Víc než 150 tisíc Sokolovi nedáme, ujišťuje vláda

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
19. 2. 2010 19:00
Vláda u soudu s Dělnickou stranou honorář pro Sokola nevyhrála, půjde z daní
Tomáš Sokol
Tomáš Sokol | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zdá se, že mezi veřejností nejznámější český advokát Tomáš Sokol vládě za zastupování ve sporu s Dělnickou stranou "udělal cenu". Za jeho služby stát zaplatí maximálně 150 000, přitom odhady hovořily o čásce násobně vyšší.

"Podle smlouvy, která byla uzavřena mezi panem Sokolem a Úřadem vlády se odměna za poskytnuté služby řídí advokátním tarifem a nemůže přesáhnout 150 tisíc korun," řekl Aktuálně.cz mluvčí vlády Roman Prorok.

Podle informací Aktuálně.cz byl spor pro Sokola otázkou prestiže a mediální pozornosti. "Podklady stejně připravovali lidé z vnitra, on měl hlavně zaštítit vládu před soudem a návrh dobře prezentovat," říká člověk obeznámený s angažováním Sokola.

Honorář pro advokáta půjde z rozpočtu Úřadu vlády. Vláda ho sice žádala po Dělnické straně, ale Nejvyšší správní soud ji odmítl.

Soud: Stát musí advokáta zaplatit ze svého 

Možná poprvé se tak do praxe promítlo loňské klíčové rozhodnutí Ústavního soudu, které odmítlo běžný zvyk úřadů. Ty - ačkoli mají početná právní oddělení - najímají na soudní spory advokátní kanceláře.

Pokud pak stát vyhraje, náklady na právní zastoupení požaduje po protistraně. Podle Ústavního soudu je však nelogické, aby se za právníky státu platilo nejprve z daní a pak znovu u soudu.

Nejvyšší správní soudci mají stejný názor.

Vláda: Naši lidé nemají zkušenosti

"Toto není tak exotická agenda, že by si vláda musela najímat specialistu. My jsme na úřady přísní. Toto se musí zaplatit z daní, nedá se nic dělat," uvedl předseda Nejvyššího správního soudu a zároveň člen senátu, který rozhodoval o osudu Dělnické strany, Josef Baxa.

Souhlasil s ním i předseda tohoto senátu Vojtěch Šimíček. "To má oprávnění třeba u arbitráží, kde jsou velké požadavky na jazyky, nebo je potřeba znít nějaký cizí právní systém."

Vláda se brání, že její lidé nemají se soudy zkušenosti. "Vládu ve sporu o zrušení Dělnické strany zastupoval externí avokát, neboť zaměstnanci Odboru vládní legislativy na ÚV ČR jsou legislativci a zde bylo potřeba advokáta se zkušeností se zastupováním před soudem," vysvětluje Roman Prorok.

 

 

Právě se děje

Další zprávy