Větší hluk nepřipustíme, odmítli poslanci Hegerův plán

Radek Nohl Radek Nohl
23. 2. 2011 19:08
Podle návrhu se má zvýšit denní limit o pět decibelů, noční dokonce o deset
Budeme si muset kvůli návrhu ministerstva zdravotnictví ucpávat uši?
Budeme si muset kvůli návrhu ministerstva zdravotnictví ucpávat uši? | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Plán ministerstva zdravotnictví, které chce výrazně zvýšit hlukové limity, narazil u členů sněmovního zdravotního výboru.

Poslanci ve středu návrh novely razantně odmítli.

"Sice může vyřešit problémy v dopravní infrastruktuře, ale udělá to násobně více škod napříč celou republikou," prohlásil místopředseda zdravotního výborů Marek Šnajdr (ODS).

Podle návrhu úřadu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) se zvýší denní limit o pět decibelů a noční dokonce o deset.

"Pět resortů podalo proti návrhu zásadní připomínky. Budeme s tím muset něco udělat. Všechny je určitě zvážíme," řekl hlavní hygienik a náměstek ministra Michael Vít.

Proti novele se ale podstavili i Hegerovi spolustraníci. "Limity by se určitě celoplošně zvyšovat neměly," podotkla členka sněmovního zdravotního výboru Patricie Kotalíková (TOP 09).

Novela zrychlí stavbu dálnic, tvrdí ministerstvo

Návrh nahrává letištím, která by se už tak nemusela ohlížet na to, jak vzlétající a přistávající stroje obtěžují okolní obyvatele zdraví škodlivým hlukem.

Foto: Ondřej Besperát

Zmírnit se mají limity i pro automobily. Úřad ministra Hegera tvrdí, že česká hluková norma je příliš přísná, takže na některých místech je kvůli tomu zablokovaná stavba nových autostrád. Podle ministerstva může změna ušetřit státní pokladně stovky milionů korun.

"Hluk je celospolečenský problém. Náš návrh ale počítá se zdravotními riziky," tvrdí Vít.

Podle Evropské unie a Světové zdravotnické organizace je doporučená hodnota hlukových limitů 55 decibelů ve dne a čtyřicet v noci. Ministerstvo zdravotnictví ale navrhuje, aby se zmírnily na 65 decibelů ve dne a až šedesát v noci.

Lidé mají kvůli hluku zdravotní problémy

Odborníci říkají, že pokud lidé dlouhodobě žijí v podmínkách, kde se pohybuje hluk na nyní povolené hranici, mají zdravotní problémy.

"Lidé žijí ve stresu, mají vyšší tlak nebo hluk narušuje jejich spánek," řekla vedoucí poradny Ekologického právního servisu Markéta Višinková. Podle ní se kvůli návrhu novely začala sepisovat i petice.

Proti zmírnění hygienických limitů protestují lidé ze Suchdola nebo Běchovic, kudy má vést Pražský okruh. Ale také obyvatelé z okolí Vodochod, kde se plánuje stavba nového mezinárodního letiště.

Jak se otevíral Pražský okruh? Podívejte se:

Podle Václava Vika, místostarosty pražského Suchdola, jde jednoznačně o změnu k horšímu. Tvrdí, že letišti ubude starost o hlukové špičky, kdy decibely překročí povolené limity. Obává se, že nejhorší to může být v noci.

"Je to podle mě nešťastné řešení. Rozhodující by měly být právě maximální hladiny hluku," poznamenal Vik. Jeho Suchdola se přitom letecká doprava může velmi citelně dotknout - pokud se postaví nová ranvej v Ruzyni, jak to plánuje vedení letiště.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy