Většina Čechů se hlásí k pravici. S levicí sympatizují starší a méně vzdělaní

ČTK ČTK
11. 8. 2017 18:58
Většina obyvatel v Česku se hlásí k pravé části politického spektra. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Pro pravici se vyslovila více než třetina respondentů, zatímco za levicově orientované se považuje necelých 27 procent lidí. Zvyšuje se však počet lidí, kteří sami sebe řadí do středu, v posledním průzkumu to bylo dokonce více než levicově orientovaní. K levici se hlásí především senioři a lidé se vzděláním bez maturity, tento typ respondentů často také hodnotí hůře svou životní úroveň.
K levici se často hlásí starší lidé či lidé s nižším vzděláním.
K levici se často hlásí starší lidé či lidé s nižším vzděláním. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Více než třetina českých občanů se hlásí k pravé části politického spektra. Naopak sympatie se stranami nalevo od středu vyjadřuje necelých 27 procent lidí. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Zastoupení levice od konce roku 2015 klesá, zjistili sociologové. Zvyšuje se naopak podíl lidí, kteří sami sebe řadí do středu.

Letos v červnu se k pravé části politického spektra hlásilo 35,4 procenta dotázaných. S levicí sympatizovalo 26,9 procenta respondentů a ke středu se hlásilo 27,4 procenta lidí.

Vyhraněně levicoví jsou zejména voliči komunistické strany. Převážně do levé části spektra sebe řadí i stoupenci ČSSD, plyne z výzkumu. Naopak výrazně pravicově orientováni jsou příznivci ODS a TOP 09. "V menší míře pravicová orientace převládá i u těch, kdo preferují ANO či KDU-ČSL," zjistilo CVVM.

K levici se více hlásili starší lidé a respondenti se středním vzděláním bez maturity. Výrazně se sebezařazení na levopravé škále politické orientace liší i podle hodnocení životní úrovně své domácnosti. Lidé, kteří ji považují za dobrou, poněkud více tíhnou k pravici. "Naopak dotázaní se špatnou životní úrovní spíše inklinují k sebezařazování do levé části spektra a výrazně méně často se řadí na pravici," zjistili sociologové.

Z dlouhodobého hlediska se Češi v letech 2004 a 2007 a znovu mezi roky 2010 a 2011 zařazovali spíše na pravici. V letech 2012 a 2013 naopak výrazně převážilo sebezařazování na levou stranu politického spektra. Od podzimu 2014 do konce roku 2015 byl podíl příznivců levice a pravice přibližně vyrovnaný. "V posledním období zastoupení levice opět začalo zřetelně klesat," uvádí CVVM. Souběžně dochází k nárůstu podílu lidí, kteří se řadí do středu škály.

Průzkum CVVM se konal od 5. do 18. června. Zapojilo se do něj 983 obyvatel ČR ve věku od 15 let.

Češi mají lepší potenciál, než jak se dneska projevujou, ale bude to trvat ještě dlouho, říká moderátor Jan Kraus. Dělení na levici a pravici nemá rád, považuje to za kamufláž politického snažení. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 24 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy