Vězni si už nezavolají. Nebude signál

ČTK
9. 11. 2006 10:54
Praha - Vězeňská služba plánuje, že do půl roku začne rušit signál mobilních operátorů v deseti nejstřeženějších věznicích.
Vazební věznice s mobily problém nemají, fungují tam detektory. V klasických věznic je ale rušení signálu jistější.
Vazební věznice s mobily problém nemají, fungují tam detektory. V klasických věznic je ale rušení signálu jistější. | Foto: Aktuálně.cz

Už teď vězeňská služba ruší signál ve věznici Příbram a Nové Sedlo.

Lidé, kteří žijí v okolí věznic, se nemusejí obávat, že by mobily nefungovaly i jim. Rušička pokrývá pouze prostory pro vězně, nezasahuje do civilního prostoru.

Telekomunikační úřad dokonce prováděl vlastní měření, aby zjistil, zda rušící zařízení neovlivňuje provoz mimo věznici. "My rušíme na metr přesně," uvedl generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula.

Foto: Profimédia
Vězni řídili obchod s drogami přímo z Valdic

Mobil v rukou vězně odsouzeného za závažný zločin představuje velké riziko, zejména kvůli plánování útěků. Vězni jimi také mohou řídit své nelegální obchody, zvláště pokud jde o drogovou mafii.

Rušeny budou jen žaláře pro težké zločince

Služba nechá zařízení instalovat například také ve Valdicích, Stráži pod Ralskem, Rýnovicích, Vinařicích a Jiřicích, kde jsou odsouzení za těžké zločiny.

Odsouzeným za těžké zločiny zbyde na volání jen automat.
Odsouzeným za těžké zločiny zbyde na volání jen automat. | Foto: Aktuálně.cz

Ve všech věznicích ale nebude. V mírnějších věznicích s dohledem nebo dozorem, kde smějí vězni běžně volat z automatů, by to bylo zbytečné a neekonomické. Zaměstnanci vězeňské služby tam mobilní telefony téměř nenacházejí. "Navíc co takový vězeň, odsouzený například za krádež v novinovém stánku, může řídit za obchody?" řekl Kula.

"Postupně se s tím ale daří vypořádat a počet odhalených telefonů se ve srovnání s loňským rokem snížil více než trojnásobně," řekl Kula. Ve všech vazebních věznicích má vězeňská služba zařízení, které mobilní telefon umí odhalit. Stačí přístroj zapnout a centrálu věznice okamžitě upozorní počítač. Ten označí i celu a zobrazí číslo mobilu.

Ve věznicích pro výkon trestu je ale nelze instalovat, protože mají odlišný režim, vězni by je prý mohli odhalit a zničit.

Mobily se do věznic pašují. Třeba i v knedlíku

Vypořádat se s pašováním telefonů do věznic je nesmírně obtížné. "To si nedokáže nikdo představit, co to znamená prohlédnout třicetitunový kamion, jestli neveze do věznice mobil," uvedl ředitel.

Telefony se dovnitř dostávají i velmi vynalézavými způsoby: v knedlících, tělních dutinách, pingpongových míčcích.

Za celý loňský rok vězeňská služba odhalila 436 telefonů, zatímco za letošních deset měsíců kolem 120. To je zatím nejméně od roku 2002, kdy jich bylo 186. Od té doby se jejich počty zvyšovaly právě až do konce loňského roku.

Kula po nástupu do funkce loni zavedl řadu opatření, aby průnik aparátů do věznic eliminoval. "Pro rok 2007 odpovědně tvrdím, že mobil bude ve věznicích výjimkou," prohlásil Kula.

 

Právě se děje

Další zprávy