Věznice zpřísnily režim, víc hlídají vrahy dětí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 5. 2011 12:11
Jde o reakci na smrt Otakara Tomka, který nepřežil pokus o sebevraždu v cele
V případu Otakara Tomka pochybil dozorce, nedodržel čas kontroly. Ilustrační foto.
V případu Otakara Tomka pochybil dozorce, nedodržel čas kontroly. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Lidé podezřelí z toho, že se dopustili zločinu na dětech, budou ve věznicích hlídáni přísněji.

Píše o tom Právo, podle něhož je to reakce na sebevraždu Otakara Tomka, který je podle pražského městského státního zastupitelství s vysokou mírou pravděpodobnosti pachatelem vraždy a znásilnění devítileté dívky A. J.

Nová opatření platí pro všechny věznice v ČR, informuje deník. Jedná se především o častější kontroly na celách, které budou nově automaticky nařizované kromě vrahů právě i u vězňů podezřelých ze závažných trestných činů spáchaných na dětech.

Vězeňská služba žádné pochybení nepřipouštěla

Otakar Tomek se pokusil oběsit v cele, na následky zranění krátce poté zemřel v nemocnici. Vězeňská služba od začátku žádné pochybení při ostraze obviněného nepřipouštěla, proto si ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) od ní vyžádal zprávu o její činnosti.

Z té jednoznačně vyplynulo, že dozorce konající službu pochybil, nedodržel totiž časový interval, ve kterém měl Tomka kontrolovat. Podle Pospíšila se zpozdil o 21 minut. Proto ministr požadoval potrestání ředitele pankrácké věznice Radka Kutiše. Ten po výtkách sám rezignoval.

Vězeňská služba v reakci na kauzu přijala nová opatření. Mezi ně patří častější kontroly na celách, k nimž dosud věznice přistupovaly pouze v případech vězňů, u nichž psychotesty prokázaly tendenci k sebevraždě.

O sebevraždě bude ihned informovaný náměstek

"Případ O. T. odhalil systémovou chybu. Ta je teď odstraněna a já věřím, že bude možné do budoucna snáz eliminovat riziko takové mimořádné události," řekl Právu náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák, který má vězeňství na starosti.

"Rozšiřuje se okruh osob, u nichž je zpřísněný režim, o ty obviněné, proti kterým je vedeno trestní stíhání pro podezření ze závažné trestné činnosti páchané na dětech, a to bez ohledu na psychologický posudek," dodal.

Deník píše, že změněný byl i další interní předpis - nařízení o mimořádných událostech, podle něhož musí být o sebevraždě vězně bezprostředně informován náměstek ministra spravedlnosti, do jehož gesce vězeňská služba spadá.

Ten pak podá zprávu i ministrovi. Náměstek - nyní je to Volák - tak bezodkladně obdrží telefonát či SMS zprávu nejen v případě sebevraždy vězně, ale také například při napadení dozorce. Ráno pak do e-mailu obdrží i výpis z přehledu mimořádných událostí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy