Více úředníků nepomohlo. Výdej povolení trvá, tvrdí cizinci

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
5. 8. 2014 6:15
Cizinci si stěžují, že ani přes masivní nábor nových úředníků nedokáže ministerstvo vnitra zabránit nedodržení lhůty na rozhodnutí žádostí o pobyt v Česku.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha – Nedodržení lhůty na rozhodnutí. To je podle žadatelů o povolení k pobytu v Česku nejčastější nešvar azylového odboru ministerstva vnitra. Cizinci se kvůli prodlevám často obracejí na soudy a vítězí. Resort proto téměř před rokem najal necelou stovku nových úředníků, aby situaci zlepšil. Podle nevládních organizací ale k výrazné změně nedošlo.

"Setkáváme se s nečinností ministerstva denně. Naši klienti jsou především z Prahy a Středočeského kraje a nečinnost odboru azylové a migrační politiky je u většiny našich klientů. Tento problém přetrvává od roku 2011 a za tři roky se nestalo nic zásadního, aby se to změnilo," sdělila Aktuálně.cz Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci, které poskytuje migrantům právní rady.

Ministerstvo však nesouhlasí. Podle statistik vnitra se od září loňského roku do června toho letošního podařilo snížit počet nerozhodnutých spisů u dlouhodobých a trvalých pobytů o více než sedmdesát procent.

Místo 60 dní až rok

Odbor azylové a migrační politiky má na vyřízení žádosti zpravidla 60 dnů, řada cizinců však na její vyřízení čeká až rok. Podobně jako paní Liudmila, která o pobyt chtěla zažádat už na podzim roku 2012.

"Volný termín na podání žádosti byl až za dva nebo tři měsíce. Na samotné vyřízení jsem čekala rok, tedy od ledna 2013 do ledna 2014. Dlouho se nic nedělo, a tak jsem musela napsat urgenci a až po dvou měsících po jejím zaslání jsem dostala povolení. A než jsem dostala nový doklad o pobytu, trvalo to také několik měsíců," popsala deníku Aktuálně.cz své potíže s ministerstvem.

Podobnou zkušenost má také další žadatelka o dlouhodobý pobyt, Katerina. Ta na dobrozdání českých úřadů stále čeká. "V průběhu března jsem podala žádost a až na září mě předvolali na výslech k obdržení trvalého pobytu," řekla Aktuálně.cz.

Přesný počet neznáme

Samo ministerstvo prý nedokáže říct, kolik řízení nebylo rozhodnuto v zákonné lhůtě jeho vinou. "Dostupné statistiky totiž v sobě zahrnují i případy řízení, kdy tato lhůta byla překročena z důvodu přerušení řízení, například absence požadovaných náležitostí žádosti ze strany žadatele," stojí v odpovědi, kterou azylový odbor poskytl deníku Aktuálně.cz.

Problém s vyřizováním žádostí vznikl na přelomu roku 2011. Do té doby totiž měla dlouhodobá víza cizinců na starosti cizinecká policie, poté však tuto agendu předala ministerstvu vnitra. Na novou administrativní zátěž však měl odbor migrační politiky o 40 % méně personálu než policie, čímž došlo k zásadním prodlevám. V srpnu 2013 proto odbor azylové a migrační politiky nabral necelou stovku nových úředníků.

Přesto bylo na ministerstvo jen za první pololetí letošního roku podáno 110 žalob za nečinnost, za které musel resort vyplatit 675 tisíc korun.

Ministerstvo však podotýká, že uvedená částka je vyšší díky tomu, že se v roce 2013 zdvojnásobila výše sazeb advokátů. Navíc dodává, že uvedený počet žalob je zlomkem z 60 tisíc žádostí, které odbor vyřizuje. Dlouhodobě nerozhodnutých je podle ředitele odboru Tomáše Haišmana asi jen tisíc až dvanáct set spisů.

 

Právě se děje

Další zprávy