Větší hluk nepřipustíme, odmítli poslanci Hegerův plán

Radek Nohl Radek Nohl
23. 2. 2011 19:08
Podle návrhu se má zvýšit denní limit o pět decibelů, noční dokonce o deset
Budeme si muset kvůli návrhu ministerstva zdravotnictví ucpávat uši?
Budeme si muset kvůli návrhu ministerstva zdravotnictví ucpávat uši? | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Plán ministerstva zdravotnictví, které chce výrazně zvýšit hlukové limity, narazil u členů sněmovního zdravotního výboru.

Poslanci ve středu návrh novely razantně odmítli.

"Sice může vyřešit problémy v dopravní infrastruktuře, ale udělá to násobně více škod napříč celou republikou," prohlásil místopředseda zdravotního výborů Marek Šnajdr (ODS).

Podle návrhu úřadu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) se zvýší denní limit o pět decibelů a noční dokonce o deset.

"Pět resortů podalo proti návrhu zásadní připomínky. Budeme s tím muset něco udělat. Všechny je určitě zvážíme," řekl hlavní hygienik a náměstek ministra Michael Vít.

Proti novele se ale podstavili i Hegerovi spolustraníci. "Limity by se určitě celoplošně zvyšovat neměly," podotkla členka sněmovního zdravotního výboru Patricie Kotalíková (TOP 09).

Novela zrychlí stavbu dálnic, tvrdí ministerstvo

Návrh nahrává letištím, která by se už tak nemusela ohlížet na to, jak vzlétající a přistávající stroje obtěžují okolní obyvatele zdraví škodlivým hlukem.

Foto: Ondřej Besperát

Zmírnit se mají limity i pro automobily. Úřad ministra Hegera tvrdí, že česká hluková norma je příliš přísná, takže na některých místech je kvůli tomu zablokovaná stavba nových autostrád. Podle ministerstva může změna ušetřit státní pokladně stovky milionů korun.

"Hluk je celospolečenský problém. Náš návrh ale počítá se zdravotními riziky," tvrdí Vít.

Podle Evropské unie a Světové zdravotnické organizace je doporučená hodnota hlukových limitů 55 decibelů ve dne a čtyřicet v noci. Ministerstvo zdravotnictví ale navrhuje, aby se zmírnily na 65 decibelů ve dne a až šedesát v noci.

Lidé mají kvůli hluku zdravotní problémy

Odborníci říkají, že pokud lidé dlouhodobě žijí v podmínkách, kde se pohybuje hluk na nyní povolené hranici, mají zdravotní problémy.

"Lidé žijí ve stresu, mají vyšší tlak nebo hluk narušuje jejich spánek," řekla vedoucí poradny Ekologického právního servisu Markéta Višinková. Podle ní se kvůli návrhu novely začala sepisovat i petice.

Proti zmírnění hygienických limitů protestují lidé ze Suchdola nebo Běchovic, kudy má vést Pražský okruh. Ale také obyvatelé z okolí Vodochod, kde se plánuje stavba nového mezinárodního letiště.

Jak se otevíral Pražský okruh? Podívejte se:

Podle Václava Vika, místostarosty pražského Suchdola, jde jednoznačně o změnu k horšímu. Tvrdí, že letišti ubude starost o hlukové špičky, kdy decibely překročí povolené limity. Obává se, že nejhorší to může být v noci.

"Je to podle mě nešťastné řešení. Rozhodující by měly být právě maximální hladiny hluku," poznamenal Vik. Jeho Suchdola se přitom letecká doprava může velmi citelně dotknout - pokud se postaví nová ranvej v Ruzyni, jak to plánuje vedení letiště.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy