Vězněný Rath dostal loni milion korun na náhradách

ČTK ČTK
31. 1. 2013 17:54
Desetitisíce dostal například i na mobilní telefon, který ve vězení používat nemohl
David Rath.
David Rath. | Foto: Jan Langer

Praha - Více než milion korun na poslaneckých náhradách získal loni poslanec David Rath, přestože strávil většinu roku ve vězení. Uvedl to server Lidovky.cz.

Ratha zatkla 15. května 2012 policie kvůli podezření z korupce. Od té doby je poslanec ve vazební věznici, ale stále čerpá k poslaneckému platu také například peníze na pronájem poslanecké kanceláře či telefon a internet.

Rath je stále poslancem, jeho mandát nezanikl, on sám se ho nevzdal a kancelář sněmovny je podle platných právních předpisů a při splnění daných podmínek povinna náhrady vyplatit, reagoval na dotaz tiskový odbor dolní komory.

Od loňského června Rath nedostává náhrady na reprezentaci a výdaje na dopravu, neboť je podle vyjádření sněmovní kanceláře nemohl využívat. Za několik měsíců před zatčením na nich podle serveru získal 145.000 korun.

Výdaje na odborné a administrativní práce a výdaje na asistenta se proplácejí na základě předložených faktur.

"Poslanec je stvrzuje svým podpisem a dává souhlas k jejich proplacení, což bylo splněno," uvedl tiskový odbor. Výdaje na pronájem a vybavení regionální kanceláře se vyplácejí pronajímateli.

Desetitisíce za služby, které nevyužíval

Na administrativní a odbornou pomoc čerpal Rath podle serveru přes 155.000 korun, zhruba 417.000 na služby asistentů a více než 354.000 korun na pronájem poslanecké kanceláře.

Celkem dostal Rath podle serveru za loňský rok na náhradách zhruba 1,13 milionu korun. Jen za telefon a internet získal přes 61.000 korun, dvakrát více než řada jiných poslanců, uvedl. Přitom ve vězení neměl k mobilu přístup.

"Ze svého služebního mobilu určitě telefonovat nemohl," řekl serveru mluvčí věznice Jaroslav Kindl. Seznam náhrad ale nabízí jen roční údaje. Nelze zjistit, zda Rath peníze provolal před zatčením, nebo teď mobil používá někdo jiný.

Sněmovní kancelář upozornila, že úhrada telefonních poplatků a internetu až do výše 7000 korun měsíčně se týká také poslanecké kanceláře, nikoli pouze telefonu, který konkrétní poslanec využívá.

"I tuto částku k proplacení poslanec stvrzuje svým podpisem, což i v tomto případě bylo dodrženo," dodal tiskový odbor.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy