Většina půjčoven zákaz segwayů nepřežila. Stačila přísnější kontrola, teď už je pozdě, litují firmy

Kateřina Chládková
15. 7. 2017 6:56
Podnikatelé s balančními vozítky typu segway řeší, jak se vypořádat s omezeními, která přinesl loňský zákaz projížděk v centru Prahy. Město přitom plánuje jejich podnikání zakázat i v dalších čtvrtích. Pro mnohé půjčovny jsou přitom tato místa poslední záchranou. "Úspěch segwayů v Praze už nejspíš není možný," říká bývalý podnikatel.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Půl roku po zákazu segwayů v centru Prahy se pár provozovatelů půjčoven vozítek stále snaží vyrovnat s omezeními. Většině z nich se to nepovedlo a z trhu odešli.

"Většina firem z Asociace Segway ČR zkrachovala, jedná se o ztrátu desítek pracovních míst," doplnil podnikatel a člen výkonného výboru asociace Jan Večeřa.

To potvrzuje i jeden z podnikatelů, který půjčovnu dříve provozoval. "Z dvaceti tří registrovaných půjčoven dnes v Praze zbývá asi pět," řekl pro Aktuálně.cz. Ostatní se rozhodli raději podnikání ukončit nebo přesedlali na jiná vozítka, jakými jsou hojně kritizované elektrokoloběžky, které jsou větší a hůř ovladatelné než segwaye.

Po zákazu balančních vozítek v ulicích Prahy 1, 3, 4, 7 a 8, který platí od loňského roku, chtějí zóny zavést i další městské části. "Rozšíření zóny zákazu o lokality Prahy 2 a Prahy 10 se nyní připravuje. O tomto rozšíření musí nejprve rozhodnout rada města," uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Právě tyto lokality přitom zbývajícím podnikatelům umožňují existovat. Skupinky turistů na segwayích lze dnes potkat například ve Vršovicích, na Smíchově nebo na Vinohradech. 

Dnes na území Prahy provozuje půjčování segwayů pět firem, které mají dohromady sedmdesát vozítek. Podle Jaroslava Endršta z Asociace Segway ČR je ze strany turistů zájem i o projížďky mimo centrum. Vzhledem ke snížení počtu segwayů by však provozovatelé uvítali povolení vjezdu do centra centru alespoň tam, kam smí cyklisté.

Podle náměstka pražské primátorky Petra Dolínka segwayů v Praze ubylo až o 90 procent. Stále ale řeší stížnosti lidí z oblastí, kde jsou vozítka dosud povolená. "Těžko říci, jak moc jsou stížnosti odůvodněné a do jaké míry je to spíš pocitová záležitost. Osobně nejsem zastáncem plošných zákazů, části města si ale o rozšíření zón žádají, magistrát se jím tedy bude zabývat," doplnil Dolínek.

Stížnosti se množí například v parku Ladronka, kde prý segwaye blokují jak chodce, tak například i jezdce na kolečkových bruslích, kteří park využívají. Podle mluvčí pražských strážníků Ireny Seifertové však stížností na segwaye výrazně ubylo. "Problémy a přestupky týkající se samovyvažovacích vozítek jsou ojedinělé," dodala Seifertová.

Podle Asociace Segway ČR přitom nejsou problémem samotná vozítka, ale nezodpovědní průvodci některých firem, kteří nerespektují stanovená pravidla používání segwayů, na prohlídky berou i patnáct až dvacet lidí najednou a blokují a ohrožují dopravu i chodce.

"Spolu s dalšími firmami jsme si stanovili pravidla, která se musí dodržovat. Za tisíce prohlídek, které jsem vedl, jsme nikdy nenajeli do chodce a měli jsme jen dva drobné úrazy. Naši pověst ale pokazily firmy, které berou na projížďky i děti nebo podnapilé lidi. Ti potom jezdí nebezpečně," řekl pro Aktuálně.cz bývalý provozovatel jedné z půjčoven, který si nepřál být jmenován.

Nejedna firma se po zákazu rozhodla s podnikáním skončit. Důvodem byla kromě poklesu poptávky po projížďkách také změna vnímání ze strany veřejnosti. "Dříve se na nás kolemjdoucí usmívali, fandili nám a chtěli si jízdu sami vyzkoušet. Po půlroční mediální masáži o špatnosti segwayů na nás ale lidé začali plivat a útočit," uvedl bývalý provozovatel. 

Částečné útočiště našly segwaye v jiných českých městech. Půjčovny fungují například v Brně, Českém Krumlově nebo Mariánských Lázních. Tato města zatím žádné regulace neplánují.

Karlovy Vary naopak segwaye zakázaly už loni. Tuto problematiku řeší i další evropská města. Zatímco Budapešť, Paříž, Berlín nebo Bratislava vozítka neomezují, ve Velké Británii jim úplně zakázali přístup do veřejných prostor. Na segwayi se tam mohou lidé projíždět pouze na soukromých pozemcích.

Proti zákazu segwayů se na začátku roku ohradila Asociace Segway ČR, soud ale v dubnu jejich návrh zamítl.

Podle bývalého podnikatele se segwaye do Prahy už nevrátí. Nejlepším řešením by podle něj bylo projížďky nezakazovat, ale zlepšit jejich kontrolu.

"Myslím, že kdyby před dvěma lety město nastavilo podmínky, vymezilo cyklostezky a místa, kam na segwayích můžeme, a podnikání podmínilo licencí, kterou by dostaly jen prověřené půjčovny, mohlo vše dopadnout jinak. Dnes už je na to nejspíš pozdě," uzavřel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy