Větrnou smršť na Novojičínsku způsobilo slabší tornádo. Poškodilo téměř všechny domy

ČTK ČTK
13. 9. 2022 17:43
Sobotní větrnou smršť v Hraběticích na Novojičínsku způsobilo slabší tornádo. Dospěli k tomu pracovníci ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu na základě získaných informací v terénu, řekla Marie Glofáková z Regionálního předpovědního pracoviště ČHMÚ.

"Máme potvrzeno, že se skutečně jednalo o slabší tornádo. Přesnou klasifikaci ale ještě nemáme," řekla. Dodala, že mezinárodní stupnice má včetně mezistupňů 12 kategorií. "Toto patří do spodní části stupnice," doplnila.

Tornádo se Hraběticemi, osadě patřící k Jeseníku nad Odrou, prohnalo v sobotu. Silný vítr poničil střechy, kapličku a lámal stromy. Nikdo nebyl zraněn.

Starosta Tomáš Machýček (Venkov 2018) řekl, že očekává, že škody budou v desítkách milionů korun. Podle něj byl poškozen téměř každý dům. V Hraběticích jich jsou dvě desítky. Nejvíce vítr ničil střechy nebo ploty či vyvracel stromy.

"Těch škod je tam opravdu dost. Bylo to stejně rychlé jako nečekané, tady v Jeseníku jsme o tom ani nevěděli, to bylo opravdu jenom lokální přímo v těch Hraběticích. Bylo to úplně to samé, jako když v roce 2009 přišly bleskové povodně. Taky to bylo zničehonic a za hodinu a půl bylo v obci 'vymalováno'," podotkl Machýček.

Meteorologové v první půlce letošního roku zaznamenali v Česku tři tornáda, všechna ale byla slabšího rázu. Nejvýraznější bylo v Lanžhotě v polovině června. V květnu se objevilo severovýchodně od Pardubic a na konci června na jihu Čech v okolí obce Sviny na Táborsku.

Letos v červnu uplynul rok od tornáda, při kterém na Břeclavsku a Hodonínsku zemřelo šest lidí a poničeno bylo přes 1200 domů. Z toho asi 200 muselo jít k zemi. Tehdejší tornádo mělo rychlost přes 300 kilometrů za hodinu. V některých obcích dosáhlo až čtvrtého stupně, silnější předtím v Česku nikdy nebylo.

VIDEO: Tornádo, rok poté: Zajímala mě kolektivní paměť té tragédie, říká autorka dokumentu

Půlroční odstup dost ovlivnil to, jak jsem to dramaturgicky pojala. Z výpovědí desítek lidí jsem vytvořila jeden příběh tornáda, říká Jana Počtová. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy