Vězeň z uranových dolů online: Neměli bychom zapomínat

Redakce DOM
25. 2. 2008 17:30
Františka Zahrádku poslala strana na 20 let do vězení
František Zahrádka online u monitoru z redakce Aktuálně.cz.
František Zahrádka online u monitoru z redakce Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - V pondělí si Česko připomíná šedesáté výročí od komunistického puče v únoru 1948.

František Zahrádka je jedním z těch, kterým událost dramaticky změnila život. Za svůj otevřený odpor a aktivitu proti režimu byl v roce 1949 zatčen a odsouzen na 20 let do vězení. Oficiálně za špionáž a velezradu. Zahrádka to vidí spíše tak, že byl pašerákem lidí v nouzi přes železnou oponu.

V uranových dolech strávil jako vězeň 13 let.

Nyní spravuje Muzeum 3. odboje v Příbrami, kde zpracovává historii československých pracovních táborů. Aktivně působí v Konfederaci politických vězňů. Loni převzal z rukou prezidenta Václava Klause jedno z nejvyšších státních vyznamenání: Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

František Zahrádka odpovídal na otázky čtenářů deníku Aktuálně.cz. Jaký byl život vězňů v uranových dolech? Co si myslí o bratrech Mašínových? Jak mohli lidé v roce 1948 nechat tak jednoduše komunisty převzít moc ve státě?

Přečtěte si všechny odpovědi:

Odpovězeno: 25. 02. | 13:52Autor: ludva

Otázka: V roce 1948 pracující bojovali taky proti nějakému režimu,jinak by jich na náměstích tolik nebylo.Nemyslíte si?
Bylo to poplatné době.Dnes to nemůžeme objektivně hodnotit,akorát se to hodí někomu do krámu a vy jste dobrý prostředník,že jo?

František Zahrádka: Nebojovali proti nějakému režimu, ale byli obětí masivní, dlouhovedené kampaně komunistů, kteří vždy a všude slibovali ráj na zemi, ale naše dlouholeté zkušenosti s jejich panstvím dokazují absolutní opak.
Myslím si, že jakékoliv hodnocení ať už objektivního nebo neobjektivního je úplně zbytečné, protože řada z našich občanů má přímé zkušenosti s jejich hrůzovládou.

Odpovězeno: 25. 02. | 14:13Autor: neo

Otázka: dobrý den, co říkáte na to, že moc komunistů sílí, lidí zapomínají a naše demokratická strana ČSSD s komunisty spolupracuje?

František Zahrádka: Jestliže obyvatelé ČR mají alespoň trochu povědomí o republice první, Masarykově a legionářů pak musí být zklamáni, když srovnávají výsledky vlád po listopadu 1989 s výsledky vlád první republiky. Srovnáme-li pak podmínky za jakých nás vlády první republiky dostaly mezi deset nejbohatších zemí na světě s výsledky vlád po roce 1989 kdy kolem České republiky nebyl žádný nepřítel, pak snadno pochopíme proč jsou obyvatelé ČR více než nespokojeni. Vezmeme-li v úvahu, že se na stavu, ve kterém se nacházíme rozhodující měrou podílela nacistická okupace a po třech letech relativní svobody nastoupilo 41 let komunistického panství, nejprve nazývané "diktatura proletariátu" a později vedoucí úloha strany, pak pochopíme negativní postoj k politice a politikům. Jsem přesvědčen, že ke změně k lepšímu může dojít pouze tehdy, zmobilizují-li občané a hlavně mládež zdraví rozum podřízený svědomí.

Jsem přesvědčen, že komunistická strana neposiluje, ale výsledky ve volbách, kdy se nezůčastňuje nad 60% oprávněných voličů umožňuje komunistům volební výsledky nad 15%. Je třeba pamatovat na to, že komunistům vždycky šlo moc a tam, kde se k ní dostali vládli tak, jak nám převedli.

Odpovězeno: 25. 02. | 14:49Autor: Petr

Otázka: Jaké to bylo v uranových dolech?Jídlo pracovní doba a všeobecně podmínky?

František Zahrádka: Po odsouzení 8. - 9.12.1949 jsem byl převezen do věznice Bory v Plzni a zařazen na samovazby BII, kde jsem dral peří. V roce 1951 6.listopadu, jsem byl odtransportován na Jáchymov a po dvoudením pobytu na tehdy ústředním táboře D-Bratrství jsem byl převezen do lágru Nikolaj a následující den zařazen tamní Závodní radou na 4. patro k naddůlnímu Láníkovi. Asi za měsíc jsem byl přeřazen jako pomocná síla do hloubení jámy. Jako vězeň jsem v uranových dolech pracoval 9 let a po 13. letech věznění po propuštění jsem se neměl kam vrátit. Máti zemřela v roce 1956 a otec v roce 1957. Proto jsem přijal nabídka Uranových dolů Příbram a nastoupil na závodě IV. Bytís jako elektrikář. Takže o podmínkách vězňů v uranových dolech dříve Jáchymovských bych mohl dloho vyprávět. Od roku 1951 až od druhé poloviny roku 1953 vězni trpěli nepředstavitelných hladem. Sice po mém příchodu v listopadu 1951 na Nikolaj jsme ještě zaznamenali, že vězni, kteří vysoko překračovali normy dostávali do konce roku 1951 tzv. Ruské příděly. To ovšem rokem 1951 skončilo a byli jsem odkázáni výslově na to, co jsme dostali k jídlu na táboře. Musím podotknout, že někteří civilní zaměstnanci ať už to byli Češi, Němci nebo Slováci nám po určité době, když si vězně, spolupracovníky otipovali, dělili se s námi o své svačiny. A pak po celou dobu mého věznění úrověň stravování na lágrech podléhala momentální situaci mezinárodní situaci a stavu politiky v ČSR. Tzn., že někdy se dalo jakžtakž s příděly potravin vyjít, jindy znova nastupoval hlad.
Pracovní doba v dolech při třísměnném provozu, tzn. ranní směna 6:00 - 14:00 hodin, odpolední 14:00 - 22:00 a ranní od 22:00 - 6:00 hodin. Vězni ovšem po převážnou dobu mého věznění museli střídat na pracovišti tzn. na důlních předcích a dobývkách, takže sfárat museli nejméně 45 minut před nástupem na příslušnou směnu, čili vězni strávili v podzemí běžně 9 a půl hodiny. K tomu ještě přibyly příchod a odchod z dolů na tábory, kdy konkrétně na Nikolaj se na šachtu Eduard pochodovalo koridorem z ostnatého drátu necelé 2 km. Po příchodu ranní a noční směny následoval sčítací nástup, vydávání oběda a zařazení do pracovních brigád, protože s vyjímkou kuchařů a lágrových kápů se včechny práce kolem provozu tábora vyřizovali brigádnicky. Byli pro příslušníky Nápravné výchovy, bachaře příležitostí k nepředstavitelné buzeraci.
Zima roku 1951-1952 byla poměrně drsná, to způsobovalo problémy třeba i v tom, že jsme prádlo nedostávali ani jednou za měsíc a vězni, kteří byli zařazeni na těžké a vysilující práce z košil a spodků při výměně odevzdávali prakticky cáry. Až do roku 1953 jsme oblečení, které jsme nosili na táboře používali pod fáracími oděvy i v šachtě na úpravnách rudy i při práci na povrchu. Do roku 1954 - 1955 nebyly na většině táborů v lágrových baracích umývarky ani záchody, ty se začaly brigádnicky budovat na barácích postupně.

Je naprosto zřejmé, že podmínky věznění na táborech po roce 1965 se pronikavě změnily, v 70. letech dokonce vězni Bytízu dostávali na šachtě stejné svačiny jako civilní zaměstnanci.

Odpovězeno: 25. 02. | 14:55Autor: Dan

Otázka: Přijde mi neuvěřitlné, že lidé po válce nechali tak snadno komunisty uchopit moc ve státě. Copak zde nebyli informace ze Sovětského svazu o čistkách apod...?

František Zahrádka: Většina občanů ČSR po roce 1945 ani něvěděla, že druhou světovou válku zahájenou 1. záři 1939 nacistickým Německem proti Polsku, umožnila mírová smlouva sovětského svazu s Německem z 24. srpna 1939, to je zhruba týden před přepadením Polska. V tajném dotatku této smlouvy bylo, že Sovětský svaz pomůže defakto Polsko dorazit vojenským obsazením východní části Polska a to v době, kdy Varšava kladla ještě nacistům houževnatý odpor.
Tiskové orgány a rozhlas, který kontrolovali hlavně komunisté, ostatní strany nijak podstaně informacemi o tom, co se děje v Sovětském svaze nezatěžovali.

Odpovězeno: 25. 02. | 15:00Autor: pepa

Otázka: Dobry den, co si myslite o dnesnim vedeni KSCM?

František Zahrádka: Současné vedení KSČM se skládá z osob, kteří většinou byli v předešlé KSČ řadu let vždycky s každým rozhodnutím svého stranického vedení jednomyslně, nadšeně souhlasili a tím přijali i odpovědnost za to, že byl oběšen generál Píka, doktorka Horáková, ale i 3. prosince 1952 na pankránském dvoře jejich generální tajemník Rudolf Slánský spolu se svými a Gottwaldovými nejblížšími deseti spolustraníky. My dnes na nic z toho nesmíme zapomínat, protože by se nám to mohla šeredně vymstít.

Odpovězeno: 25. 02. | 15:03Autor: Luky

Otázka: Pracoval jste jako horník ? Mám fotku Vás s prezidentem Zápotockým, který Vám uděluje řád....je to možné ?

František Zahrádka: To je nehorázná pitomost. V době, kdy vládl prezident Zápotecký a ještě dlouho po jeho smrti, jsem byl vězněm Státního soudu a tzn. průserář. O detailech mého věznění se může každý přesvědčit v Muzeu III. Odboje v Příbramy, které tam provozuje konfederace politických vězňů.

Odpovězeno: 25. 02. | 15:06Autor: Jaroslav

Otázka: Dobrý den!
Pane Zahrádko,myslíte si že bří.Mašínové jsou hrdinové,já osobně ano. Díky!

František Zahrádka: Bratří Mašinové jsou jedni z mála, kterým se povedlo bolševickému zlu ubránit. Proto jsou komunisty tak nenáviděni, ale na adresu komunistů bych chtěl ještě říci, že na svědomí nejvíce komunistů připravených o život má Klement Gottwald.

Odpovězeno: 25. 02. | 15:13Autor: charles

Otázka: Proč jste tomu režimu odporoval a bojoval proti němu, když jste musel vědět, že když Vás chytí, tak by Vás mohli i popravit?

František Zahrádka: Můj otec byl italský legionář, příslušník 32 střeleckého pluku a mě a bratra vychoval v masarykovském duchu. V roce 1938 jsme museli utéct z Meziměstí u Broumova, naše rodina se pro nepřízeň osudu sešla až v roce 1942 po heydrichyádě a nacistická okupace ve mně zanechala nesmazatelné stopy. Proto jsem vždycky byl rozhodnut bránit se jakékoliv zvůli ať má zabarvení hnědé nebo rudé, v budoucnosti možná i jiné. Trest smrti mi byl navržen v roce 1949, byl jsem odsouzen na pouhých 20 let a vězněn jsem byl pouhých 13 let. Když jsem pomáhal v roce 1949 lidem , kteří to potřebovali při cestě přes hranice, počítal jsem spíš s tím, že moje činnost bude ukončena ze tmy lesa dávkou ze samopalu.

Odpovězeno: 25. 02. | 15:16Autor: Kozelka

Otázka: Utrpení, které jste prožil a přežil zaslouží úctu k Vám a je dobře, že poskytjete objektivní svědectví. Současná moc má na svědomí desetitisíce bezdomovců , kteří žijí a umírají v kanálech jen o nich nikdo nesmí psát a mluvit. Co si o tom myslíte.

František Zahrádka: Všecko, co mě v minulosti potkalo, vzhledem k tomu, že jsem to jakžtakž přežil, pokládám za částečné vítězství nad zvůlí a násilím. Domnívám se, že k mému vnitřnímu uspokojení musí stačit, že jsem dopadl lépe, než statisíce těch, kteří svým odporem způsobili i nepředstavitelné problémy svým rodinám.

Odpovězeno: 25. 02. | 15:18Autor: Jirka

Otázka: Dobrý den.Co říkáte na to, když nyní vidíte komunisty v parlamentu?Mají neustále plnou pusu demokracie atd.Nepřipadá Vám to jejich chování stejné jako před únorem 1948?

František Zahrádka: Za to , že jsou komunisté v parlamentu můžou ti, kteří se celou minulostí nepoučili a ti, kteří nejdou k volbám. A k správnému rozhodnutí ve volbách na všech úrovních by jim měl stačit zdraví, ( selský ) rozum a svědomí.

 

Právě se děje

Další zprávy