Věznice zpřísnily režim, víc hlídají vrahy dětí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 5. 2011 12:11
Jde o reakci na smrt Otakara Tomka, který nepřežil pokus o sebevraždu v cele
V případu Otakara Tomka pochybil dozorce, nedodržel čas kontroly. Ilustrační foto.
V případu Otakara Tomka pochybil dozorce, nedodržel čas kontroly. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Lidé podezřelí z toho, že se dopustili zločinu na dětech, budou ve věznicích hlídáni přísněji.

Píše o tom Právo, podle něhož je to reakce na sebevraždu Otakara Tomka, který je podle pražského městského státního zastupitelství s vysokou mírou pravděpodobnosti pachatelem vraždy a znásilnění devítileté dívky A. J.

Nová opatření platí pro všechny věznice v ČR, informuje deník. Jedná se především o častější kontroly na celách, které budou nově automaticky nařizované kromě vrahů právě i u vězňů podezřelých ze závažných trestných činů spáchaných na dětech.

Vězeňská služba žádné pochybení nepřipouštěla

Otakar Tomek se pokusil oběsit v cele, na následky zranění krátce poté zemřel v nemocnici. Vězeňská služba od začátku žádné pochybení při ostraze obviněného nepřipouštěla, proto si ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) od ní vyžádal zprávu o její činnosti.

Z té jednoznačně vyplynulo, že dozorce konající službu pochybil, nedodržel totiž časový interval, ve kterém měl Tomka kontrolovat. Podle Pospíšila se zpozdil o 21 minut. Proto ministr požadoval potrestání ředitele pankrácké věznice Radka Kutiše. Ten po výtkách sám rezignoval.

Vězeňská služba v reakci na kauzu přijala nová opatření. Mezi ně patří častější kontroly na celách, k nimž dosud věznice přistupovaly pouze v případech vězňů, u nichž psychotesty prokázaly tendenci k sebevraždě.

O sebevraždě bude ihned informovaný náměstek

"Případ O. T. odhalil systémovou chybu. Ta je teď odstraněna a já věřím, že bude možné do budoucna snáz eliminovat riziko takové mimořádné události," řekl Právu náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák, který má vězeňství na starosti.

"Rozšiřuje se okruh osob, u nichž je zpřísněný režim, o ty obviněné, proti kterým je vedeno trestní stíhání pro podezření ze závažné trestné činnosti páchané na dětech, a to bez ohledu na psychologický posudek," dodal.

Deník píše, že změněný byl i další interní předpis - nařízení o mimořádných událostech, podle něhož musí být o sebevraždě vězně bezprostředně informován náměstek ministra spravedlnosti, do jehož gesce vězeňská služba spadá.

Ten pak podá zprávu i ministrovi. Náměstek - nyní je to Volák - tak bezodkladně obdrží telefonát či SMS zprávu nejen v případě sebevraždy vězně, ale také například při napadení dozorce. Ráno pak do e-mailu obdrží i výpis z přehledu mimořádných událostí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy