Větší hluk nepřipustíme, odmítli poslanci Hegerův plán

Radek Nohl Radek Nohl
23. 2. 2011 19:08
Podle návrhu se má zvýšit denní limit o pět decibelů, noční dokonce o deset
Budeme si muset kvůli návrhu ministerstva zdravotnictví ucpávat uši?
Budeme si muset kvůli návrhu ministerstva zdravotnictví ucpávat uši? | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Plán ministerstva zdravotnictví, které chce výrazně zvýšit hlukové limity, narazil u členů sněmovního zdravotního výboru.

Poslanci ve středu návrh novely razantně odmítli.

"Sice může vyřešit problémy v dopravní infrastruktuře, ale udělá to násobně více škod napříč celou republikou," prohlásil místopředseda zdravotního výborů Marek Šnajdr (ODS).

Podle návrhu úřadu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) se zvýší denní limit o pět decibelů a noční dokonce o deset.

"Pět resortů podalo proti návrhu zásadní připomínky. Budeme s tím muset něco udělat. Všechny je určitě zvážíme," řekl hlavní hygienik a náměstek ministra Michael Vít.

Proti novele se ale podstavili i Hegerovi spolustraníci. "Limity by se určitě celoplošně zvyšovat neměly," podotkla členka sněmovního zdravotního výboru Patricie Kotalíková (TOP 09).

Novela zrychlí stavbu dálnic, tvrdí ministerstvo

Návrh nahrává letištím, která by se už tak nemusela ohlížet na to, jak vzlétající a přistávající stroje obtěžují okolní obyvatele zdraví škodlivým hlukem.

Foto: Ondřej Besperát

Zmírnit se mají limity i pro automobily. Úřad ministra Hegera tvrdí, že česká hluková norma je příliš přísná, takže na některých místech je kvůli tomu zablokovaná stavba nových autostrád. Podle ministerstva může změna ušetřit státní pokladně stovky milionů korun.

"Hluk je celospolečenský problém. Náš návrh ale počítá se zdravotními riziky," tvrdí Vít.

Podle Evropské unie a Světové zdravotnické organizace je doporučená hodnota hlukových limitů 55 decibelů ve dne a čtyřicet v noci. Ministerstvo zdravotnictví ale navrhuje, aby se zmírnily na 65 decibelů ve dne a až šedesát v noci.

Lidé mají kvůli hluku zdravotní problémy

Odborníci říkají, že pokud lidé dlouhodobě žijí v podmínkách, kde se pohybuje hluk na nyní povolené hranici, mají zdravotní problémy.

"Lidé žijí ve stresu, mají vyšší tlak nebo hluk narušuje jejich spánek," řekla vedoucí poradny Ekologického právního servisu Markéta Višinková. Podle ní se kvůli návrhu novely začala sepisovat i petice.

Proti zmírnění hygienických limitů protestují lidé ze Suchdola nebo Běchovic, kudy má vést Pražský okruh. Ale také obyvatelé z okolí Vodochod, kde se plánuje stavba nového mezinárodního letiště.

Jak se otevíral Pražský okruh? Podívejte se:

Podle Václava Vika, místostarosty pražského Suchdola, jde jednoznačně o změnu k horšímu. Tvrdí, že letišti ubude starost o hlukové špičky, kdy decibely překročí povolené limity. Obává se, že nejhorší to může být v noci.

"Je to podle mě nešťastné řešení. Rozhodující by měly být právě maximální hladiny hluku," poznamenal Vik. Jeho Suchdola se přitom letecká doprava může velmi citelně dotknout - pokud se postaví nová ranvej v Ruzyni, jak to plánuje vedení letiště.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 43 minutami

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy