Vezete dítě bez sedačky? Od května za dva body

Pavel Baroch
1. 5. 2008 8:40
Skončily výjimky pro děti v autech

Praha - Za poslední dva roky zemřelo při dopravních nehodách třicet dětí v autě. Možná jich mohlo být až o polovinu méně. Třináct z usmrcených dětí totiž v době srážky nesedělo připoutaných v bezpečnostní sedačce.

Umožňovala to v tomto směru benevolentní pravidla silničního provozu. Poslanci sice od července 2006 rozšířili povinnost používat takzvané dětské zádržné systémy z dálnic na všechny silnice, jenže zároveň schválili tolik výjimek, že bylo prakticky možné nadále vozit děti bez sedaček. Stačilo se například vymluvit na to, že vezu svého potomka do školy, na sportovní utkání nebo do divadla, a nejet rychleji než 70 kilometrů v hodině.

Výjimky skončily posledním dubnovým dnem. Od května 2008 není možné vozit dítě jinak než v bezpečnostní sedačce, ty větší na podsedáku a připoutané pásem.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Trest? Body a možná i pokuta

Policie sice neoznámila, že by se prvním květnovým dnem spustila masivní kontrolní akci zaměřenou právě na autosedačky. Ovšem právě počátkem měsíce bude policistů na silnicích více - sváteční dny jsou vždycky rizikové.

Je tedy pravděpodobné, že kromě rychlosti či alkoholu budou hlídky kontrolovat i používání dětských sedaček.

"Jsou za to dva trestné body," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Kromě toho hrozí řidiči i bloková pokuta až do výše dvou tisíc korun. "Teoreticky to mohou policisté vyřešit domluvou, ale trestným bodům se motorista nevyhne," dodal Hanzelka.

Ve správním řízení pak může úřad vyměřit řidiči pokutu mezi 1,5 a 2,5 tisíci korunami.

Bodový systém autosedačkám pomohl

Ačkoli "šikovní" řidiči se dva roky mohli používání autosedaček pro své děti mohli vyhýbat, ze zkušeností Centra dopravního průzkumu vyplývá, že bodový systém zavedený od července 2006 většímu bezpečí dětí pomohl.

Co říká zákon

  • Děti do tří let se musí vozit výhradně v autosedačce, starší děti se musí poutat.
  • Dokud dítě neměří přes 150 centimetrů a neváží víc než 36 kilogramů, nesmí sedět na přední sedačce.
  • V autech bez pásů na zadních sedadlech se děti do tří let nesmí vozit vůbec.

Mnozí rodiče dětské sedačky nakoupili právě kvůli obavě, že dostanou trestné body.

"Ti, kteří po červencové novele zákona o silničním provozu zakoupili dětské sedačky, toto vybavení nezahodí. Trvalá kontrola a informační kampaně, které účastníky silničního provozu ujistí, že jejich používání je v jejich vlastním zájmu, tento trend vhodně upevní a podpoří," konstatovala Pavlína Skládaná z Centra dopravního výzkumu.

Zkušenosti ukazují, sedačky nejlépe ochrání dítě především při rychlosti do osmdesáti kilometrů v hodině. "Jediný bezpečný způsob přepravy dětí je v autosedačce," potvrdil Václav Špička, který se bezpečností silničního provozu zabývá ve sdružení Autoklub.

 

Právě se děje

Další zprávy