ministra zahraničí následovalo podle serveru jen krátce poté, co Česko slovy Hamáčka "rozbilo rezidentury ruských tajných služeb u nás". Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU.

Český stát vyhostil 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, čímž podle Hamáčka paralyzovalo její chod.

Hamáček v úterý oznámil, že si na středu odpoledne předvolal ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského. Chce mu sdělit protest proti postupu Ruska poté, co Česko vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády. Hamáček zároveň uvedl, že Zmejevskij bude ve středu jako první seznámen s případnou další českou reakcí.

Video: Je to jen špička ledovce, Hamáček kličkuje a politici neříkají celou pravdu, říká Kundra

Ministr se snaží překrýt zcela nepochopitelnou návštěvu Ruska. Podle všeho měl on i další politici informace o něco dříve, říká redaktor Respektu. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy