Vězeň na útěku: V metru náramek mlčí. A vydrží sprchu?

Veronika Lehovcová Suchá David Slížek, Veronika Lehovcová Suchá
17. 8. 2010 23:50
Redaktor Aktuálně.cz zkouší na vlastní kůži náramek, který sleduje domácí vězně.
Mříže a ostnaté dráty? Ne, stačí jen elektronický náramek. Na ruku je skoro moc velký, pohodlnější je připevnit jej k noze
Mříže a ostnaté dráty? Ne, stačí jen elektronický náramek. Na ruku je skoro moc velký, pohodlnější je připevnit jej k noze | Foto: Jan Langer

Praha - Co znamená být domácím vězněm? Jaké to je žít pod dohledem 24 hodin denně?

Redaktoři Aktuálně.cz za sebou mají první den, kdy si zkouší roli dozorců a domácích vězňů hlídaných elektronickým náramkem.

Po nasazení náramku jsme absolvovali schůzky s těmi, kterých se elektronický dohled v budoucnu profesně dotkne. S trestním soudcem Liborem Vávrou jsme mluvili o tom, proč zatím soudci s udělováním trestu domácího vězení váhají, a s ředitelem Probační a mediační služby Pavlem Šternem o tom, kolik domácích vězňů už v České republice je.

Redakce má k dispozici jednu z technologií, která by v budoucnu mohla hlídat domácí vězně i v České republice.

Elektronický náramek funguje na principu GPS, podobně jako například navigační přístroje v automobilech. Dozorcům umožňuje sledovat pohyb vězně minutu po minutě. Mohou také vytyčit zóny, ze kterých vězeň nesmí vyjít, nebo naopak oblasti, do kterých má vstup zakázán.

Redaktor Aktuálně.cz zkouší náramek na vlastní kůži. Jeho pohyb můžete sledovat až do čtvrtečního odpoledne také vy: tady najdete online aktualizovanou mapu s polohou vězně a s vytyčenými zónami.

Experiment popisujeme očima vězně i dozorců také v online reportáži:


Očima vězně

Důležité

Zajímavost

"Vězňův" program na úterý

  • 9:30-10:00 nasazování náramku
  • 10:40 - schůzka se soudcem Liborem Vávrou
  • 12:00 - oběd mimo redakci
  • 15:00 - schůzka s ředitelem Probační a mediační služby Pavlem Šternem
  • 16:30 - práce v redakci
  • od 18:30 do rána - domácí vězení doma

23:50 - Dnešní přenos končí, pokračovat budeme zase zítra. Děkujeme za pozornost.

23:41 - Na mobil přichází zpráva, že vězeň opustil zónu Doma. Pohyb je vidět i na mapě. Telefonicky se ujišťujeme, že hranice zóny překročil jen neúmyslně, při večerním venčení psa.

23:05 - Dozorcům přichází SMS, že je přístroj opět v provozuschopném stavu.

22:35 - Náramek mi na noze najednou zavibruje. Dochází mu enegie, tak se hlásí o slovo. Podle výrobce by měl bez baterie vydržet fungovat ještě asi dvě hodiny. Po chvíli se vibrace opakují, jsou delší. Do půlnoci se mi čekat nechce, tak nakonec vyměňuji baterii za náhradní nabitou.

22:25 - Přístroj po více než 12 hodinách hlásí, že se vybíjí baterie. Dozorci dostávají upozornění prostřenictvím SMS zprávy.

19:50 - Čtyřicet dva. To je počet trestů domácího vězení, které k dnešnímu dni soudy v ČR udělily. Jeden člověk už má trest úspěšně za sebou. Naopak dva odsouzení porušili podmínky a museli jít do vězení. Aktuálně.cz to řekl ředitel Probační a mediační služby Pavel Štern. Čtěte více: Českých domácích vězňů je už 42. Dva ale nebyli doma

18:00 - Testovací vězeň to v redakci balí a vyráží směr zóna "Doma". Vzledem k tomu, že část cesty jedu metrem, měl by se náramek podle předpokladu odmlčet. Online reportáž dnes každopádně ještě nekončí, budeme například testovat, jak přístroj vydrží namočení ve sprše. A čeká nás také výměna baterie.

17:20 - Proč čeští soudci zaujali k trestu domácího vězení rezervovaný postoj? A co očekávají od budoucího zavedení elektronického monitorování domácích vězňů? Čtěte rozhovor s jedním z nich - Soudce Vávra: Bez náramků nemá domácí vězení ten bonus 

15:50 - Pípnutí mobilu (zóna Práce překročena) a za několik okamžiků je kolega zpátky na svém místě za pracovním stolem. Jeho online stín bude po nějakou dobu zase nehybný.

15:37 - Po tři čtvrtě hodině dává o sobě náramek znovu vědět. Redaktor Aktuálně odchází z Probační a mediační služby.

15:33 - České soudy už nařídily 42 trestů domácího vězení, řekl mi ředitel Probačni a mediačni služby Pavel Štern. Jeden odsouzený už dokonce trest úspěšně absolvoval, v jeho připadě šlo o výtržnictví. Naopak dva tresty byly přeměněny ve vězení.

14:51 - Dobrá rada pro případné budoucí vězně: je dobré nechat si náramek nasadit raději volnějši. Po několika hodinách si jeho přitomnost při chůzi pořád uvědomuji. Vcházim do budovy ředitelstvi Probačni a mediačni služby, čeká mě schůzka s ředitelem Pavlem Šternem. Prave jeho muži a ženy budou mit zřejme v budoucnu systém na starost.

Rada redaktora Aktuálně.cz pro domácí vězně: Nechte si náramek raději volnější, ať vás při chůzi nedře.
Rada redaktora Aktuálně.cz pro domácí vězně: Nechte si náramek raději volnější, ať vás při chůzi nedře. | Foto: Jan Langer

 

14:49 - Náramek hlásí: Sledovaný je v oblasti Probační a mediační služby.

14:32 - "Jdu za ředitelem probační služby," ohlásil kolega a za několik minut SMS v mobilu informaci potvrzuje. Podle plánu opustil zónu Práce.

14:00 - Odsouzení domácí vězni u nás za své věznění platí, padesát korun denně. V Polsku, kde už se rozjel systém elektronických náramků, platí odsouzený asi 250 korun za nasazení přístroje a asi 15 korun za den jeho používání. Pronájem náramku, který testuje Aktuálně.cz stojí v USA 10 dolarů na den.

13:45 - Odpovědi na některé připomínky v diskusi pod článkem. Uživatel Astro píše: "Nemusím být žádný expert, abych si nemohl domyslet, jaké má systém slabiny: a) "vězeň" vytáhne baterku a uteče; b) pod střechou se satelitní signál chytá jen sporadicky, a když, tak s velkými nepřesnostmi, leda sedět u okna; c) každého napadne, jestli to náhodou nepůjde z té nohy sundat, či případnou kontrolní smyčku překlenout; d) jak se s tím koupe ? nebo to si dá jeden nohu do igelitky?

a) v takovém případě přístroj vyšle signál o vytažení baterie, kromě výměnné má totiž integrovaný článek, na který podle výrobce vydrží v provozu asi dvě hodiny (otestujeme to večer, až se baterie vybije)

b) to je pravda, pohyb uvnitř budovy sledovat nelze. Otázkou je, nakolik velké toto omezení je.

c) nemusíme být ani experti, aby nás to také nenapadlo :-) Vyčkejte, zkusíme.

d) výrobce garantuje, že se vězeň s přístrojem můžebez problémů sprchovat, koupání v hloubkách nad dva metry ale nedoporučuje.

Díky za reakce! Debatovat s námi můžete i na naší stránce na Facebooku, případně nám pište na Twitter.

13:19 - Ostře sledovaný oběd "domácího vězně" skončil. Textové zprávy na mobilech redakčních "bachařů" hlásí: "Opuštění zóny oběd" a "Vstup do zóny Práce."

13:14 - Soudy například v USA nevyužívají jen elektronické hlídací náramky, ale i náramky, které jsou schopny sledovat třeba alkohol v těle. Asi nejznámější nositelkou takového náramku je americká herečka Lindsay Lohan, která byla několikrát přistižena při jízdě v opilosti. Přístroj umí analyzovat pot člověka a rozpoznat, jestli pil nebo ne. Mladá herečka se nechala slyšet, že se jí nelíbí design náramku a požádá společnost Chanel o inovaci.

12:11 - Dodrží redakční "domácí vězeň" půlhodinovou pauzu na oběd, kterou mu zaručuje zákon? Uvidíme. Přístroj nahlásil, že opustil zónu Práce a o minutu později vstoupil do zóny Oběd, kde sídlí kolegova oblíbená restaurace.

12:00 - Na veřejně přístupné mapě není zcela zřejmé, které zóna je která, takže: zelený kruh v Holešovicích je Redakce, oranžový kruh kousek od něj je Oběd. Dva nafialovělé v centru města jsou Obvodní soud a Probační a mediační služba. A zelenožlutá se jmenuje Doma.

Sada na domácí věznění: náramek GPS, dvě baterie, nabíječka
Sada na domácí věznění: náramek GPS, dvě baterie, nabíječka | Foto: Jan Langer

11:45 - Zpět v redakci. "Jaké to je, být v centru pozornosti?" ptá se jeden z kolegů. Upřímně řečeno, nic moc.

11:35 - Na Náměstí Republiky stojí několik aut městské policie s rozsvícenými majáčky. Na chvíli se opravdu cítím jako vězeň na útěku.

11:30 - Před budovou soudu chvíli bojuju s nápadem, že bych se stavil někam na kafe, ale pak si uvědomuju, že v práci vidi, kde jsem. Mířím zpět do redakce. Už se těšim, až budu na mapě vidět jen jako tečka usazená v bezpeči budovy. Dovnitř totiž GPS nevidí. Stejně tak bych měl ze signálu zmizet, až pojedu metrem.

11:26 - Jak dlouho to chcete vydržet, ptá se mě na závěr našeho rozhovoru soudce. Tři dny, říkám. Zdá se mi to, nebo se na mě dívá soucitně?

Celý rozhovor se soudcem Liborem Vávrou přineseme během odpoledne.

11:24 - Ukazovat soudci nohy se mi asi už jen tak nepoštěstí, říkám si, když v pracovně čestnému prezidentovi Soudcovské unie Liboru Vávrovi předvadím náramek připevněný nad pravým kotníkem. Máme jen deset minut, tak rychle popisuju, jak přistroj funguje. Mnozi soudci nechtěji trest domácího vězeni udílet, dokud nebude možné vězně elektronicky sledovat. Vávra mi vysvětluje, že nejde o to, že by soudci nevěřili probačnim úředníkům.

"Domácí vězení má efektivně nahradit krátkodobé nepodminěné tresty, které jsou pro stát nejvic nákladné. Ale aby to nahrazovalo vězení, musí ho odsouzený subjektivně pociťovat jako neustálé omezeni. A tomu skvěle odpovidá ta elektronika. Vězni už nestojí za to riskovat, že ve tři ráno asi probačni služba nepřijde. Kontrola je kontinuálni. Trest teď není považován za tak nepřijemný a omezující, jaký bude s elektronickým systémem."

11:14 - Schůzka redaktora  se soudcem Liborem Vávrou už skončila. Přístoj rozesílá na mobilní telefony informaci, že hlídaný opustil budovu soudu.

11:09 - Ochranka v budově soudu ani neni priliš překvapena, když před průchodem bezpečnostnim ramem hlásim, že mám na noze elektronický náramek. Asi jsou zvykli na leccos. Náramek kupodivu nepípá, fólie v baličku žvýkaček kupodivu ano.

11:00 - Systémů na hlídání domácích vezňů je více. Používají se hlavně dva - GPS systém a systém, který má pevnou základnu a vezeň se musí ve vymezené časy pohybovat v její blízkosti. Podobné "monitorovací systémy" se ale nevyužívá jen vězeňství. Pořizují si je třeba staří lidé, kteří mají problémy s pamětí nebo orientací.

10:50 - Vězeň vstoupil do zóny Obvodního soudu pro Prahu 1, hlásí se přístroj.

10:39 -  Musim přiznat, ze pocit, ze vás někdo sleduje, a ví, kde přesně se nacházíte, neni úplně příjemný. Podle zkušenosti domácich vězňů v zahraničí, které jsem si přečetl, člověk začne přítomnost náramku ignorovat až po týdnu nepřetržitého nošení. Tolik času nemám Mířím k soudci Liboru Vávrovi, chci s nim mluvit o tom, nakolik je vlastně domáci vězeni ještě trestem a jak se k němu soudci staví.

10:17 - Systém je nekompromisní. "Udavačská" SMS na určené mobily přichází ihned poté, co domácí vězeň opustí místo vyhrazené pro práci. "Přístroj opustil oblast PRÁCE," hlásí zpráva. Co by se v takové chvíli dělo při skutečném domácím vězení? Probační úředník by vězni zatelefonoval, mohl by do jeho přístoje vyslat i vibrační signál jako znamení, aby se ozval on sám. Mohou nastat okolnosti, kdy domácí vězeň pravidla poruší nedobrovolně, třeba když je převezen do nemocnice.

9:45 - Náramek nasazen a spuštěn, mé domácí vězení začíná. Zatím si jeho přítomnost uvědomuju na každém kroku. A v redakci se kolem mě seběhne skupina zvědavých kolegů, kterým se novou "ozdobou" musím pochlubit.

9:30 - Před nasazením náramku se musí nastavit délka řemínku, aby mě na noze neškrtil. Je v něm optický kabel, který po nasazení vysílá do čidla paprsek světla. Pokud se přeruší, vyšle signál dozorcům.

9:20 - Dostávám instrukce, co s náramkem smím, a co ne. Sprchovat se můžu, přístroj je vodotěsný. Ale koupání v hlubší vodě se nedoporučuje. Baterie by měla vydržet nabitá asi dvanáct hodin. Pokud na ni zapomenu, ohlásí přístroj dozorcům, že je skoro vybitá. A pokud ani poté nezareaguju, upozorní mě prý přístroj vibrováním. Večer to vyzkoušíme.

9:15 - Domácí vězení budeme simulovat jen symbolicky. Kdybych strávil tři dny doma, byla by na mapě vidět jen nehybná tečka. Na každý den si proto domluvíme harmonogram, který se zavážu dodržovat. Mí dozorci, kolegové z redakce, mě budou hlídat. Pokud vyjdu z nastavené zóny, přijde jim SMS.

 

Právě se děje

Další zprávy